Drugie miejsce Dawida Kubackiego na inaugurację LPK w skokach narciarskich

Mackenzie Boyd-Clowes wygrał pierwszy konkurs zaliczany do klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego 2012 w skokach narciarskich. Drugi był Dawid Kubacki z Polski.

Piotr Ziemka

Po raz pierwszy w XXI wieku Letni Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich zainaugurowano w innym kraju niż Słowenia. Pierwsze zawody tego cyklu odbyły się w Austrii, a konkretnie w Stams. Tym razem w Słowenii zawodnicy będą rywalizować w drugim tygodniu zmagań. Zwycięzcą pierwszego konkursu LPK z 2012 roku został Mackenzie Boyd-Clowes z Kanady. Najlepiej z Polaków spisał się Dawid Kubacki, który był drugi. Kubacki po raz kolejny potwierdził, że skakanie na igelicie idzie mu wybornie. W Stams po pierwszej serii - w której skoczył 103,5 - plasował się na ósmym miejscu. W drugim skoku uzyskał 110 metrów. Więcej punktów tego dnia zdobył jedynie Boyd Clowes (110,5 i 104 m). Trzecią pozycję zajął Wolfgang Loitzl  z Austrii. W czołowej dziesiątce uplasowało się czterech Słoweńców.

Najbardziej utytułowanymi zawodnikami w stawce - oprócz Loitzla - byli: Anders Jacobsen i Martin Schmitt. Norweg, który wrócił właśnie do międzynarodowej rywalizacji po zawieszeniu swej kariery, został sklasyfikowany na 19. miejscu, zaś Niemiec na 27. 24. lokatę zajął Marcin Bachleda, który wygrał klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego na igielicie w 2005 roku. Punktował również 20. Jan Ziobro. Tuż za najlepszą trzydziestką, która awansowała do drugiej serii, znaleźli się Bartłomiej Kłusek i Grzegorz Miętus. Odpadli też Krzysztof Biegun oraz Krzysztof Miętus.

W inauguracyjnych zmaganiach brało udział osiemdziesięciu zawodników. Podczas pierwszej serii zdyskwalifikowano szesnastu skoczków. W tym gronie byli Klemens Murańka, Borek Sedlak oraz David Zauner. Powód kilkunastu dyskwalifikacji to nowe przepisy dotyczące kombinezonów. W kalendarzu LPK 2012 znalazło się czternaście konkursów, których rozegranie zaplanowano w siedmiu miejscach. W każdym z tych miejsc mają się odbyć po dwa konkursy.