Janda wygrał konkurs Letniej Grand Prix w Niżnym Tagile, trzecie miejsce Bieguna

Jakub Janda wygrał konkurs Letniej Grand Prix w Niżnym Tagile. Drugie miejsce zajął Jernej Damjan. Na trzeciej pozycji wspólnie uplasowali się Anders Bardal i Krzysztof Biegun.

Piotr Ziemka

Dla 35-letniego Czecha to piąte zwycięstwo w konkursie zaliczanym do klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix. Cztery poprzednie triumfy zanotował w 2005 roku, kiedy wygrał też klasyfikację generalną cyklu. Jakub Janda prowadził już po pierwszej serii, w której skoczył 129 metrów. W drugiej uzyskał 127. Po półmetku rywalizacji na drugiej pozycji ex aequo plasowało się aż trzech zawodników: Anders Bardal, Krzysztof Biegun i Jernej Damjan. Norweg oraz Polak uzyskali tyle samo punktów również w drugiej serii, a Słoweniec ich wyprzedził.

W najlepszej dziesiątce znaleźli się również sklasyfikowany na ósmej pozycji Stefan Hula oraz Aleksander Zniszczoł, który zamknął czołową dziesiątkę. 22. miejsce zajął Bartłomiej Kłusek, a 29. Krzysztof Leja. W czołowej dziesiątce uplasowało się dwóch Rosjan. Najlepiej z gospodarzy spisał się Denis Korniłow, który zajął piątą pozycję. Dziewiąty był Dmitrij Wasiljew. Na 15. miejscu uplasował się Martin Schmitt.

Do konkursu zgłoszono 51 zawodników, więc nie organizowano kwalifikacji. Biegun umocnił się na drugim miejscu w "generalce". Ma teraz 290 punktów. Prowadzi z dorobkiem 340 punktów Andreas Wellinger. Kolejne zawody LGP zaplanowano na 21 oraz 22 września. Zawodnicy będą wtedy rywalizować w Ałmatach.