Noriaki Kasai i Simon Ammann ex aequo na pierwszym miejscu w Kuusamo! Piotr Żyła 24.

Triumfem Noriakiego Kasaiego i Simona Ammanna zakończył się sobotni konkurs indywidualny w fińskim Kuusamo. Jedyny Polak w serii finałowej, Piotr Żyła, zajął 24 lokatę.

Barbara Toczek
Dobrej passy "starych wilków" ciąg dalszy: Simon Ammann i Noriaki Kasai zwyciężyli w drugim konkursie Pucharu Świata w fińskim Kuusamo. Choć w drugiej serii zdecydowanie najdalej pofrunął Szwajcar (lądował aż na 144 metrze!), po kompensacie punktów za wiatr Japończykowi wystarczyło "tylko" 131,5 metra, by także znaleźć się na najwyższym stopniu podium. Trzecie miejsce zajął zwycięzca dzisiejszych kwalifikacji, Severin Freund. Niemiec oddał skok na odległość 137,5 metra.
W sobotnich zawodach dobrą formę potwierdzili także główni faworyci sezonu: Peter Prevc, który dzięki skokom na odległość 139,5 oraz 135 metrów znalazł się tuż za podium, Roman Koudelka, który wraz z Andersem Fannemelem zajął szóstą lokatę oraz Anders Bardal - Norweg był ósmy. Powody do zadowolenia ma także najlepszy z Austriaków, Michael Hayboeck - uplasował się on na piątym miejscu. Jego kolega z drużyny, Gregor Schlierenzauer, był dopiero 12.Skok Piotra Żyły w drugiej serii Skok Żyły w Kuusamo (2. seria) Źródło: TVP S.A.

Jedynym z Polaków, który awansował do serii finałowej, był Piotr Żyła. Nasz reprezentant prezentował wyjątkowo równe skoki - w pierwszej serii 122,5 metra a w drugiej 122 metry - i ostatecznie zajął 24 miejsce. Zawody po serii pierwszej zakończyli: Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Krzysztof Biegun oraz Aleksander Zniszczoł.

Upadek Andreasa Wellingera
Źródło: TVP S.A.

O ogromnym pechu mogą mówić Andreas Wellinger i Anze Lanisek. Niemiec upadł w pierwszej serii tuż po wyjściu z progu i został zabrany na szczegółowe badania do szpitala. W serii finałowej natomiast upadkiem zakończył się skok Słoweńca, któremu wypięła się narta. Choć Lanisek był przytomny, zeskoku nie opuścił o własnych siłach.