Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Dwukrotny mistrz olimpijski w skokach wznawia karierę! Sensacyjny powrót po latach!

To jeden z najbardziej sensacyjnych powrotów w świecie sportu w ostatnich latach. Dwanaście lat po zakończeniu kariery na wznowienie startów zdecydował się dwukrotny mistrz olimpijski w skokach narciarskich, [tag=19159]Toni Nieminen[/tag].

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
East News

Fin zaskoczył cały narciarski świat w sezonie 1991/1992. Szesnastolatek przemknął jak meteor: w ciągu kilku miesięcy wygrał Turniej Czterech Skoczni, wywalczył w Albertviile dwa złote medale olimpijskie, zdobył Puchar Świata, po czym zniknął z czołówki. Fin skakał jeszcze do 2004 roku, zdołał nawet wystąpić na igrzyskach w Salt Lake City, ale nigdy nawet nie zbliżył się do poziomu prezentowanego na samym początku kariery.

Teraz 41-letni Nieminen oficjalnie potwierdza, że po dwunastu latach przerwy wraca do skakania. - Dwóch przyjaciół pytało mnie, czy nie chciałbym znowu skakać. Ten pomysł siedział mi w głowie od jakiegoś czasu. Zgodziłem się więc i wracam.

Obecnie Nieminen trenuje na skoczni HS 100 w Lahti. Plan zakłada występ w mistrzostwach Finlandii właśnie na tym obiekcie już 30 stycznia, a także w kwietniu w Taivalkoski w kolejnej konkurencji krajowej czempionatu, tym razem na HS 80.

- Był oczywiście strach, w końcu nie skakałem od tak dawna. Udało się, zaskakująco dobrze wychodzi mi styl V, tak jak dawniej. W Lahti skaczę już ponad 90 metrów. Najdalszy skok miał 94 metry. Opłaciłem już licencję i jestem zgłoszony do występu w mistrzostwach kraju - powiedział Nieminen.

Sprawą otwartą są dalsze sportowe plany Fina. Ewentualne powodzenie w mistrzostwach kraju może skłonić go do dalszego skakania, ale nie można również wykluczyć, że wystąpi tylko w tych zawodach i ponownie zrezygnuje z uprawiania sportu.

Eugeniusz Lijewski: pech nie opuszcza mojego synaOglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!
Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna/iltasanomat.fi
Komentarze (10)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×