65. TCS w Ga-Pa: Stoch drugi i został nowym liderem Turnieju! Historyczny występ Polaków!

Kamil Stoch zajął drugie miejsce w drugim konkursie 65. Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen. Polak został nowym liderem całych zawodów. Niedzielne zmagania wygrał Norweg Daniel-Andre Tande. Piotr Żyła był szósty, Maciej Kot siódmy.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / EPA/CHRISTIAN BRUNA
Niedzielne, noworoczne skakanie na Neue Große Olympiaschanze (HS140) rozpoczęło się tradycyjnie od serii próbnej. W niej najlepszy był lider PŚ w skokach narciarskich Domen Prevc. Słoweniec skoczył 139,5 metra. Tradycyjnie dobrze wypadli także Polacy. W związku z tym kibice nad Wisłą, którzy zdążyli już odespać sylwestrową noc, ze spokojem mogli oczekiwać pierwszej serii.

Premierowa kolejka rzeczywiście obfitowała w emocje. Na półmetku zawodów w czołowej szóstce konkursu było aż trzech Polaków! Trzecie miejsce po pięknym locie na 137. metr zajmował Piotr Żyła. Piąty ze stratą 2,2 punktu do cieszynianina był Kamil Stoch, a szósty Maciej Kot. 25-latek tracił do Żyły 3,5 punktu, a do Stocha 1,1 oczka. Do drugiej serii zakwalifikowali się także Stefan Hula i Dawid Kubacki, którzy po pierwszej kolejce zajmowali odpowiednio 15. i 24. lokatę.

Informacje sportowe możecie śledzić również w aplikacji WP SportoweFakty na Androida (do pobrania w Google Play) oraz iOS (do pobrania w App Store). Komfort i oszczędność czasu!

W niedzielnych zmaganiach na półmetku prowadził Daniel Andre Tande. Norweg, który w Oberstdorfie był czwarty, oddał perfekcyjny skok na odległość 138. metrów i z przewagą 2 punktów wyprzedzał lidera 65. Turnieju Czterech Skoczni Stefana Krafta i o 3,1 oczka Żyłę. Trójkę Polaków przedzielał sklasyfikowany na 4. lokacie Markus Eisenbichler. To właśnie Niemiec pokonał w parze Stocha. Podwójny mistrz olimpijski z Soczi awansował do drugiej serii jako szczęśliwy przegrany, a obok niego także Czesi Jakub Janda i Roman Koudelka, Norweg Anders Fannemel (przegrał w parze z Hulą) i Austriak Markus Schiffner.

Łącznie w finałowej serii zawodów w GA-PA wystąpiło 5 Polaków. Po raz drugi z rzędu w czołowej trzydziestce zabrakło Jana Ziobry, który w pierwszej kolejce uzyskał 123 metry i zdecydowanie przegrał rywalizację w parze z Niemcem Stephanem Leyhe.

W finale skoczkowie stworzyli jeszcze bardziej emocjonujący spektakl. Najpierw świetnie próby zanotowali Dawid Kubacki i Stefan Hula, którzy uzyskali odpowiednio 132 i 131,5 metra. Obaj ostatecznie zostali sklasyfikowani w drugiej dziesiątce.

Prawdziwe emocje rozgorzały po dalekim skoku ósmego po pierwszej serii Domena Prevca. 139 metrów Słoweńca pozwoliło mu ukończyć zawody na 5. miejscu. Prawdziwą bombę odpalił jednak Kamil Stoch. Polak uzyskał aż 143 metry i ostatecznie zajął drugie miejsce, będąc słabszym tylko od Norwega Daniela Andre Tandego. Trzeci był natomiast Stefan Kraft, który do Stocha stracił 3,6 punktu i w klasyfikacji łącznej Turnieju Austriak spadł za naszego reprezentanta (o 0,8 punktu).

Piotr Żyła i Maciej Kot w finale także skakali bardzo daleko, ale nie na tyle, by utrzymać swoje miejsca z półmetka. Ostatecznie Żyła był szósty (najlepsze miejsce w sezonie), a Kot siódmy.

Rywalizacja w Garmisch-Partenkirchen odbyła się w idealny warunkach pogodowych. W obu seriach uśrednione pomiary wiatru nie przekroczyły 1 m/s. Skoczkowie odpychali się od belki startowej o numerze 16.

Poniedziałek będzie jedynym dniem wolnym w 65. Turnieju Czterech Skoczni. Cała karawana Pucharu Świata przeniesie się wówczas do Innsbrucka. We wtorek na Bergisel (H130) odbędą się treningi i kwalifikacje przed środowymi głównymi zawodami. Początek eliminacji o 14:00. Relacja na żywo na WP SportoweFakty.

Pełne transmisje z Turnieju Czterech Skoczni (kwalifikacje i konkursy) tylko w Eurosporcie 1. Najbliższa relacja (kwalifikacje w Innsbrucku) we wtorek o godzinie 13:45.