Kryzys zaplecza polskich skoków trwa. Słaby występ Biało-Czerwonych w Sapporo

W piątek odbył się pierwszy z trzech konkursów Pucharu Kontynentalnego w japońskim Sapporo. Zmagania na normalnym obiekcie (K-90) wygrał Słoweniec Miran Zupancic. Z Polaków punkty zdobyli tylko Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł.

Szymon Łożyński
PAP / Grzegorz Momot
Obaj nasi reprezentanci zostali jednak sklasyfikowani dopiero w trzeciej dziesiątce. Klemens Murańka był 23., a Aleksander Zniszczoł 29. Pozostali Biało-Czerwoni - Jakub Wolny, Krzysztof Biegun i Andrzej Stękała - nie zapunktowali. Co gorsza, ostatni z wymienionych zajął ostatnie miejsce w stawce 52 zawodników.

Tym samym kryzys w polskiej kadrze B, o którym pisaliśmy po pucharowych zmaganiach w Wiśle, trwa w najlepsze. W piątkowym konkursie na Miyanomori żaden z podopiecznych Roberta Matei, który prowadzi drugą reprezentację, nie zapunktował. Murańka i Zniszczoł to przecież skoczkowie z głównej kadry, za którą przede wszystkim odpowiada Stefan Horngacher.

Zdecydowanie spokojniejsi o formę zaplecza w skokach narciarskich mogą być Słoweńcy. W pierwszej czwórce piątkowych zawodów w Sapporo znalazło się aż trzech reprezentantów tego kraju. Zmagania wygrał Miran Zupancic. Rodacy triumfatora zajęli także 3. (Anze Lanisek) i 4. (Nejc Dezman) miejsce. Słoweńców przedzielił drugi Niemiec Andreas Wank. Drużynowo dobrze wypadli także Austriacy. Czterech skoczków z tego kraju zajęło miejsca w czołowej dziesiątce, a najwyżej, na 5. lokacie, sklasyfikowano Philippa Aschenwalda.

Dwa kolejne konkursy Pucharu Kontynentalnego w Sapporo odbędą się już na dużej skoczni. Punkt konstrukcyjny Okurayamy usytuowany jest na 120. metrze. Początek sobotnich zawodów o 2:30 w nocy czasu polskiego, a niedzielnych o 2:00.