MŚ w Lahti: Niemcy wrócili na prowadzenie

W środę w fińskim Lahti podczas MŚ w narciarstwie klasycznym wyłonione medalistów w biegu narciarzy na 15 km oraz w indywidualnej rywalizacji kombinatorów. Na prowadzenie w klasyfikacji medalowej wrócili Niemcy, za sprawą Johannesa Rydzyka.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / Pekka Sipola
We wtorek po triumfie w wielkim stylu na 10 km klasykiem Marit Bjoergen i brązowym krążku Astrid Jacobsen na prowadzenie w zestawieniu medalowym wysunęła się Norwegia.

Dzień później dotychczasowi liderzy zdobyli dwa kolejne medale, ale stracili prowadzenie na rzecz Niemców. W środę nasi zachodni sąsiedzi zdobyli co prawda jeden medal, ale za to ten najcenniejszy. W indywidualnej rywalizacji kombinatorów norweskich (duża skocznia i bieg na 10 km) po złoto sięgnął Johannes Rydzek.

Po sukcesie 25-latka Niemcy mają 9 krążków, w tym aż 5 złotych. To właśnie dlatego nasi zachodni sąsiedzi prowadzą, bowiem Norwegowie, którzy łącznie zdobyli 11 medali, mają 4 złote krążki. W środę ich dorobek powiększył się o srebro i brąz, które w biegu indywidualnym na 15 km zdobyli Martin Johnsrud Sundby i Niklas Dyrhaug.

Środa była także szczególnym dniem dla gospodarzy mistrzostw. Pierwsze złoto dla Finów zdobył biegacz Iivo Niskanen, który triumfował na 15 km, wyprzedzając drugiego Sundby'ego aż o 17,9 sekundy.

Do klasyfikacji medalowej dołączyli także Francuzi, a to za sprawą brązowego medalisty w kombinacji norweskiej Francois Braud. Srebro w tej konkurencji zdobył Akito Watabe. Łącznie Japończycy zdobyli już w Lahti 4 medale, po 2 srebrne i brązowe.

W czwartek realne szanse na pierwszy medal dla Polski będą mieli skoczkowie. O godzinie 17:30 na Salpausselce (HS130) rozpocznie się rywalizacja indywidualna. Wcześniej o 14:00 rozpocznie się sztafeta kobiet w biegach narciarskich, w której wystąpią Biało-Czerwone.

Klasyfikacja medalowa MŚ w Lahti po środowej rywalizacji biegaczy i kombinatorów norweskich: