Puchar Beskidów 2017: świetny początek dla gospodarzy. Dublet polskich skoczków

Aleksander Zniszczoł wygrał pierwszy konkurs Pucharu Beskidów 2017, zaliczanego do klasyfikacji Letniego Pucharu Kontynentalnego w skokach. Drugie miejsce zajął Klemens Murańka, który utrzymał prowadzenie w cyklu.

Szymon Łożyński
Na zdjęciu Aleksander Zniszczoł, reprezentant polskiej kadry B w skokach narciarskich PAP / PAP/Andrzej Grygiel / Na zdjęciu Aleksander Zniszczoł, reprezentant polskiej kadry B w skokach narciarskich
Po 28 latach przerwy, ze sporymi zmianami, Puchar Beskidów znów zagościł do kalendarza skoków narciarskich. Po raz pierwszy w historii turniej zdecydowano się zorganizować w aż trzech miejscowościach, a do tego latem. By zapewnić międzynarodową obsadę zmagania włączono także do Letniego Pucharu Kontynentalnego.

Tegoroczny Puchar Beskidów obejmuje konkursy w Szczyrku, Wiśle i czeskim Frenstat. Inauguracja odbyła się w piątek na skoczni K-95 w Szczyrku. W treningach poprzedzających główny konkurs błysnęli dwaj Polacy. Klemens Murańka, lider tegorocznej edycji Letniego Pucharu Kontynentalnego zajął 2. miejsce w pierwszym treningu. W kolejnej serii próbnej tą samą lokatą mógł pochwalić się Aleksander Zniszczoł.

Biało-Czerwoni wysoką formę potwierdzili także w pierwszej serii zawodów. Na półmetku konkursu prowadził Zniszczoł, który wyprzedzał o 0,6 punktu Murańkę. Z kolei zakopiańczyk miał zaledwie 0,7 punktu przewagi nad trzecim Słoweńcem Ziga Jelarem. W walce o podium i końcowe zwycięstwo realnie liczył się także czwarty w klasyfikacji Pius Paschke. Niemiec tracił do lidera Zniszczoła 2,9 punktu, czyli na skoczni narciarskiej K-95 niespełna 1,5 metra.

Po finałowej serii czołowa czwórka nie uległa jednak zmianie. W drugiej kolejce Aleksander Zniszczoł uzyskał 100,5 metra, co pozwoliło mu utrzymać prowadzenie i wygrać z drugim Murańką ostatecznie o 0,5 punktu. Trzecią lokatę utrzymał Słoweniec Miran Zupancic.

Liderem turnieju został Aleksander Zniszczoł. Z kolei prowadzenie w Pucharze Kontynentalnym utrzymał Klemens Murańka, który o 108 punktów wyprzedza wicelidera Słoweńca Zupancicia. Czwarty w tym zestawieniu jest Zniszczoł, ze stratą 178 oczek do rodaka Murańki.

W piątkowych zawodach łącznie wystąpiło 11 Biało-Czerwonych. Do drugiej serii awansowało 6. Oprócz Zniszczoła i Murańki bardzo dobrze zaprezentował się Bartłomiej Kłusek, który zamknął czołową szóstkę. Punkty do klasyfikacji Letniego Pucharu Kontynentalnego zdobyli także Jan Ziobro, Bartosz Czyż i jedyny zawodnik polskiej kadry A w tym konkursie Krzysztof Miętus.

Drugie zawody Pucharu Beskidów 2017 zaplanowano w sobotę na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle. Początek zmagań o 19:00.