PŚ w Titisee-Neustadt: Richard Freitag zwycięzcą jednoseryjnego konkursu. Kamil Stoch szósty

Richard Freitag wygrał loteryjny, jednoseryjny konkurs Pucharu Świata w Titisee-Neustadt. Szóste miejsce zajął Kamil Stoch.

Piotr Ziemka
Richard Freitag WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Richard Freitag
Tak dużych problemów z rozegraniem zawodów organizatorzy Pucharu Świata w sezonie 2017/2018 jeszcze nie mieli. Odwołano zaplanowaną na 14:30 serię próbną. Start konkursu przekładano (przez silny wiatr i intensywne opady deszczu) z 15:30 najpierw na 15:50, a potem - 16:30. W końcu postanowiono, że rywalizacja będzie ograniczona do jednej serii i rozpocznie się około 17.

Zmagania rozpoczęto z ósmej belki. Jako pierwszy zaprezentował się Constantin Schmid. Reprezentant gospodarzy wykorzystał świetne warunki (odjęto mu za wiatr najwięcej punktów) i wylądował na 133. metrze obiektu Hochfirstschanze (K125) i - tak jak podczas sobotnich kwalifikacji - długo znajdował się na prowadzeniu. Po występach dziewięciu zawodników podwyższono belkę o jeden stopień. Dość krótkie skoki powodowały później kolejne wydłużenia rozbiegu. 28 ostatnich skoczków ruszało z dwunastej bramki. Schmida zmienił na prowadzeniu dopiero 37. zawodnik na liście startowej - Robert Johansson.

130,5 metra uzyskał Kamil Stoch. Najlepszy z Polaków zdobył 114,5 punktu i po swoim skoku zajmował trzecią lokatę. Nie wyprzedzili go skaczący później Johann Andre Forfang i Stefan Kraft.

Trzy czołowe pozycje zajęli trzej najlepsi zawodnicy klasyfikacji generalnej i to w tej samej kolejności. Zdecydowanie najdalej poszybował występujący jako ostatni Richard Freitag. Niemcowi zmierzono 145 metrów. To dla niego szóste zwycięstwo w indywidualnym konkursie PŚ. Na drugim stopniu podium stanął inny reprezentant gospodarzy Andreas Wellinger, który wywalczył 2,4 punktu mniej od triumfatora. To już drugi z rzędu konkurs PŚ, w którym Niemcy zdobyli 100 i 80 punktów do "generalki". W poprzednią niedzielę w Niżnym Tagile triumfował Wellinger, Freitag zaś był drugi.

Trzeci wynik miał Daniel Andre Tande. Stoch uplasował się ostatecznie na szóstym miejscu. Jedenasty był Dawid Kubacki. W drugiej dziesiątce zostali też sklasyfikowani Stefan Hula (trzynasty) i Piotr Żyła (dziewiętnasty).

Trzydziestą lokatę zajął Jakub Wolny. Po raz pierwszy w sezonie 2017/2018 punktów nie zdobył Maciej Kot, który upadł i został sklasyfikowany na 32. pozycji.

W czołowej trzydziestce uplasowało się aż siedmiu Niemców. Podopieczni Wernera Schustera wrócili na szczyt Pucharu Narodów - wyprzedzili Norwegów. Polska nadal jest trzecia. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Richard Freitag. Z kolei Kamil Stoch zajmuje 6. miejsce.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się 16 i 17 grudnia w Engelbergu.

Miejsce Zawodnik Kraj Metry Punkty Belka
1. Richard Freitag Niemcy 145 128,4 12.
2. Andreas Wellinger Niemcy 139,5 126 12.
3. Daniel Andre Tande Norwegia 135,5 122,5 12.
4. Junshiro Kobayashi Japonia 137,5 120,9 12.
5. Robert Johansson Norwegia 130,5 119,1 12.
6. Kamil Stoch Polska 130,5 114,5 12.
7. Johann Andre Forfang Norwegia 130 113,5 12.
8. Constantin Schmid Niemcy 133 113 8.
9. Jernej Damjan Słowenia 129,5 112,8 12.
10. Noriaki Kasai Japonia 130 112,6 9.
11. Dawid Kubacki Polska 127,5 109,9 12.
13. Stefan Hula Polska 124 107,1 12.
19. Piotr Żyła Polska 128 101,6 12.
30. Jakub Wolny Polska 109,5 83,3 10.
32. Maciej Kot Polska 118,5 (upadek) 78,7 12.

Czy Richard Freitag stanie na podium sobotniego konkursu PŚ 2017/2018 w Engelbergu?