Historyczne wydarzenie w skokach dla Japonii. Groźny upadek Niemki

Zdjęcie okładkowe artykułu: East News / Felix Kaestle/AP / Na zdjęciu: Svenja Wuerth po upadku na skoczni w Hinterzarten
East News / Felix Kaestle/AP / Na zdjęciu: Svenja Wuerth po upadku na skoczni w Hinterzarten
zdjęcie autora artykułu

W sobotę w niemieckim Hinterzarten rozegrano pierwszy w historii drużynowy konkurs Pucharu Świata kobiet. Zdecydowanie najlepsze były w nim Japonki. Sportowe wyniki zeszły jednak na dalszy plan wobec niebezpiecznego upadku reprezentantki Niemiec.

Svenja Wuerth, która wszystkie trzy konkursy indywidualne bieżącego sezonu zakończyła w pierwszej dziesiątce, nie ustała swojego skoku w pierwszej serii na 97. metrze. Niemka uderzyła o bandy odgradzające zeskok od reszty skoczni. Na szczęście nie straciła przytomności, ale odwieziono ją do szpitala na szczegółowe badania.

Oczywiście Wuerth nie wystąpiła w finałowej serii, dlatego Niemki - obok Japonek - główne faworytki sobotniej rywalizacji nie były w stanie włączyć się do walki o zwycięstwo. Nasze zachodnie sąsiadki i tak zasłużyły na słowa uznania, bowiem 7 skoków i do tego z jednym upadkiem wystarczyły im, by zająć 4. miejsce, zaledwie o 9,9 punktu za trzecimi Francuzkami.

Do historii skoków narciarskich kobiet przeszła natomiast reprezentacja Japonii, która w świetnym stylu wygrała sobotnie zmagania. Zwycięski skład utworzyły Yuki Ito, Kaori Iwabuchi, Yuka Seto i oczywiście obrończyni Kryształowej Kuli Sara Takanashi.

Azjatki nad drugimi w sobotę Rosjankami uzyskały aż 92,3 a nad trzecimi Francuzkami 99,6 punktu przewagi.

W zmaganiach drużynowych nie zabrakło także bardzo dalekich skoków. W pierwszej serii dwukrotnie poprawiono kobiecy rekord skoczni w Hinterzarten, który wcześniej należał do Amerykanki Sary Hendrickson (107,5 metra). Najpierw o pół metra ten wynik poprawiła Irina Awwakumowa, a później jeszcze dalej - dokładnie na 109. metrze - wylądowała wiceliderka Pucharu Świata Norweżka Maren Lundby. Jej koleżanki z reprezentacji skakały jednak słabiej i dlatego Skandynawki zmagania zakończyły dopiero na 7. lokacie.

W konkursie nie wystartowała reprezentacja Polski. W niedzielę w Hinterzarten odbędzie się rywalizacja indywidualna. Początek pierwszej serii o 15:30. Niestety nie wystąpi w konkursie żadna reprezentantka naszego kraju. W piątkowych kwalifikacjach Kinga Rajda zajęła 42. miejsce (do zawodów awansowało 40 najlepszych skoczkiń).

Wyniki sobotniego konkursu drużynowego PŚ w skokach kobiet:

miejscedrużynałączna nota
1.Japonia956
2.Rosja863,7
3.Francja846,4
4.Niemcy836,5
5.Słowenia829
6.Austria800,6
7.Norwegia798,3
8.USA717,1
9.Włochy336,5
10.Kanada335,5
11.Rumunia240,2

Klasyfikacja Pucharu Narodów po sobotnim konkursie w Hinterzarten:

miejscedrużynapunkty
1.Niemcy919
2.Japonia790
3.Rosja494

ZOBACZ WIDEO 9-letni Polak podbija świat skoków narciarskich. W Europie nie ma sobie równych!

Źródło artykułu: