Daniel Huber zwycięzcą konkursu PK w Sapporo, Polacy poza trzydziestką

Daniel Huber wygrał w Sapporo konkurs Pucharu Kontynentalnego. Na drugiej pozycji został sklasyfikowany Jewgienij Klimow.

Piotr Ziemka
Daniel Huber WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Daniel Huber
Po pierwszej serii Daniel Huber zajmował czwartą lokatę. W drugiej rundzie Austriak, który rozpoczął sezon 2017/2018 od szóstego miejsca w konkursie Pucharu Świata w Wiśle, zdobył najwięcej punktów. Brat Stefana Hubera odniósł trzecie zwycięstwo w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Triumfował też 28 grudnia 2016 roku w Engelbergu oraz 10 września 2017 r. - w letniej edycji cyklu - w Stams.

Drugie rezultaty w obu rundach uzyskał Jewgienij Klimow. Na półmetku prowadził Tom Hilde. W drugiej odsłonie 30-letni Norweg miał jednak piąty rezultat i stanął na trzecim stopniu podium.

Na szóstej pozycji został sklasyfikowany Yukiya Sato. Reprezentant gospodarzy wygrał piątkowy Memoriał Olimpijczyków w Sapporo. Drugie miejsce zajął w tej imprezie Robert Kranjec, który jednak wywalczył wtedy 100 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego za zwycięstwo, bo Sato - jak jeszcze dwudziestu innych Japończyków - startował wówczas poza konkursem cyklu Continental Cup. W sobotę mógł już powalczyć również i w PK.

Największy awans zaliczył Shohei Tochimoto. Brązowy medalista mistrzostw świata 2007 - w rywalizacji zespołowej - przesunął się z trzydziestej pozycji na trzynastą. Natomiast najbardziej spadł Florian Altenburger. Austriak w pierwszej serii wylądował na 139. metrze, co dawało mu trzecie miejsce. W drugiej części uzyskał 99,5 metra i zakończył zmagania jako dziewiętnasty. Z kolei Kranjec został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon.

31. lokatę zajął Przemysław Kantyka. Polak zdobył o jedną dziesiątą punktu mniej niż Tochimoto. Do drugiej rundy nie zakwalifikował się również Krzysztof Leja, który był czterdziesty.

W sobotę na Okurayamie zaprezentował się Kazuyoshi Funaki. Mistrz olimpijski z 1998 roku nie znalazł się w gronie dziewięciu Japończyków występujących w konkursie PK, ale uczestniczył w 45. edycji HTB Cup. Uplasował się na 46. miejscu w gronie 63 zawodników. Uwzględniając wyniki skoczków z Kraju Kwitnącej Wiśni startujących poza konkursem PK, Kantyka zajął w sobotę 33. lokatę w HTB Cup, a Leja - 49.

Szansy na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej PK nie wykorzystał Nejc Dezman. Słoweniec, aby znaleźć się na czele tego rankingu, potrzebował co najmniej siódmej pozycji. Był jednak 34. W tej sytuacji przodownictwo zachował nieobecny w Sapporo, świetnie spisujący się podczas piątkowych treningów i kwalifikacji w Zakopanem Marius Lindvik.