Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Kamil Stoch jak Justin Bieber. Popularność Polaka odczuwają też inni skoczkowie

Popularność Kamila Stocha urosła już do rangi zjawiska. Polak jest porównany do Justina Biebera, błyszczy w cyklu Raw Air i to za nim jeżdżą tłumy kibiców, które ratują frekwencję w Norwegii.
Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
Kamil Stoch WP SportoweFakty / Jakub Janecki / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Telewizja "NRK", która z uwagą śledzi najazd polskich kibiców na skandynawskie skocznie, podkreśla, że na miejscu pojawiają się oni już kilka godzin przed zawodami i pozostają do zgaśnięcia świateł.

Wszystko za sprawą Kamila Stocha, który osiągnął popularność rzadko spotykaną w świecie sportu. Porównuje się ją raczej do tej, którą cieszą się gwiazdy pop - takie jak Justin Bieber. To też buduje niesamowitą presję, z którą jednak 30-latek radzi sobie znakomicie. Gdy przychodzi mu oddawać skoki, ogromne zainteresowanie zostawia na boku, a przecież jego poczynania śledzi w telewizji 10 mln polskich kibiców.

Norwegowie są zszokowani skalą histerii, jaka zapanowała wokół Stocha. Podczas zawodów w Polsce nie można spokojnie wyjść z hotelu, czy udać się do sklepu, bo gdyby zawodnicy mieli rozdać autografy wszystkim chętnym, bądź zrobić z nimi zdjęcia, taka "wycieczka" zajmowałaby im kilka godzin.

Zainteresowanie skokami narciarskimi nad Wisłą odczuwają skoczkowie z innych krajów. Np. Daniel Andre Tande otrzymuje sporo listów (zarówno tradycyjnych, jak i tych wysyłanych pocztą elektroniczną). Część z nich pochodzi właśnie z Polski.

ZOBACZ WIDEO Maciej Kot. Skoczek z licencją rajdowca

O swoich doświadczeniach z pobytu w naszym kraju opowiedział też Johann Andre Forfang. - Gdy graliśmy w hali w siatkówkę, na zewnątrz stał radiowóz, by nas chronić. To coś zupełnie innego niż w Norwegii. Ja mogę spokojnie jechać autobusem do Vikersund, ale Stoch nie ma komfortu nawet tutaj - podkreślił.

Skoczkowie z jednej strony mogą się cieszyć tym olbrzymim zainteresowaniem, z drugiej jednak bywa ono wielce kłopotliwe. - To prawie przerażające, choć staramy to traktować jak zabawę - przyznał Andreas Wellinger. - Czasem jednak jest strach przed wyjściem z hotelu - dodał Robert Johansson.

Zdarzyć może się wszystko. - Ludzie proszą o zdjęcia lub autografy w dziwnych miejscach, np. gdy idę do kościoła. Staram się jednak ich zrozumieć. Jestem fanem innych sportowców i gdybym spotkał swojego bohatera, pewnie też poprosiłbym o zdjęcie czy podpis - przyznał Stoch.

Dawid Kubacki z kolei przypomniał osobliwą historię z zawodów w Planicy w 2013 roku. - Wtedy z trybun zbiegł nagi mężczyzna. To było bardzo dziwne.

Czyja kariera interesuje cię bardziej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
nrk.no
Komentarze (17)
 • Alex Skoczek Zgłoś komentarz
  "Norwegowie są zszokowani skalą histerii, jaka zapanowała wokół Stocha"... Po tym zdaniu od razu widać, że pisał je któryś z tych nawiedzonych, rozegzaltowanych durniów z redakcyjki
  Czytaj całość
  SF.... Histerię to wy macie w tej głupiej redakcji i w swoich ograniczonych mózgach! Zapewne Norwegowie w tym swoim "szoku" są głusi, ślepi i przestają kontrolować swoje zachowanie. Nie rozumieją, nie wiedzą co się dzieje, szukają wytłumaczenia tej histerii u psychologów....
  • Jarocha Zgłoś komentarz
   Czy ktoś zwrócił uwagę jak po konkursie mierzyli Norwegów? Podobno jest jedno podejście - jedna próba i jak coś nie tak to dyskwalifikacja. Tak było w przypadku Żyły. A Tande
   Czytaj całość
   wchodził na"wagę" dwa razy. Można?
   • Ludwik Karlak Zgłoś komentarz
    Poważny portal wydawałoby się a takie głupie, bez sensu pytania zadaje. To tak jakby zapytać dziecko , kogo kocha bardziej, mamusię czy tatusia?.
    • Sławomir Trojanowski Zgłoś komentarz
     Dodam jeszcze, że ci nasi kibice z wąsami, z trąbkami i flagami (zgroza z tymi napisami miasteczek i wiosek) chluby nam nie przynoszą. Dobrze, że rodacy robią tłum i atmosferę, że
     Czytaj całość
     jeżdżą za naszymi zawodnikami, ale przed kamerami wypadałoby jakoś wyglądać. Bez urazy drodzy kibice.
     • Sławomir Trojanowski Zgłoś komentarz
      Polscy kibice są spragnieni sukcesów, bo mamy ich niewiele. Idolem staje się często sportowiec, o którym poza Polakami mało kto wie. Ze skoków zrobiliśmy niemalże sport narodowy,
      Czytaj całość
      chociaż jest to dyscyplina mniej niż niszowa (ok. kilkuset zawodników na całym świecie). Podniecamy się żużlem, ale w iluż to krajach jest on popularny? Zachłysnęliśmy się sukcesem biegaczy, a okazało się, że "halówka" dla najlepszych zawodników nie była brana zbyt poważnie. Dobrze, że mamy Lewandowskiego, bo w tej chwili to poza nim, nie mamy nikogo. Jeśli się mylę - poprawcie.
      • Urszula Kepinska Zgłoś komentarz
       lewacy juz jatrza jak to nie dobrze ze POLACY sa kibicami polskiej druzyny skur....lewackie jest jak szambo cuchnie 24 g.
       • tomekmyśliwiecka Zgłoś komentarz
        Jeżeli ja też według redaktora zaliczam się do "tych 10 milionów przed telewizorami", to ja niestety nie oglądam widowiska dla zobaczenia Stocha Kamila. Gdyby tak było, wolałbym
        Czytaj całość
        oglądać moją piękną żonę. Konkurs skoków oglądam dla samego widowiska, chociaż trzymam kciuki za Naszą Drużyną oraz indywidualnie za każdego z naszych skoczków. Dzisiaj również będę kibicował "Naszym" !!!
        • steinworld Zgłoś komentarz
         Czyli troszkę się ucywilizowali i już nie rzucają śnieżkami w "parówkę"
         • Andreas Hendzel Zgłoś komentarz
          Gdyby nie nasi kibice to wiele konkursów by plajtowało .
          • Krystian Zgłoś komentarz
           Porównywać (tak jak pić) trzeba umić.
           • I-Can-Fly Zgłoś komentarz
            Czasem jednak jest strach przed wyjściem z hotelu - dodał Robert Johansson. Więc ja się nie dziwie że ten pan w tym wieku jest samotnym kawalerem
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×
            Sport na ×