PK w Kuusamo: Paweł Wąsek najlepszy z Polaków. Zniszczoł wywalczył dodatkowe miejsce na 67. TCS

W niedzielę w Kuusamo, tak samo jak dzień wcześniej, rozegrano jednoseryjny konkurs Pucharu Kontynentalnego w skokach. 6. pozycję zajął Paweł Wąsek. Dziewiąty był Aleksander Zniszczoł, który wywalczył dla Polski dodatkowe miejsce na 67. TCS.

Szymon Łożyński
Aleksander Zniszczoł WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Aleksander Zniszczoł
Drugie z rzędu zwycięstwo w zawodach tego cyklu odniósł natomiast Robin Pedersen. Norwegowi triumf zapewnił skok na 137. metr. Zaledwie o 0,8 punktu z Pedersenem przegrał Niemiec Felix Hoffmann. Podium uzupełnił jego rodak Martin Hamann.

Tym razem dla skoczka z Polski zabrakło miejsca na podium, ale kibice nad Wisłą i tak mają powody do zadowolenia. W niedzielę celem dla Aleksandra Zniszczoła było przede wszystkim zajęcie miejsca nie niższego niż 12. lokata. Taki wynik gwarantował Polsce powiększenie limitu startowego na 67. Turniej Czterech Skoczni.

Zniszczoł był dziewiąty i zagwarantował Biało-Czerwonym możliwość wystawienia aż siedmiu skoczków do kwalifikacji podczas niemiecko-austriackiego turnieju. Jest niemal pewne, że to dodatkowe miejsce zajmie właśnie 24-latek z Cieszyna.

Co ciekawe, w niedzielnych zmaganiach na Rukatunturi (HS 142) Zniszczoł nie był najlepszym z podopiecznych Macieja Maciusiaka. Wyżej sklasyfikowano Pawła Wąska, który po próbie na 136. metr zamknął czołową szóstkę konkursu. Dziesiąty był Klemens Murańka. Punkty zdobył także 25. Andrzej Stękała, który dzień wcześniej zajął 4. miejsce. Ponownie poza czołową trzydziestką był Tomasz Pilch (41. pozycja).

W niedzielę w Kuusamo znów panowały trudne warunki wietrzne do skakania. Podmuchy pod narty momentami były bardzo mocne. Najpierw odwołano serię próbną, a później z dużymi problemami rozegrano jednoseryjny konkurs. Kolejne zmagania w Pucharze Kontynentalnym odbędą się tuż po świętach Bożego Narodzenia w Engelbergu.

W klasyfikacji generalnej drugi ligi skoków narciarskich prowadzi Norweg Robin Pedersen przed swoim rodakiem Mariusem Lindvikiem. Trzeci ze stratą 76 punktów do lidera jest Aleksander Zniszczoł.