Raw Air 2019. Leyhe i Johansson najlepsi w treningach. Dalekie skoki Kamila Stocha

Stephan Leyhe i Robert Johansson byli najlepsi podczas piątkowych serii treningowych na skoczni w Oslo. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Kamil Stoch, który zajął odpowiednio piąte i drugie miejsce.

Mateusz Kozanecki
Robert Johansson Newspix / Michał Stańczyk / Na zdjęciu: Robert Johansson
Podczas pierwszej serii treningowej zawodnicy zmagali się ze zmiennymi warunkami. Początkowo wiało pod narty, następnie w plecy, a pod koniec ponownie z przodu skoczni. W drugiej natomiast nad Holmenkollbakken (HS134) pogoda się ustabilizowała, a zawodnicy oddawali swoje skoki niemal w ciszy.

Do pięcioosobowej kadry, która rywalizowała w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Seefeld, dołączył Paweł Wąsek. 19-latek wystąpił do tej pory w konkursach w Zakopanem, Oberstdorfie (loty) oraz Lahti.

Najlepsi w piątkowych seriach treningowych byli Stephan Leyhe oraz Robert Johansson. Niemiec był jednym z dwóch zawodników, którzy zdołali przekroczyć granicę 130 metrów. Kolejnym był Kamil Stoch, który podczas drugiej serii osiągnął 131 m. Trzykrotny mistrz olimpijski zajął drugie miejsce, ze stratą 3,3 pkt do Johanssona.

Stoch był najlepszym Polakiem podczas serii treningowych, zajął odpowiednio piąte i drugie miejsce. Nieźle spisał się świeżo upieczony mistrz świata ze skoczni normalnej Dawid Kubacki. 28-latek zaczął od 32. miejsca, ale w drugim skoku znacznie się poprawił i został sklasyfikowany na 6. pozycji.

Daleko skakał również Jakub Wolny, który osiągnął 123,5 i 127 metrów, co dało 10. i 18. miejsce. Biorąc pod uwagę wyniki Polaków podczas treningów, nie powinni mieć oni problemów z uzyskaniem awansu do niedzielnego konkursu indywidualnego.