Kokpit Kibice

Skok Adama Małysza w XXI wiek. Jego 151,5 m z Willingen byłoby rekordem ponad dwudziestu państw!

Niedawno minęło 19 lat od niesamowitego skoku Adama Małysza, który wręcz przeskoczył skocznię w Willingen. Na Muhlenkopfschanze Polak osiągnął niebotyczne 151,5 metra, co obecnie byłoby rekordem w ponad dwudziestu krajach.
Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Na zdjęciu Adam Małysz Newspix / TOMASZ MARKOWSKI / NEWSPIX / Na zdjęciu Adam Małysz

Aktualnie rekord świata w długości lotu należy do Stefana Krafta. Austriak osiągnął w 2017 roku na obiekcie w Vikersund aż 253,5 metra. Ćwierćkilometrowy skok mają na swoich kontach także chociażby Ryoyu Kobayashi, Robert Johansson (po 252 metry) czy Kamil Stoch, który w Planicy ustanowił rekord Polski - 251,5 m.

Na konkursy w lotach przyjdzie jednak jeszcze czas, a swego rodzaju przetarciem przed tą rywalizacją będą zmagania na obiekcie Mühlenkopfschanze (HS145), który jest największą "dużą" skocznią na świecie.

Już przed dziewiętnastoma laty skok w XXI wiek oddał tam Adam Małysz. Polak wykonał niesamowitą próbę - poszybował na odległość 151,5 metra na obiekcie z punktem konstrukcyjnym znajdującym się na 120. metrze. Delikatnie podparł lądowanie, ale należy podkreślić, że w tym miejscu o bezpieczne lądowanie było niezwykle trudno.

Dostępne źródła odnotowują 50 krajowych rekordów w długości skoku. Co ciekawe, osiągnięcie Adama Małysza sprzed blisko dwóch dekad w dalszym ciągu mogłoby być najlepszym wynikiem w... 26 państwach. Do tego grona należą m.in. Gruzja, Węgry czy Chiny. W tej grupie najbliżej Małysza jest reprezentant Turcji Muhammed Munir Gungen, który w 2016 roku podczas treningu w Kuusamo skoczył 146 metrów.

Wybrane rekordy krajów (za: skokinarciarskie.pl):

Kraj Zawodnik Data i miejsce Odległość
Turcja Muhammed Munir Gungen 2016, Kuusamo 145 m
Hiszpania Bernat Sola 1986, Bad Mitterndorf 141 m
Chiny Chao Li 2020, Planica 128,5 m
Uganda Dunstan Odeke 1994, Oslo 50 m
Nowa Zelandia Brian McMillian 1937, Góra Cooka 18,6 m

W najbliższy weekend odbędzie się kolejna edycja turnieju Willingen Five, na przebudowanej Mühlenkopfschanze (HS145). Do rywalizacji przystąpi siedmiu reprezentantów Polski, z Dawidem Kubackim, Kamilem Stochem oraz Piotrem Żyłą na czele. Co ciekawe, obecny rekord obiektu wynosi zaledwie o pół metra więcej niż niesamowity skok Adama Małysza z 2001 roku. Aktualnie najlepszy rezultat należy do Janne Ahonena i Jurija Tepesa. Obaj osiągnęli po 152 metry.

Czytaj także:
Bezbarwny Lindvik. Norweg stracił formę z początku roku
Zmiana w składzie Austriaków. Jan Hoerl stracił miejsce

ZOBACZ WIDEO: Rafał Kot o problemach Macieja Kota. "Coś złego się dzieje w sferze mentalnej. Musi wyluzować"

Czy podczas turnieju Willingen Five 2020 zostanie pobity rekord skoczni?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×