KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PŚ w Zakopanem. Noty były decydujące. Kontrowersje przy ocenach Andrzeja Stękały i Ryoyu Kobayashiego

Gdyby Stękała dostał jedną ocenę o 0,5 punktu wyższą, to wygrałby konkurs w Zakopanem. O ile za ocenę finałowych skoków Polaka i Japończyka nie można mieć pretensji, o tyle noty dla obu skoczków za ich pierwsze próby wzbudziły kontrowersje.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Lądowanie Andrzeja Stękały w 1 serii YouTube / Eurosport / Lądowanie Andrzeja Stękały w 1. serii
Niesamowity konkurs w Zakopanem. Pierwszy raz w sezonie, po długiej przerwie, wygrał Ryoyu Kobayashi. Życiowy sukces i 2. pozycję wywalczył Andrzej Stękała. Polak z Japończykiem przegrał zaledwie o 0,3 punktu. Zdecydowały noty za styl, które w tym sezonie wzbudzają wiele kontrowersji. Czy zatem sędziowie prawidłowo ocenili styl skoków Kobayashiego i Stękały?

Jeśli chodzi o drugą serię, to arbitrzy wybronią się za oceny Japończyka i Polaka. Za skok w finale na 134,5 metra Ryoyu Kobayashi od czterech sędziów dostał 18,5 i raz 19 punktów. Łącznie dało to 55,5 punktu. Noty dla Japończyka były słuszne. Pod sam koniec konkursu, ze względu na intensywne opady śniegu, zeskok był miękki. Nie lądowało się łatwo. Tymczasem Kobayashi zrobił bardzo dobry telemark.

Skaczący chwilę po Japończyku Stękała wylądował na 133,5 metra. Też zrobił dobry telemark, ale w odróżnieniu od Kobayashiego odjechała mu jedna z nart jeszcze w strefie, gdzie jest oceniany styl. Sędziowie mieli prawo ocenić trochę niżej Polaka niż Azjatę. Z not po 18 punktów, bo właśnie trzy takie oceny zostały zaliczone Stękale, arbitrzy wybronią się.

Pozostają jeszcze skoki z pierwszej serii i tutaj mamy już sporą kontrowersję. Japończyk uzyskał 136,5, a Stękała 137 metrów. Obaj wykonali telemark i obaj lekko zachwiali się przy lądowaniu. Ocena stylu zarówno Polaka jak i Japończyka powinna być identyczna. Tymczasem Kobayashi otrzymał 55, a Polak 54,5 punktu za styl. Japończyk został minimalnie oceniony zbyt wysoko.
Porównanie lądowania Stękały i Kobayashiego w 1. serii w Zakopanem Porównanie lądowania Stękały i Kobayashiego w 1. serii w Zakopanem
To 0,5 punktu było decydujące, bo Stękała przegrał z Azjatą o 0,3 punktu. Po raz kolejny w tym sezonie noty odegrały zatem ważną rolę w zawodach.

Oba skoki Ryoyu Kobayashiego i Andrzeja Stękały można obejrzeć na poniższym wideo. W 1. serii skok Polaka od 5:46 i Japończyka od 6:38. W 2. kolejce próba Kobayashiego od 12:55 i Stękały od 13:48

Czytaj także:
Norwegowie uciekają Polakom w Pucharze Narodów
Klasyfikacja generalna PŚ. Rośnie przewaga lidera. Andrzej Stękała z awansem

ZOBACZ WIDEO: Prawdziwe legendy skoków narciarskich. Niezwykłe spotkanie po latach


Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!
W 1. serii sędziowie za wysoko ocenili styl Ryoyu Kobayashiego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (11)
 • Henryk Medialny Zgłoś komentarz
  Czy nie lepiej byłoby zmienić regulamin tak, by jedynym kryterium oceny skoczka była długość jego skoku. Jeśli zawodnik, przykładowo, na skoczni 145 metrowej skoczy ... 160 metrów,
  Czytaj całość
  to po zeskoku, przy lądowaniu, broniąc się przed upadkiem zaprezentuje nam styl, który sędziowie ocenią np. 13-ma, czy 14- ma punktami, i zamiast docenić zawodnika za jego skuteczne odbicie, wspaniały, kontrolowany, daleki lot obniżają mu punkty lokując zawodnika na dalekim miejscu . Czy to jest sprawiedliwe ?Można mieć wątpliwości.
  • Michalm Zgłoś komentarz
   Absolutna bzdura! Wedlug mnie stekala dostal za WYSOKIE ceny w pierwszym skoku! Mial bardzo slabe ladowanie!
   • siber Zgłoś komentarz
    Clownie Łożyński , jeszcze raz usuniesz komentarz ,to będziesz zgłoszony do redakcji SF .
    • nicku Zgłoś komentarz
     Sprawić naszym ładniejsze kombinezony, wcięte w talii, ze stójką i oblamowaniem to będa mieć lepsze noty za styl.
     • navigator9 Zgłoś komentarz
      sędzia norweski, czy niemiecki bez wahania dałby swojemu skoczkowi dużo wyższą ocenę, choćby miała być odrzucona. w tej sytuacji, gdy noty bywają jednym wielkim kabaretem nie ma sensu
      Czytaj całość
      stroić się w szaty sędziego niezłomnego. Co, nie wybroniłby się od 18,5 bajeczką, że ze stanowiska sędziowskiego trochę gorzej widać?
      • RychuApator Zgłoś komentarz
       wystarczyło skoczyć pół metra dalej i by wygrał a nie szukacie sensacji , i tak jest dobrze
       • Nie zaszczepię się Zgłoś komentarz
        Znowu mafia sędziowska nas oszukała.
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×