KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Paradoks przed Pucharem Świata w Zakopanem. Tak organizatorzy wybrnęli z trudnej sytuacji

Wiemy już, jak będzie wyglądała weryfikacja zaszczepienia podczas wpuszczania kibiców na trybuny Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Organizatorzy znaleźli wyjście z patowej sytuacji.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
kibice na Wielkiej Krokwi WP SportoweFakty / Tomasz Madejski / Na zdjęciu: kibice na Wielkiej Krokwi
Kilka dni temu, na łamach WP SportoweFakty Wojciech Gumny, dyrektor Pucharu Świata w Zakopanem ujawnił, z jakim paradoksem muszą zmierzyć się organizatorzy zawodów.

- Mam przed sobą dwa pisma z państwowych urzędów, które się wzajemnie wykluczają. Na jednym otrzymałem zgodę na imprezę masową tylko pod warunkiem sprawdzania certyfikatów zaszczepienia, a w drugim piśmie dostałem informację, że w certyfikatach są tzw. dane wrażliwe i nie mogę ich sprawdzać - zdradził dyrektor konkursów na Wielkiej Krokwi.

Teoretycznie bilety na Puchar Świata w Zakopanem mogą kupować tylko zaszczepieni. Przy zakupie wejściówek trzeba zaznaczyć specjalną klauzulę, w której potwierdza się pełne zaszczepienie przeciwko koronawirusowi.

ZOBACZ WIDEO: Co oni zrobili?! Takiego rzutu wolnego jeszcze nie było

Żeby to zweryfikować, przy wejściu na skocznię trzeba byłoby jednak sprawdzać u kibiców certyfikaty szczepień. Dwa wykluczające się pisma pokazują, że w Polsce nie ma jednomyślności, czy takich zaświadczeń można wymagać.

W związku z tym organizatorzy zdecydowali się na dwa rozwiązania, które wyjaśnił nam Wojciech Gumny.

Pierwsze zakłada, że przy bramie głównej będzie obowiązek pokazania certyfikatu zaszczepienia. Tym wejściem na skocznie wchodzą działacze, dziennikarze, rodziny skoczków (do tzw. trybuny FIS Family). Tą bramą wjeżdżają na skocznię także skoczkowie i całe sztaby szkoleniowe.

Przy bramach bocznych, którymi będą wchodzić na skocznię kibice z sektorów A, B, C i D, pokazanie certyfikatu zaszczepienia będzie dobrowolne.

Przypomnijmy, że w myśl obowiązujących w Polsce przepisów, na wydarzeniach sportowych limit kibiców został ograniczony do 30 procent pojemności obiektu. Ograniczenie nie dotyczy osób zaszczepionych.

Teoretycznie zatem na Wielką Krokiew, gdzie trybuny mają pojemność 25 tys., mogłoby wejść około 9 tys. osób niezaszczepionych. Już wcześniej - jeszcze przed wprowadzeniem limitów - organizatorzy zdecydowali jednak, że będą sprzedawać bilety tylko osobom, które zaznaczą klauzulę o zaszczepieniu.

W sprzedaży wciąż są wejściówki na kwalifikacje oraz oba konkursy w Zakopanem. Ceny wejściówek na eliminacje zaczynają się od 100 zł, a na główne zawody od 200 zł.

Na Wielkiej Krokwi rywalizacja rozpocznie się od piątkowych treningów i kwalifikacji. Na sobotę zaplanowano drużynówkę, a na niedzielę zmagania indywidualne. Transmisje w TVP 1, Eurosporcie 1 oraz na WP Pilot.

Program Pucharu Świata w Zakopanem:

piątek (14.01.2022)
15:30 - oficjalny trening (2 serie)
18:00 - kwalifikacje

sobota (15.01.2022)
15:00 - seria próbna
16:00 - konkurs drużynowy

niedziela (16.01.2022)
15:00 - seria próbna
16:00 - konkurs indywidualny

Czytaj także:
Tyle Piotr Żyła zarobił za najlepszy start w sezonie
Paradoks przed Pucharem Świata w Zakopanem. Organizatorzy dostali dwa pisma

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (11)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×