KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Polacy tracą Żyłę? Nowe informacje ws. skoczka

Piotr Żyła otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Jego wylot na igrzyska olimpijskie z pozostałymi kadrowiczami (31 stycznia) stoi pod znakiem zapytania. PZN ma jednak plan awaryjny ws. mistrza świata. Przedstawił go Paweł Witczak.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Piotr Żyła Newspix / TOMASZ MARKOWSKI / / Na zdjęciu: Piotr Żyła
- Temat wylotu Piotra Żyły z całą kadrą na igrzyska nie jest zamknięty. Będziemy starali się skrócić zawodnikowi kwarantannę. Jest taka możliwość w przypadku bezobjawowego przejścia zakażenia - powiedział dla WP SportoweFakty Paweł Witczak, zajmujący się w Polskim Związku Narciarskim logistyką.

Na razie Piotr Żyła nie ma objawów zakażenia, dlatego realny jest scenariusz, że w 7. dniu kwarantanny (w czwartek 27 stycznia) rozpocznie się ponowne testowanie mistrza świata. By skrócić okres kwarantanny, Żyła musi otrzymać dwa kolejne negatywne wyniki testu.

Wtedy zostaną mu wykonane kolejne dwa testy PCR, które także muszą u Polaka dać wyniki negatywne, by wraz z pozostałymi kadrowiczami mógł wylecieć do Chin w poniedziałek 31 stycznia. Łącznie przed lotem Żyła musi mieć zatem cztery negatywne wyniki testu na koronawirusa.

ZOBACZ WIDEO: Kolejny problem polskich skoków. Ekspert na razie przestrzega przed takim rozwiązaniem

A co w przypadku gdy po 27 stycznia Piotr Żyła dalej będzie miał wynik pozytywny i nie zdąży okazać czterech negatywów przed lotem całej kadry? Przy takim scenariuszu PZN nie zamierza się poddać. Szczegóły przedstawił Paweł Witczak.

- Jeżeli będzie taka potrzeba, to będziemy szukać rozwiązania, by Piotrek doleciał do Chin w późniejszym terminie - zapewnił nasz rozmówca.

Pozostali polscy kadrowicze, przebadani w środę, otrzymali wyniki negatywne. Na kwarantannie przebywa jeszcze Dawid Kubacki, który pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał w czwartek 13 stycznia, tuż przed PŚ w Zakopanem. Jego lot na igrzyska nie jest jednak zagrożony.

- Nasza kadra kolejne testy przejdzie w piątek, 21 stycznia. Potem "wskakujemy" w serię testów przed PŚ w Willingen, więc tak naprawdę nie będziemy tylko testowani w sobotę i niedzielę - przyznał Witczak.

Na igrzyska, oprócz Żyły i Kubackiego, zostali powołani: Kamil Stoch, Paweł Wąsek i Stefan Hula. Kadra ma wylecieć do Chin 31 stycznia. By wsiąść na pokład samolotu skoczkowie muszą pokazać dwa kolejne negatywne wyniki testu PCR na koronawirusa, zrobione najwcześniej 96-72 godziny przed odlotem. Na lotnisku czekają ich jeszcze szybkie testy antygenowe.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (28)
Zobacz więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×