W tym artykule dowiesz się o:
"Świątynia" rekordów
Przez blisko dwie dekady to w Planicy oddawano najdłuższe skoki. Jeżeli bito rekord świata - to właśnie tam. Jeden z nich był autorstwa Piotra Fijasa, który w 1987 roku uzyskał 194 metry. Jego wyczyn poprawił dopiero siedem lat później Toni Nieminen. Rekord świata wyrównał tam ponadto w 2003 roku Adam Małysz.
W 2011 roku to Vikersund stało się miejscem, w którym regularnie bite są rekordy. W Norwegii złamano granicę 240 i 250 metrów, co przez lata wydawało się wręcz niewyobrażalne. Do tej pory zaledwie sześciu zawodników zdołało uzyskać odległość co najmniej 250 m.
6. Peter Prevc (Słowenia) - 250 m
Słoweniec został pierwszym w historii zawodnikiem, który skoczył na odległość ćwierć kilometra. Dokonał tego 14 lutego 2015 roku podczas konkursu Pucharu Świata. W pierwszej serii uzyskał 237,5 metra, a w drugiej zszokował wszystkich lotem na 250 m. Do tej pory wynik ten pozostaje jego rekordem życiowym.
Czytaj także: Michal Doleżal z koronawirusem. Co ze skoczkami?
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: cóż to jest za miłość! Ziółek kwitnie przy narzeczonym
4. Anders Fannemel (Norwegia), Kamil Stoch (Polska) - 251,5 m
Na odległość 251,5 metra poszybowali Anders Fannemel i Kamil Stoch. Co ciekawe, reprezentant Polski dokonał tego nie w Vikersund, a w Planicy. Jego wynik pozostaje rekordem Polski. Fannemel natomiast wylądował na tej odległości zaledwie dzień po niesamowitym locie Petera Prevca.
2. Robert Johansson (Norwegia), Ryoyu Kobayashi (Japonia) - 252 m
Niesamowity przebieg miał konkurs drużynowy w Vikersund z 2017 roku. W pierwszej serii kibice byli świadkami co najmniej kilku skoków na niebotyczne odległości. Autorem jednego z nich był Robert Johansson, który uzyskał 252 metry i na kilka minut stał się rekordzistą świata. Dwa lata później jego wynik w Planicy wyrównał Ryoyu Kobayashi.
1. Stefan Kraft (Austria) - 253,5 m
Austriak nie dał się nacieszyć Johanssonowi zbyt długo z rekordu świata. Uzyskał bowiem 253,5 metra, czym o 1,5 m poprawił wynik norweskiego skoczka. To najdłuższy ustany skok w historii dyscypliny. Przypomnijmy, że 254 m osiągnął jeszcze Dmitrij Wassiljew, ale Rosjanin upadł przy lądowaniu.
Mistrzostwa świata w lotach narciarskich
Mistrzostwa świata w lotach narciarskich odbędą się w dniach 10-13 marca. W czwartek przeprowadzone zostaną treningi oraz kwalifikacje. Następnie, w piątek i sobotę, zawodnicy rywalizować będą indywidualnie, a w niedzielę drużynowo.
Transmisje dostępne będą w TVP 1 i TVP Sport, a także na platformie WP Pilot. Tekstowe relacje live przeprowadzi portal WP SportoweFakty. Niewykluczone, że kibice ponownie będą świadkami rekordowych lotów.