Ekstraklasa zaczyna sezon!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Polska Liga Żeglarska  / Polska Liga Żeglarska
Materiały prasowe / Polska Liga Żeglarska / Polska Liga Żeglarska
zdjęcie autora artykułu

18 załóg w najwyższej klasie rozgrywkowej Polskiej Ligi Żeglarskiej rozpocznie tegoroczne zmagania o tytuł Klubowego Mistrza Polski Polskiego Związku Żeglarskiego w regatach Memuak Grand Prix. Akwenem regat będzie jezioro Dargin w Nowym Sztynorcie.

Zeszłoroczny sezon zapowiadany był jako bardzo wyrównany i na najwyższym sportowym poziomie w historii Ligi. Przewidywania potwierdziły się w pełni, bo walka o tytuł mistrzowski rozstrzygnęła się na ostatnim okrążeniu ostatniego wyścigu ostatnich regat, czyli aż po 74 wyścigach całego sezonu. W klasyfikacji końcowej wygrał Yacht Club Gdańsk, klub, który nie wygrał żadnej z 4 rozegranych rund, wyprzedzając 1 punktem Pogoń Szczecin i Yacht Club Sopot. Tegoroczna rywalizacja zapowiada się jeszcze bardziej emocjonująco i wyrównanie. Z 1 ligi awansowały cztery mocne załogi z Ocean Challenge Sailing Club (OCC), Albatrosa Wolin (WOL), SportVita Ski&Sail Gliwice (SPO) oraz Kościańskiego Klubu Żeglarskiego (KKŻ), które mimo statusu beniaminka nie są skazywane na porażkę wzmacniając ekstraklasową stawkę. Dodatkowo w OCC na pozycji sternika od drugiej rundy zobaczymy bardzo utytułowanego i wszechstronnego Łukasza Wosińskiego, a do składu SPO dołącza bardzo doświadczony Michał Korneszczuk.

W składach pozostałych ekstraklasowiczów również zaszło sporo zmian i wzmocnień. W składzie Yacht Clubu Sopot, dwukrotnego zwycięzcy Ligi, na pozycji sternika zobaczymy Karola Górskiego, dwukrotnego wicemistrza Ligi, sternikiem YKP Gdynia na pierwszą rundę został utytułowany Szymon Szymik, do składu AZS Politechniki Gdańskiej wraca Marcin Styborski, a w załodze AWFiS Gdańsk na pozycji sternika zobaczymy doświadczonego Tomasza Micewicza. To nie koniec zmian i roszad, bo do załogi OnLemon Rockstars dołącza Filip Ciszkiewicz, Jacek Przybylak pojawi się w składzie Legii Warszawa, a do OCC dołączy jeszcze Katarzyna Goralska. Obrońcy tytułu YCG popłyną w swoim mistrzowskim składzie z Igorem Tarasiukiem na pozycji sternika, za to srebrni medaliści z Pogoni Szczecin popłyną w nowym składzie, ale z dotychczasowym sternikiem Tadeuszem Kubiakiem. W składzie YKP Szczecin zabraknie niestety tym razem Agnieszki Skrzypulec. - 10 sezon Ligi zapowiada się bardzo ciekawie, bo możemy oczekiwać kolejnego wzrostu poziomu sportowego za sprawą nowych mocnych załóg i zawodników. Na pewno faworytami są załogi z zeszłorocznej czołówki, ale za ich plecami stawka jest bardzo mocna i wyrównana. Format ligowy sprzyja walce do ostatniego wyścigu każdych regat i całego sezonu, więc na to się nastawiamy i tego oczekujemy. Kto wygra, to naprawdę ciężkie zadanie przed typującymi. – podsumowuje Maciek Cylupa, organizator Polskiej Ligi Żeglarskiej. Tegoroczny sezon składa się ponownie z 4 rund w Sztynorcie, Sopocie, Gdyni i Szczecinie. Lista Startowa: Yacht Club Gdańsk Pogoń Szczecin Yacht Club Sopot YKP Szczecin YKP Gdynia AZS WAT Warszawa UKS Żeglarz Wrocław Nowy Sztynort Giżycka Grupa Regatowa HRM Racing Poznań Legia Warszawa AZS Politechnika Gdańska AZS AWFiS Gdańsk Lubelskie YKP Lublin Rockstars Racing UKS Albatros Wolin SportVita Ski&Sail Gliwice Kościański Klub Żeglarski Ocean Challenge Sailing Club Gdynia Z regat przeprowadzona zostanie transmisja telewizyjna na kanale OCS na YouTube oraz w telewizji Sportklub. Plan transmisyjne Sportklubu z Memuak Grand Prix: piątek 3 maja, godz. 17.45-19.45 sobota 4 maja, godz. 13.45-14.40 i 17.45-18.40

ZOBACZ WIDEO: Myśli o NBA kuszą! – wywiad z Adamem Waczyńskim

Źródło artykułu: WP SportoweFakty