Dostał "500 plus". Taką emeryturę ma Małysz

Zdjęcie okładkowe artykułu: Instagram / Na zdjęciu: Adam Małysz
Instagram / Na zdjęciu: Adam Małysz
zdjęcie autora artykułu

Wybitni polscy sportowcy mogą liczyć na tzw. "emerytury olimpijskie". Jednym z beneficjentów jest Adam Małysz. W tym roku świadczenie znacznie wzrosło. Ile wynosi teraz "emerytura olimpijska"?

W tym artykule dowiesz się o:

Igrzyska olimpijskie to nie tylko szansa na zapisanie się w historii, ale również na zapewnienie sobie finansowego zabezpieczenia po zakończeniu kariery. W Polsce funkcjonuje świadczenie nazywane "emeryturą olimpijską", które przysługuje tylko określonej grupie sportowców.

Komu należy się "emerytura olimpijska"? Świadczenie przysługuje zawodnikowi, który zdobył co najmniej jeden medal na igrzyskach olimpijskich, zawodach "Przyjaźń 84" lub igrzyskach paraolimpijskich. Istnieją również inne warunki, takie jak ukończone 40 lat, niekaralność oraz brak uczestnictwa w zawodach organizowanych przez jakikolwiek polski związek sportowy.

Jednym z beneficjentów tego świadczenia jest Adam Małysz Były skoczek narciarski ma na koncie trzy srebrne i jeden brązowy medal z igrzysk olimpijskich. Spełnia także pozostałe warunki. Ile wynosi "emerytura sportowa" Małysza, a także innych polskich sportowców?

Obecnie jest to 4731,37 złotych brutto. Co ciekawe, dopiero od niedawna świadczenie jest tak wysokie. Pod koniec grudnia ubiegłego roku premier Donald Tusk przyznał olimpijczykom "500 plus", a wcześniej prezydent Andrzej Duda zatwierdził podwyżkę o 300 złotych. W ubiegłym roku "emerytura sportowa" wynosiła 3942,81 złotych brutto.

ZOBACZ WIDEO: Śmierć zajrzała w oczy Świderskiemu. "Mogliby mnie nie odratować"

Adam Małysz jest obecnie prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Spekuluje się, że rocznie zarabia około 900 tys. złotych. Wcześniej media wyliczały, ile zarobił w trakcie kariery sportowej. Strona pomponik.pl podała kwotę 68 mln złotych.

Dla Małysza "emerytura olimpijska" to niewielka suma, ale dla wielu innych sportowców jest to znaczące wsparcie w codziennym życiu. Dlatego też niedawna podwyżka nie wywołała oburzenia w społeczeństwie.

Czytaj więcej: Zapytał Pudzianowskiego, czy ma żonę. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

Źródło artykułu: WP SportoweFakty