Rio 2016: 9 rzeczy, które na igrzyskach zobaczysz po raz pierwszy

AFP / Marko Mumm
AFP / Marko Mumm

Igrzyska olimpijskie w Rio będą wyjątkowe pod wieloma względami. Estońskie trojaczki, wspólny start matki z synem czy rugby siedmioosobowe - to tylko pierwsze trzy przykłady z brzegu. A jest ich więcej.

Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Kibice sportu z całego świata czekali na ten moment od dawna. W piątek na Maracanie odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia 31. letnich igrzysk olimpijskich.

Impreza w Brazylii będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Na kolejnych stronach dowiesz się dlaczego.

Oto dziewięć rzeczy, które na igrzyskach w Rio zobaczysz po raz pierwszy w historii olimpijskich zmagań.[nextpage]

Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Ameryka Południowa

Nowożytne igrzyska olimpijskie rozgrywane są od 1896 roku. Przez 120 lat największą imprezę sportową na świecie organizowały już kraje z Europy, Ameryki Północnej oraz Azji.

W Ameryce Południowej zawody zagoszczą po raz pierwszy w historii. Natomiast w Ameryce Łacińskiej - po raz drugi, po Meksyku (1968).[nextpage]

Fot. Marko Mumm / AFP
Fot. Marko Mumm / AFP

Trojaczki z Estonii

W biegu maratońskim w Rio będziemy świadkami kolejnego wyjątkowego wydarzenia. Otóż po raz pierwszy w historii wezmą w nim udział trojaczki.

O 30-letnich siostrach Leili, Liinie i Lily Luik było bardzo głośno w mediach po tym, jak w komplecie uzyskały kwalifikację olimpijską. Dziewczyny w igrzyskach będą reprezentować Estonię.[nextpage]

Fot. Ker Robertson/Getty Images
Fot. Ker Robertson/Getty Images

Wyjątkowa reprezentacja

206 narodowych komitetów olimpijskich wysłało swoich sportowców na igrzyska w Rio. Najbardziej wyjątkową drużyną jest bez wątpienia ekipa uchodźców.

Zawodnicy, którzy uciekali przed wojną w Syrii czy Sudanie, będą walczyć o medal pod olimpijską flagą. Czegoś takiego w historii jeszcze nie było.[nextpage]

Fot. Dan Mullan/Getty Images
Fot. Dan Mullan/Getty Images

Sportowe małżeństwo

Cztery lata temu w Londynie brytyjskie hokeistki Kate Walsh i Helen Richardson wywalczyły dla swojego kraju brązowy medal. W Rio dziewczyny będą znów występować razem, ale już jako małżeństwo i pod nazwiskiem Richardson-Walsh.

Kate i Helen pobrały się w 2013 roku. W Brazylii będą pierwszą parą jednopłciową po ślubie, która wspólnie rywalizowała o medale olimpijskie.[nextpage]

Fot. Feng Li/Getty Images
Fot. Feng Li/Getty Images

Nie tylko amatorzy

Boks po raz pierwszy pojawił się w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1904 roku w St. Louis. Od tego czasu w turnieju mogli brać udział tylko amatorzy. W Rio to się zmieniło.

Działacze AIBA (amatorska federacja bokserska) zdecydowali, że w Brazylii będą mogli walczyć również zawodowcy. Do tego zrezygnowano z kasków, aby ułatwić kibicom rozpoznawanie pięściarzy.[nextpage]

Fot. Buda Mendes/Getty Images
Fot. Buda Mendes/Getty Images

Bezpieczny seks

Aż 450 tysięcy prezerwatyw - średnio aż... 42 na zawodnika - zostanie rozdanych w wiosce olimpijskiej w Rio. To bezsprzeczny rekord.

Dla porównania, w Seulu w 1988 roku, kiedy zaczęto rozdawać prezerwatywy, dla uczestników igrzyska przeznaczono ich ok. 8,5 tysiąca.[nextpage]

Fot. Clive Brunskill/Getty Images
Fot. Clive Brunskill/Getty Images

Matka i syn

Gruzja to kolejny kraj, który w Rio przejdzie do historii. A to zasługa nietypowej pary sportowców, 47-letniej Nino Sałukwadze i 19-letniego Cotne Maczawarianiego.

Zawodniczkę i zawodnika łączy nie tylko reprezentacja, ale również więzy krwi. W konkursie strzeleckim wystartują bowiem... matka i syn. Czegoś takiego fani na igrzyskach jeszcze nie widzieli.[nextpage]

Fot. Ryan Pierse/Getty Images
Fot. Ryan Pierse/Getty Images

Dominacja kobiet

Więcej kobiet niż mężczyzn - tak przedstawia się kadra reprezentacji Australii w Rio. To pierwszy przypadek w historii, gdy w jakieś drużynie narodowej płeć piękna jest liczniejsza.

Australia wysłała na igrzyska w sumie 419 sportowców, w tym 212 pań i 207 panów.[nextpage]

Fot. David Rogers/Getty Images
Fot. David Rogers/Getty Images

Nowa dyscyplina

Na igrzyskach w Rio zadebiutuje rugby siedmioosobowe. Ta dyscyplina po raz ostatni gościła w programie igrzysk w 1924 roku, ale w wydaniu piętnastoosobowym. Rugby skreślono, bo na wspomnianych igrzyskach mecz finałowy Francji i USA zakończył się awanturą.

Rugby 7 to - obok mniejszej liczby zawodników - bardziej przejrzyste reguły i atrakcyjne dla oka akcje.

Opracował PS

Komentarze (2)
avatar
Antoni Bohdanowicz
7.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
zasady siódemek nie są bardziej przejrzyste ;) 
Ursus.61
7.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nie wiedziałem ze wioska olimpijska to taka wielka Sodoma i Gomora