Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Wygrał 887 walk, przegrał... dwie! Podejrzewali, że jest efektem eksperymentu naukowców z ZSRR

Gdy zapytano go, kto był jego najtrudniejszym rywalem, odpowiedział... "lodówka". W bloku nie było windy, więc wniósł 180-kilowe urządzenie na ósme piętro. Z oponentami na macie robił, co chciał. Ale na koniec kariery sensacyjnie przegrał.

 Redakcja
Redakcja
Aleksander Karelin na igrzyskach w Atlancie w 1996 r Getty Images / Alexander Hassenstein/Bongarts / Aleksander Karelin na igrzyskach w Atlancie w 1996 r.

Zaraz po przyjściu na świat Aleksander Karelin wzbudzał zainteresowanie. Noworodek z Nowosybirska ważył bowiem aż 5,5 kg (niektóre źródła podają nawet 6,8 kg). Jako nastolatek wyróżniał się na tle rówieśników wzrostem, dobrze radził sobie pod koszem i siatką, uprawiał także narciarstwo czy boks. W wieku 14 lat zaczął trenować zapasy (w stylu klasycznym). Trafił pod skrzydła Wiktora Kuzniecowa, z którym był związany do końca kariery.

Matka spaliła strój zapaśniczy

Gdy miał 15 lat, złamał na treningu kość udową. Matka chciała odwieść go od zapasów. Spaliła nawet jego strój. On jednak przekonał ją, by nie zabraniała mu robić tego, co lubi. - Mamo, nie mogę zostawić sportu, dla którego poświęciłem nogę - mówił do niej.

Junior z Syberii szybko robił postępy: uczył się techniki i nabierał krzepy. Wyrósł na potężnego mężczyznę, startował w najcięższej kategorii wagowej (130 kg). O jego sile przekonywali się zarówno rywale krajowi jak i zagraniczni. W 1985 r. Karelin zdobył tytuł mistrza świata juniorów.

Po przejściu do seniorów walczył w mistrzostwach ZSRR. Był rok 1987 r. 20-letni Karelin doznał pierwszej porażki, ulegając dwukrotnemu mistrzowi świata Igorowi Rostorockiemu (0-1). Jak się później okazało, był to jedyna porażka Karelina z rywalem krajowym. Rok później zrewanżował się Rostorockiemu, zdobył złoto w mistrzostwach ZSRR i pojechał na igrzyska do Seulu.

Potężnie zbudowany młodzieniec, wschodząca gwiazda zapasów, dostąpił zaszczytu niesienia flagi ZSRR. Na macie zaś zrobił to, co do niego należało. Jak burza przeszedł przez fazę grupową, wygrał ją zdecydowanie. W finale trafił na byłego mistrza Europy Rangeła Gerowskiego z Bułgarii. Nie był to dla Karelina łatwy bój. W ostatniej minucie przegrywał 2:3, ale zdołał odwrócić losy potyczki i zwyciężyć 5:3.

Później zaś kontynuował zwycięską passę. W 1992 r., na igrzyskach w Barcelonie, znów był chorążym, tyle że dzierżył flagę Wspólnoty Niepodległych Państw. Znów dotarł do finału, w którym wygrał w bardzo łatwy sposób. Szweda Tomasa Johanssona położył na łopatki. Obserwatorzy zwracali uwagę na fakt, że zawodnik ze Skandynawii przegrał już przed walką. Był wręcz zadowolony, że walka skończyła się w ten sposób i że uniknął urazu.

Firmowa technika

Karelin słynął bowiem z techniki, która była szalenie widowiskowa (przyznawano za nią 5 pkt.), ale jednocześnie niebezpieczna dla rywali. Nazywano ją w języku angielskim "Karelin lift" albo "reverse lift", a po polsku "odwrotny pas". Olbrzym z Nowosybirska łapał rywala w pasie, wynosił go wysoko, a następnie ciskał nim o matę niczym workiem ziemniaków. Przeciwnicy upadali z impetem na plecy. Takie akcje widuje się czasem w lżejszych kategoriach wagowych, ale nie w pojedynku kolosów ważących po 130 kg... Jeff Blatnick, były amerykański zapaśnik, bardzo się bał, gdy i jego wyniósł Karelin. - Każdy włos na moich plecach stanął dęba. Odczuwałem wielki strach - wspominał.

Syberyjski mocarz doskonale wiedział, że się go boją. Czasem wystarczyło, że tylko pojawił się na macie i już przeciwnikowi "miękły" nogi. Innym razem "poczęstował" rywala lodowatym spojrzeniem. To wystarczyło. - Nie chcę wydawać się nieskromnym. Ale skoro mnie pytają, muszę być szczery. Tak, widzę strach w oczach większości moich rywali - powiedział kiedyś w wywiadzie dla "Sports Illustrated". A później wyjaśnił, dlaczego ma nad nimi przewagę: - Trenuję każdego dnia tak ciężko, jak oni nie trenowali choćby jednego dnia w ich życiu.
Fot. AFP/IOPP/Georges GOBET/EAST NEWS Fot. AFP/IOPP/Georges GOBET/EAST NEWS
"Rosyjski Niedźwiedź", "Aleksander Wielki" - zapaśnik z byłego ZSRR miał wiele przydomków. Innym był "Eksperyment". Karelin wydawał się tak nieludzko silny, że pojawiły się opinie, iż jest... wytworem pracy radzieckich naukowców.

O Karelinie krążyło także mnóstwo anegdotek. Był ponoć tak rozciągnięty, że umiał dotknąć palcami u nóg sufitu, stojąc na drugiej nodze. Gdy podczas walki doznał złamania żebra, nawet się tym nie przejął. Po jej zakończeniu stwierdził: - Nie chciałem przerywać walki z powodu czegoś tak błahego jak złamane żebro.

A gdy kiedyś zapytano Aleksandra, kto był jego najtrudniejszym rywalem, odparł: "lodówka". Kiedyś znajomi mieli poprosić go o pomoc przy wnoszeniu starego radzieckiego modelu. Urządzenie ważyło 180 kg. W bloku nie działała jednak winda, a lodówkę trzeba było przytaszczyć na... ósme piętro. Karelin miał to zrobić samodzielnie!

Czy Aleksander Karelin to najwybitniejszy zapaśnik w historii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportowyBar na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna/espn.com/nydailynews.com/bleacherreport.com
Komentarze (18)
 • woj Mirmiła Zgłoś komentarz
  "...kocha Dostojewskiego, poezję, operę i [color=red]balet[/color]." Taaaa... już widzę Karelina tańczącego w "Jeziorze łabędzim"
  Czytaj całość
  :D http://www.taniecpolska.pl/files/imgs/spektakl/max/f888439763fd7da2d32080b91af61439.jpeg
  • Włodzimierz Olczyk Zgłoś komentarz
   Zupełnie jak Putin - swoją ostatnią walkę też przegra
   • yobro Zgłoś komentarz
    Byłem, widziałem jego porażkę w Sydney z Rulon Gardner. Nigdy nie zapomnę miny Juan Antonio Samaranch, który był przygotowany na koronację Karelina...Jedyny słabszy dzień jaki miał w
    Czytaj całość
    swojej karierze, wypadł właśnie w Sydney! Czapki z głów, mistrz idzie...
    • Andrzej Duxa Zgłoś komentarz
     geniusz i na zakonczenie kariery przegral z leszczem, zły dzien...
     • Andrzej Met Zgłoś komentarz
      sława Rasiji.
      • Wojtek Kot Zgłoś komentarz
       Facet był bardzo dobrym zapaśnikiem, ale fizycznie nie był jakimś gigantem (191 cm). Szkoda, że nasz Adam Sandurski nie miał takiego talentu. To dopiero byłby postrach
       • obserwator SE Zgłoś komentarz
        Nawet jeśli nie jest eksperymentem, to na niego wygląda. Bez charakteryzacji do Quake'a.
        • Maciek Wojtkowiak Zgłoś komentarz
         nie eksperyment a fenomen, bo chlop to musi być chlop a nie pi..a w rurkach
         • Artur Kotowski Zgłoś komentarz
          Ten to dopiero musiał być faszerowany wszystkim co było dostępne - jak to w Rosji
          • Jan Tomczyk Zgłoś komentarz
           W dobie coraz bardziej rozprzestrzeniającego się gender w pewnych kręgach musi budzić wręcz przerażenie mężczyzna, który stanowi prawdziwy wzorzec męskości... ;-)
           • Darek Pany Zgłoś komentarz
            Miałem okazje stać obok niego kiedy przyjechał do Siedlec na międzynarodowe zawody, gdzieś ok. roku 98-99, przeżycie niezapomniane facet dosłownie jak tur ponad dwa metry czyściutkich
            Czytaj całość
            mięśni,twarz zawodowego zabójcy,podczas walki z przeciwnikiem swoją dłonią obejmował całą jego głowę,walki odbywały,się na piętrze jednej z hal bodajże mostostalu,kiedy odbywała się walka finałowa z jegu udziałem przeciwnik dosłownie sam kładł się na plecy,aby jak najszybciej zakończyć bez kontuzji tą nierówna bitwę,ale Karelin chciał aby walka była widowiskowa wiec podnosił go z placów i bawił sie jak kot myszką,na koniec wyniósł wysoko do góry tego 130kg kolosa i cisnoł nim o mate z taką siłą,że aż całe piętro się zatrzęsło,po walkach był bardzo miły dla wszystkich nikomu nie odmówł autografu i wspólnej fotki taki niedźwiedź w walce i łagodny miś po walce
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×
            Sport na ×