KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mija 21 lat od dramatu na lodowisku. Rosyjski łyżwiarz umierał na oczach żony

Życie gwiazd radzieckiego - a później rosyjskiego - sportu przypominało bajkę. Byli piękni, znani, utytułowani. Bardzo się kochali. Tę bajkę przerwał dramat, który rozegrał się na tafli lodowiska w Lake Placid.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Getty Images

Jekatierina Gordiejewa i Siergiej Grińkow zapisali się na kartach historii sportu jako dwukrotni mistrzowie olimpijscy w parach sportowych w łyżwiarstwie figurowym.

Złote medale wywalczyli podczas igrzysk olimpijskich w Calgary (w 1988 roku) i Lillehammer (1994 rok). Historia miłosna rosyjskiej pary wyciskała łzy z oczu fanów w latach 90. ubiegłego stulecia. W niedzielę (20 listopada) przypada bowiem 21. rocznica śmieci Grińkowa, Łyżwiarz zmarł nagle, w wieku zaledwie 28 lat.

Na początku była nieśmiałość

Sportowiec z Moskwy rozpoczął treningi w klubie sportowym CSKA. Gdy miał 15 lat, trenerzy wybrali dla niego partnerkę do jazdy w parze sportowej - Gordiejewą. Młodsza od Siergieja o cztery lata Jekatierina była podobno nieśmiała do tego stopnia, że podczas ewolucji na lodzie nie patrzyła w oczy młodzieńca. Kiedy jednak utalentowanej łyżwiarce zaproponowano zmianę partnera, to odmówiła.

Pod okiem trenera Stanisława Żuka młodzi sportowcy trenowali ponad siły. Efekty pracy trenera-tyrana, który nie pozwalał swoim podopiecznym na kontakty towarzyskie, przyszły jednak bardzo szybko. W debiucie na mistrzostwach Europy w 1986 roku w Kopenhadze wywalczyli srebrny medal, przegrywając jedynie z rodakami - mistrzami świata z 1985 roku - Jeleną Wałową i Olegiem Wasiljewem. Jednak już rok później duet Gordiejewa-Grińkow zdobył pierwszy tytuł mistrzów świata, na czempionacie w Genewie.

Po zdobyciu mistrzostwa olimpijskiego w Calgary w 1988 roku para zajęła się łyżwiarstwem zawodowym. Gordiejewa i Grińkow byli gwiazdami w wielu rewiach, m.in. słynnej "Stars on Ice" ("Gwiazdy na lodzie").

"Księżycowa Sonata" i drugie złoto olimpijskie

Parą byli nie tylko w sporcie. Po udanym występie na igrzyskach w Kanadzie ich miłość rozkwitła na dobre. Przejście na zawodowstwo i zmiana trenera sprawiły, że w końcu mieli więcej czasu dla siebie. W 1991 roku pobrali się, a dwa lata później na świat przyszła córeczka pary, której rodzice dali imię Daria.
Tony Duffy /Allsport Tony Duffy /Allsport
Na igrzyskach olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku wystartowali dzięki zmianie w przepisach. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska zezwoliła bowiem na udział łyżwiarzom występującym w rewiach zawodowych. Program dowolny do "Księżycowej Sonaty" Beethovena zapewnił im zwycięstwo i drugie złoto olimpijskie w karierze.

Życie sportowców z dawnego Związku Radzieckiego przypominało bajkę. Mieszkali w luksusowych warunkach w USA, gdzie zarabiali duże pieniądze, występując w największych rewiach łyżwiarskich.

20 listopada 1995 roku w Lake Placid (w stanie Nowy Jork) rozegrał się dramat, który w brutalny sposób przerwał tę sielankę.

NA KOLEJNEJ STRONIE PRZECZYTASZ M.IN. O OKOLICZNOŚCIACH ŚMIERCI SPORTOWCA ORAZ DALSZYCH LOSACH JEGO MAŁŻONKI

Duet Gordiejewa-Grińkow to najepsza para sportowa w historii łyżwiarstwa figurowego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportowyBar na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna
Komentarze (6)
 • Marek Oleksiak Zgłoś komentarz
  Najlepszą parą sportową byli Irina Rodnina i Aleksander Zajcew. Dziwne, że redakcja nie pamięta o nich.
  • yes Zgłoś komentarz
   Jest powiedzenie: "śmierć nie wybiera". Zdarza się, na przykład informacja z 12 lutego 2010: "Gruziński saneczkarz Nodar Kumaritaszwili zmarł w wyniku obrażeń, jakich doznał w wypadku
   Czytaj całość
   na treningu przed sobotnią rywalizacją na olimpijskim torze w Whistler".
   • dendryk Zgłoś komentarz
    Byłem pewny że igrzyska olimpijskie odbywają się co cztery lata , ale po przeczytaniu tego artykułu już taki pewny nie jestem .
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×