Kokpit Kibice

Czy Fame MMA może się odbyć pomimo koronawirusa? Rzecznik policji: Gala jest zgodna z rozporządzeniem

- Gala ma mieć charakter programu telewizyjnego i wówczas będzie zgodna z rozporządzeniem - mówi nam policja. Z kolei ministerstwo sportu uważa, że impreza nie powinna się odbyć, bo naraża biorących udział na zakażenie koronawirusem.
Bartłomiej Bukowski
Bartłomiej Bukowski
Ring girl podczas gali FAME MMA WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Ring girl podczas gali FAME MMA

W czasach, gdy z powodu pandemii koronawirusa wszelkie wydarzenia sportowe na całym świecie są przekładane, a ligi zawieszają rozgrywki, w Polsce ma odbyć się zaplanowana na 28 marca gala Fame MMA 6. Aktualna sytuacja spowodowała jednak, że organizatorzy wydarzenia musieli nieco zmienić swoje plany. 

- Ta gala odbędzie się, ale nie na hali w Częstochowie. Naczelnik sztabu poinformował mnie, że gala ma mieć charakter programu telewizyjnego i wówczas będzie zgodna z rozporządzeniem, bo programy telewizyjne są normalnie nagrywane. Natomiast gdzie ta gala ma się odbyć, to my już nie wiemy. Hala w Częstochowie odmówiła jednak zgody na nagranie takiego programu - powiedziała nam Marta Kaczyńska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. 

To właśnie zmiana charakteru wydarzenia z imprezy masowej, będącej widowiskiem sportowym, na produkcję telewizyjną jest furtką, która pozwala właścicielom Fame MMA na organizację gali. 

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo opublikowało specjalny film

- Jeżeli jest to impreza o charakterze zarobkowym, a nie stricte sportowa, to według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca może się ona normalnie odbyć. Natomiast gdyby to była impreza sportowa, to wówczas jest to złamanie tego rozporządzenia - tłumaczy Kaczyńska. 

O zdanie na temat gali spytaliśmy również Ministerstwo Sportu. 

- Z naszego punktu widzenia, ta impreza nie powinna się odbyć. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek, żeby nie narażać innych osób biorących udział w tym wydarzeniu na zakażenie koronawirusem. Jest to zagrożenie nie tylko dla zawodników, ale także dla osób z obsługi - mówi Agnieszka Roszkiewicz, rzecznik Ministerstwa Sportu. 

Na stronie Ministerstwa widnieje wpis o zakazie prowadzenia przez przedsiębiorców oraz inne podmioty działalności związanej ze sportem. W dalszych punktach przeczytać możemy między innymi o zakazie "działalności w zakresie organizowania, promowania, sponsorowania i zarządzana imprezami sportowymi", a także o zakazie "działalności indywidualnych sportowców i sędziów". 

W przypadku Fame MMA sprawa nie jest jednak tak oczywista. - Ministerstwo Sportu, jeżeli chodzi o Fame MMA, ma niewiele wspólnego. My ani w żaden sposób nie dotujemy tej organizacji, ani jej nie wspieramy. Także jest to prywatna inicjatywa organizatorów oraz sponsorów tego przedsięwzięcia - tłumaczy Roszkiewicz. 

- W naszym odczuciu jest to impreza sportowa i na pewno przy jej produkcji, nawet tylko telewizyjnej, będą brały udział co najmniej dwie osoby, więc jest to niebezpieczne. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Każdy organizator takiej imprezy, a nawet my sami wychodząc na spacer, musimy oszacować, czy jest to bezpieczne i dobre. Myślę, że w tym momencie należałoby się powstrzymać - dodaje.

- Niestety nie jest to w jurysdykcji Ministerstwa Sportu żeby to oceniać. Na pewno władze państwowe będą miały świadomość takiej imprezy i będą podejmowały stosowne kroki - zapewniła Roszkiewicz. 

Organizatorzy przekonują jednak, że wszystko odbędzie się z zachowaniem należytych środków bezpieczeństwa. - Mamy zapewnioną odpowiednią liczbę środków dezynfekcyjnych, żelów, rękawiczek i maseczek. Nie ukrywam, że staramy się szukać jeszcze innych możliwości. Bezpieczeństwo jest priorytetem. [...] Wszystkie osoby, które mogą wykonywać swoje zadania poza studiem telewizyjnym, będą w osobnych pomieszczeniach, a nawet w osobnych budynkach. Minimalizujemy fizyczne interakcje między ludźmi - mówił w wywiadzie udzielonym naszemu serwisowi Krzysztof Rozpara, jeden z właścicieli federacji (CAŁOŚĆ TUTAJ).

Gala Fame MMA 6 odbędzie się w sobotę, 28 marca. Miejsce całego wydarzenia nie jest na razie znane. 

Karta walk:

Walka wieczoru:

Marta "Linkimaster" Linkiewicz vs Kamila "Zusje" Smogulecka

Karta główna:

Wojciech Gola vs Marcin "Rafonix" Krasucki
Marcin "El Testosteron" Najman vs Piotr "Bestia" Piechowiak
Jakub "Kubańczyk" Flas vs Mateusz "L-Pro" Łapot
Kasjusz "Don Kasjo" Życiński vs Maciej Rataj
Bartosz "Qbik" Kubik vs Cyprian "Cypis" Racicki
Alan "Alanik" Kwieciński vs Arkadiusz "Aroy" Tańcula
Dawid "Ambro" Ambroziak vs Maciej "Szewcu" Szewczyk

Czytaj także:
FAME MMA 6. Marcin Najman trenował z Łukaszem Janikiem. Walka z "Bestią" już w sobotę

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy gala Fame MMA 6 powinna się odbyć?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportowyBar na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (8):

 • Stelmet_Falubaz Zgłoś komentarz
  "Jeżeli jest to impreza o charakterze zarobkowym, a nie stricte sportowa, to według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca może się ona normalnie odbyć. Natomiast gdyby to
  Czytaj całość
  była impreza sportowa, to wówczas jest to złamanie tego rozporządzenia" - ja pierd... Większej głupoty nie czytałem już dawno. Ktoś kto to wymyślił powinien siedzieć w więzieniu!
  • leonidaswro Zgłoś komentarz
   Moim zdaniem taki "sport" można zobaczyć w centrum każdego miasta w sobotni wieczór pod klubami nocnymi. Naród zatem mamy usportowiony, nie ma co!
   • Mateo875 Zgłoś komentarz
    Powiedzmy sobie jasno. To co robi famemma to zwykłe obejście przepisów prawnych. Znaleźli luki w prawie więc je wykorzystują. To tylko pokazuje, ze ci wlasciciele tej
    Czytaj całość
    "federacji" nie mają za grosz jakiejkolwiek przyzwoitości. Liczy się tylko kasa która zapewne bedzie nie mała zwłaszcza, że każdy siedzi w domu. Ci właściciele tej gali powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialnosci karnej. W dobie globalnej pandemii organizowanie takich imprez jest skrajnie nieodpowiedzialne. I jeszcze to mydlenie oczu, że liczy sie dla nich bezpieczeństwo.
    • conan3333 Zgłoś komentarz
     szczyty debilizmu i hipokryzji TO NIE MA PRAWA OBECNIE SIE ODBYĆ !!!!! w zastępstwie walki z cieniem przez internet--organizatorzy tej pseudo-gali powinni wylądować w pace !!!!!
     • rano Zgłoś komentarz
      Jak mozna wymagac od kogos komu we lbie chlupie ,zdrowego rozsadku.
      • Szef na worku Zgłoś komentarz
       Czyli jak zrobię bibę z kamerką na żywo na fb to git?
       • calderon7 Zgłoś komentarz
        Z szacunku dla zawodników którzy faktycznie walczą i posiadają jakiekolwiek umiejętności takie gale jak ta nie powinny być opisywane na portalu ''sportowefakty''. Ci ludzie bardzo często
        Czytaj całość
        nie mają nic wspólnego ze sportem i żałosne jest to że piszecie tutaj o nich.
        • MR. S Zgłoś komentarz
         Żadne to wydarzenie sportowe. Żadne! Wystarczy spojrzeć na kartę gali. Dzieci za pieniążki rodziców utrzymują patologię. Może dzięki wirusowi ludzie zrozumieją, że świat zmierzał
         Czytaj całość
         w złym kierunku.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×