W tym artykule dowiesz się o:
FIFA officials, Platini, Messi named in secret offshore files https://t.co/YmB4O2uhiE pic.twitter.com/kWNmey44By
— FRANCE 24 (@FRANCE24) 3 kwietnia 2016
Przeciek dokumentów z kancelarii prawnej Mossack Fonseca z Panamy i śledztwo prowadzone przez setki dziennikarzy na całym świecie pokazuje, że świat sportu został dotknięty procederem prania pieniędzy i ukrywania dochodów przed fiskusem.
Wśród setek osób, które podejrzewa się o bycie klientami rajów podatkowych znalazły się znane nazwiska środowiska piłkarskiego. Listę otwiera sam Lionel Messi. O czym już informowaliśmy (tutaj szczegóły).
Lionel Messi (Argentyna)
Argentyński piłkarz Barcelony od dawna podejrzewany jest o oszustwa podatkowe. Pięciokrotny zdobywca Złotej Piłki i jego ojciec, Jorge, mają stanąć przed sądem w maju. Leo oskarżony jest o zaleganie ponad 4 mln euro podatku.
Wyciek z kancelarii Mossack Fonseca po raz kolejny uderza w gwiazdora futbolu. Teraz chodzi o nazwę Mega Star Enterprises. Zagraniczna spółka (tzw. offshore), której właścicielem jest Messi, została zarejestrowana już po tym, jak prokuratura postawiła Argentyńczykowi zarzuty dotyczące poprzednich malwersacji.
Leonardo Ulloa, uno de los argentinos involucrados en #PanamaPapers: "No tengo nada que ver" https://t.co/HNJR4b5PZh pic.twitter.com/ux9aljlYSN
— infobae (@infobae) 4 kwietnia 2016
Leonardo Ulloa (Argentyna)
Wyciek z panamskiej kancelarii pokazuje, że w aferę zamieszany jest też argentyński piłkarz występujący na pozycji napastnika w Leicester City. 29-letni zawodnik sensacyjnego lidera angielskiej Premier League miał przekazywać pieniądze z tytułu kontraktów sponsorskich dwóm "rajskim" firmom z Samoa.
Ulloa występuje na boiskach Europy od sezonu 2008/09, kiedy został graczem hiszpańskiego zespołu Club Deportivo Castellon.
L'ancien joueur argentin du PSG et de l'OM Gabriel Heinze cité dans Panama Papers https://t.co/c7uRnjQG8g pic.twitter.com/6Htv7mxvd7
— L'ÉQUIPE (@lequipe) 4 kwietnia 2016
Gabriel Heinze (Argentyna)
W sprawę oszustw podatkowych uwikłany jest też 68-krotny reprezentant Argentyny. Śledztwo dziennikarskie odsłania kulisy powstania firmy Galena Mills Corp., której właścicielem był Heinze. Jej siedzibą były Brytyjskie Wyspy Dziewicze.
Były zawodnik m.in. Manchesteru United, Realu Madryt, Olympique Marsylia i AS Roma w latach swojej świetności podpisał lukratywny kontrakt sponsorski z Pumą.
Pieniądze z tego tytułu miały zostać przepuszczone przez jego "rajską" firmę. Heinze zakończył karierę zawodniczą w 2014 roku. Powodem tej decyzji były kłopoty zdrowotne.
De Zamorano a Messi: Los futbolistas involucrados en "The Panama Papers"→ https://t.co/J20Msk1ZBJ pic.twitter.com/GN2N9TGUtK
— 24 Horas (@24HorasTVN) 4 kwietnia 2016
Ivan Zamorano (Chile)
Podczas występów w Realu Madryt słynny chilijski piłkarz miał oddać prawa do własnego wizerunku firmie Fut Bam International z Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Właścicielem Fut Bam był oczywiście Zamorano.
69-krotny reprezentant Chile (w latach 1987-2001) zakończył karierę klubową w 2003 roku w barwach Colo Colo Santiago. Po zawieszeniu butów piłkarskich na kołku został trenerem.
Michel Platini (Francja)
W dokumentach pojawia się również nazwisko byłego już prezydenta UEFA. Gwiazdor futbolu lat 70. i 80. ubiegłego stulecia miał zostać klientem kancelarii Mossack Fonseca w 2007 roku, czyli tym samym, w którym stanął na czele europejskiej federacji.
Panamska kancelaria została wynajęta przez Platiniego do prowadzenia jego "rajskiej" firmy Balney Enterprises Corporation. W grudniu ubiegłego roku Francuz został wykluczony z piłkarskich struktur na osiem lat za przyjęcie w 2011 roku przelewu od... FIFA, opiewającego na kwotę 2 mln dolarów.
#PanamaPapers. Sacked Fifa official Jerome Valcke used offshore company to buy luxury yacht. https://t.co/38Dh87PH1b pic.twitter.com/PAf3PIlV3X
— Richard Conway (@richard_conway) 4 kwietnia 2016
Jerome Valcke (Francja)
Były sekretarz generalny FIFA - odwołany z funkcji 13 stycznia tego roku - został ukarany 12-letnim zakazem pracy w futbolu.
W panamskich dokumentach nazwisko francuskiego działacza pojawia się w kontekście firmy - Umbelina SA - zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Firma Valcke'a miała m.in. zakupić jacht cumujący na Kajmanach.
Działaczowi z Francji zarzuca się wiele nadużyć związanych z finansowaniem podróży, umów ze sponsorami czy sprzedażą praw telewizyjnych. Valcke nie przyznaje się jednak do popełnienia jakichkolwiek wykroczeń.
Opracował PB