W tym artykule dowiesz się o:
- Zasugerowałem Robertowi Lewandowskiemu, żeby patrzył perspektywicznie na swoje inwestycje - mówił w jednym z wywiadów menedżer napastnika Bayernu Monachium i reprezentacji Polski, Cezary Kucharski.
W 2014 roku kapitan Biało-Czerwonych został współwłaścicielem funduszu inwestującego w internetowe startupy w Polsce i w Niemczech. Najlepszy obecnie polski piłkarz musi jednak uzbroić się w cierpliwość. Na duże zyski przyjdzie jeszcze czas.
Co innego byli i obecni piłkarze, którzy otwierają ranking najlepszych biznesmenów w świecie futbolu. Oni zarobili już na trafionych inwestycjach naprawdę duże pieniądze. W czołowej dziesiątce zestawienia jest kilka zaskakujących nazwisk.
[b]
Now on #BBCBizLive with @SallyBundockBBC @VFritzNews taking @FPTB1. pic.twitter.com/SZbsW80aP4
— Ramon Vega (@Ramon_Vega71) 5 maja 2015
10. Ramon Vega - zarobek 15 mln funtów (ok. 81,6 mln złotych)[/b]
Pochodzący z małej miejscowości Olten w Szwajcarii biznesmen grał w piłkę nożną w latach 1989-2003. Występował na pozycji obrońcy w takich klubach jak: Grasshoppers Zurych, Cagliari Calcio, Tottenham Hotspur, Celtic Glasgow, Watford i US Creteil-Lusitanos.
44-letni Vega ma też na koncie 28 meczów w kadrze narodowej Szwajcarii. Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się biznesem i osiągnął sukces. Firma byłego piłkarza - Vega Swiss Asset Management - która zajmuje się głównie doradztwem finansowym, przynosi duże zyski.
9. Michael Owen - 20 mln funtów (ok. 109 mln złotych)
Były zawodnik m.in. Liverpoolu, Realu Madryt i Manchesteru United świetnie radzi sobie w biznesie. Po zakończeniu kariery sportowej - po sezonie 2012/13 - Brytyjczyk zainwestował w hodowlę źrebiąt.
Dziś 36-letni Owen jest jednym z najbardziej liczących się właścicieli koni w Wielkiej Brytanii. Jest też współwłaścicielem kompleksu Manor House Stables, w którym znajduje się ponad sto zwierząt.
Konie emerytowanego piłkarza odniosły kilka zwycięstw w renomowanych wyścigach.
8. Frank Lampard - 23 mln funtów (ok. 125 mln złotych)
Na kwotę 23 mln funtów, którą 37-letni piłkarz New York City zarobił z tytułu działalności pozasportowej, składają się pieniądze z kontraktów reklamowych i inwestycji.
Były reprezentant Anglii inwestuje głównie w rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Jest właścicielem m.in. wartej ponad 3 mln funtów posiadłości w miejscowości Surrey.
Duże zyski przynosi mu także sprzedaż książek, które napisał dla dzieci. Seria bajek pt. "Frankie's Magic Football" opowiada o przygodach młodego piłkarza i grupie jego przyjaciół z czasów dzieciństwa.
7. Neymar - 30 mln (ok. 163 mln złotych)
24-letni napastnik Barcelony i reprezentacji Brazylii jest właścicielem firmy rodzinnej, którą zarządzają jego ojciec i matka. "NRSports" należąca do gwiazdora z Camp Nou współpracuje ze słynną brazylijską grupą muzyczną So Pra Contrariar, wspierając ją w wydawaniu kolejnych "krążków".
Neymar inwestuje nie tylko w branżę muzyczną. Reprezentant "Canarinhos" jest też właścicielem dwóch luksusowych apartamentów znajdujących się na północnym wybrzeżu stanu Santa Catarina w Brazylii.
[b]
Calling all current year 11&12s!
— FEFA (@fefaUK) 15 marca 2016
Apply now for an amazing opportunity on and off the pitch!@Robbie9Fowler pic.twitter.com/IQp2w1EtpY
6. Robbie Fowler - 31 mln funtów (ok. 168,5 mln złotych)[/b]
26-krotny reprezentant Anglii (w latach 1996-2002) jest klasycznym przykładem sportowca, który po przejściu na emeryturę osiągnął sukces w biznesie. Na inwestycjach w nieruchomości były zawodnik m.in. Liverpoolu, Leeds i Manchesteru City zarobił już 31 mln funtów.
- Wszyscy żyjemy w domu Robbiego Fowlera - śpiewają podczas meczów Premier League fani futbolu z Manchesteru.
5. Wayne Rooney - 35 mln funtów (ok. 190,5 mln złotych)
Kapitan reprezentacji Anglii z pewnością ma smykałkę do biznesu. Zarobione pieniądze 30-letni gwiazdor futbolu inwestuje w nieruchomości. Jego rezydencja w Prestbury warta jest ponad 9 mln funtów.
Michael Owen zaraził wychowanka Evertonu pasją do koni. Gracz Manchesteru United jest właścicielem konia wyścigowego, którego kupił za 56 tys. funtów. Kolejne dwa konie należące do reprezentanta Anglii zakończyły już karierę.
4. Zlatan Ibrahimović - 42 mln funtów (ok. 228,5 mln złotych)
5 mln funtów - to zysk ze sprzedaży autobiografii szwedzkiego piłkarza, która ukazała się na rynku wydawniczym w 2011 roku. 34-letni zawodnik francuskiego PSG zarabia duże pieniądze z tytułu kontraktów reklamowych. Ale to nie wszystko.
"Ibra" słynie z licznych inwestycji w nieruchomości. Posiadłość sportowca na wyspie Davenso (na jeziorze Melar) musi imponować. Wyspa, która ma 355 hektarów, w całości należy do Ibrahimovicia i jego matki. Szwed jest również właścicielem kilku zabytkowych budynków w swoim rodzinnym kraju oraz udziałowcem luksusowego apartamentowca na nowojorskim Manhattanie.
3. Lionel Messi - 70 mln funtów (ok. 381 mln złotych)
Na pozasportowe dochody gwiazdora Barcelony i reprezentacji Argentyny, który znalazł się na najniższym stopniu podium rankingu najlepszych biznesmenów w świecie piłki, składają się lukratywne kontrakty reklamowe i liczne inwestycje w branżę nieruchomości.
28-letni Argentyńczyk jest właścicielem firmy, która zajmuje się kupnem, sprzedażą i wynajmem domów w Hiszpanii oraz jego rodzinnym mieście - Rosario. Największą inwestycją Messiego jest luksusowe osiedle mieszkaniowe "Azahares del Parana" w miejscowości Fighiera w Argentynie. Wartość kompleksu wyposażonego m.in. w plaże, boiska piłkarskie, korty tenisowe, baseny, spa i pola golfowe szacuje się na ponad 16 mln funtów.
2. Cristiano Ronaldo - 80 mln funtów (ok. 435 mln złotych)
31-letni as futbolu zarabia głównie - oprócz kontraktu z Realem Madryt - na kontraktach reklamowych oraz inwestycjach w branżę hotelarską i budownictwo.
Szacuje się, że nieruchomości, których właścicielem jest Portugalczyk, warte są ponad 24 mln funtów. Piłkarz "Królewskich" czerpie też zyski ze sprzedaży własnej linii odzieży "CR7", z działalności swojego muzeum na Maderze i klubu nocnego w Algarve.
1. David Beckham - 114 mln funtów (ok. 620 mln złotych)
Liderem biznesu wśród byłych i obecnych piłkarzy jest bezsprzecznie Beckham. Fortuna 40-letniego Brytyjczyka, która została zbudowana na działalności pozasportowej, robi ogromne wrażenie.
Po zakończeniu kariery zawodniczej "Becks" stał się globalną marką towarową adresowaną do mężczyzn. Linia odzieży, bielizna, perfumy - Beckham wytycza światowe trendy.
Do tego dochodzą niezliczone inwestycje w nieruchomości, sport (m.in. budowa stadionu w Miami) czy też branżę internetową.
Opracował PB