Trzynaście lat temu Polska oszalała na ich punkcie. Jak dzisiaj wyglądają "Złotka"?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W 2003 roku Biało-Czerwone przywiozły z Turcji złote medale mistrzostw Europy. Co u nich się wydarzyło przez ostatnie lata? Zobaczcie.

1
/ 10
Newspix.pl/Piotr Nowak
Newspix.pl/Piotr Nowak

Trzynaście lat temu rozpoczął się złoty okres żeńskiej siatkówki w Polsce. To wtedy Biało-Czerwone, dowodzone przez Andrzeja Niemczyka, sprawiły sensację na mistrzostwach Europy. Polki wygrały w finale z gospodyniami i zawiesiły na szyjach złote medale.

Małgorzata Glinka-Mogentale, Dorota Świeniewicz, Katarzyna Skowrońska-Dolata: cały kraj pokochał te siatkarki i okrzyknął je "Złotkami". Dzisiaj wiele z nich cieszy się sportową emeryturą. Jak się zmieniły i czym się zajmują? Zobaczcie.

2
/ 10
Newspix.pl/Krzysztof Cichomski
Newspix.pl/Krzysztof Cichomski

Polska rozgrywająca jeszcze w ubiegłym roku szalała na parkietach w barwach Budowlanych Łódź. Wcześniej jednak otwarcie deklarowała, że po zakończeniu kariery chce się poświęcić pracy trenerskiej.

Obecnie Śliwa pracuje w Tauronie MKS Dąbrowa Górnicza. W tym klubie jest asystentką trenera Juana Manuela Serramalery.

3
/ 10
Newspix.pl/Krzysztof Cichomski
Newspix.pl/Krzysztof Cichomski

W 2003 roku miała 23 lata i jeszcze całą karierę przed sobą. Nigdy nie wyjechała z kraju, ale na naszym podwórku święciła wiele sukcesów i cztery razy była mistrzynią Polski.

35-letnia Bełcik nadal jest aktywną siatkarką. Obecnie gra na pozycji rozgrywającej w Chemika Police.

4
/ 10
Newspix.pl/058sport.pl/Robert Hajduk
Newspix.pl/058sport.pl/Robert Hajduk

30-latka dzisiaj znana jest jako Anna Miros, ale na ME grała z nazwiskiem panieńskim Podolec. W 2012 roku wróciła do kraju po występach w rumuńskim Dinamo Bukareszt oraz rosyjskim Awtodor-Mietar Czelabińsk.

Od czterech lat związana jest z tym samym klubem, Atomem Trefl Sopot.

5
/ 10
Newspix.pl/Jerzy Stalega
Newspix.pl/Jerzy Stalega

Małgorzata Glinka-Mogentale

Na mistrzostwach Europy była jedną z największych gwiazd w drużynie Biało-Czerwonych. Już wtedy grała w bardzo mocnej lidze włoskiej. W kolejnych latach grała we Francji, Hiszpanii oraz Turcji.

Trzy lata temu Glinka-Mogentale wróciła do Polski i grała w Chemiku Police. W sierpniu zakończyła karierę.

6
/ 10
Newspix.pl/Piotr Kucza
Newspix.pl/Piotr Kucza

Jedna z najstarszych zawodniczek w drużynie "Złotek". Reprezentacyjną karierę zakończyła w 2007 roku, ale potem przez lata z powodzeniem grała na polskich parkietach.

Ostatnim klubem Mirek był Chemik Police. Obecnie jest trenerką jednej z grup młodzieżowych tego klubu.

7
/ 10
Newspix.pl/Krzysztof Cichomski
Newspix.pl/Krzysztof Cichomski

Przyjmująca w 2011 roku zawiesiła karierę sportową, ale niedługo później wróciła do siatkówki. Jeszcze w tym roku wróciła do reprezentacji Polski, ale po przegranych kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich definitywnie zakończyła przygodę z kadrą.

Jagieło nadal gra w kobiecej ekstraklasie i podobnie jak wiele jej koleżanek z 2003 roku jest zawodniczką Chemika.

8
/ 10
Newspix.pl/Pressfocus/Łukasz Laskowski
Newspix.pl/Pressfocus/Łukasz Laskowski

Katarzyna Skowrońska-Dolata

W trakcie turnieju w Turcji miała zaledwie 20 lat, a już osiągnęła jeden z największych sukcesów w karierze.

32-letnia siatkarka po latach gry poza Polską (występowała we Włoszech, Turcji, Chinach i Azerbejdżanie) w ubiegłym roku wróciła do kraju. Obecnie jest zawodniczką Impela Wrocław.

9
/ 10
Newspix.pl/Jacek Herok
Newspix.pl/Jacek Herok

Kolejna z najbardziej doświadczonych zawodniczek na ME w 2013 roku. Zawodową karierę zakończyła sześć lat temu w barwach Budowlanych Łódź. Szybko odnalazła się w życiu poza parkietem.

Niemczyk w 2011 roku dostała się do sejmu, a w ubiegłym roku zapewniła sobie drugą kadencję. Często można ją także usłyszeć podczas transmisji telewizyjnych w roli komentatorki.

10
/ 10
Newspix.pl/Aleksander Majdanski
Newspix.pl/Aleksander Majdanski

Dorota Świeniewicz

Polskiej przyjmującej nie oglądamy w akcji od czterech lat, gdy w trakcie sezonu rozstała się z Atomem Trefl Sopot. Niedługo potem rozpoczęła karierę szkoleniową. Jako asystentka pracowała w PTPS Piła, a potem w Sparcie Warszawa.

Świeniewicz założyła fundację, która ułatwia dzieciom wejście w świat sportu. 43-latka poświęca się głównie temu zajęciu.

Opracował CYK

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)