Tego dnia prysły marzenia polskich sportowców. Zamiast do USA pojechali do smutnej Moskwy

32 lata temu władze Związku Radzieckiego ogłosiły bojkot igrzysk olimpijskich w Los Angeles. Stało się jasne, że reprezentacja Polski także nie poleci za ocean. Mamiński, Hoffmann, Kozakiewicz, siatkarze - wszyscy stracili wielką szansę na medale.

 Redakcja
Redakcja
Fot. Riethausen/PAP/DPA

8 maja 1984 roku Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich wycofał się ze zmagań w Los Angeles. Była to polityczna decyzja (rewanż za bojkot igrzysk w Moskwie, w 1980 r., przez większość krajów zachodnich), która sprawiła, że największymi przegranymi zostali zawodnicy z krajów socjalistycznych. Zabrano im szanse na zdobycie medalu olimpijskiego. 

Polska oficjalnie przystąpiła do bojkotu amerykańskich zawodów dziewięć dni później. Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego tłumaczył swoją decyzję w dość mętny sposób.

- Powstała nieznośna sytuacja: bezkarnie działają dywersyjne organizacje stawiające sobie za cel niedopuszczenie do udziału w Igrzyskach sportowców radzieckich i innych krajów socjalistycznych, przygotowuje się werbowanie uciekinierów i gromadzi się na ten cel specjalne fundusze, grozi się prowokacyjnymi akcjami. (...) Znane są nam też przygotowania różnych antypolskich ośrodków w Los Angeles do prowadzenia działalności dywersyjnej wobec ekipy polskiej - czytamy w oświadczeniu PKOl.

Wycofanie polskiej ekipy z igrzysk w Los Angeles na kilka tygodni przed startem do dziś budzi niesmak. Nie brakuje nawet głosów, że wielu naszym sportowcom złamano karierę.

Polub SportowyBar na Facebooku
Inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (0)