Szachy. Sensacyjne zwycięstwo Polaka! Pokonał aktualnego mistrza świata

Zdjęcie okładkowe artykułu: YouTube / ChessBase India / Na zdjęciu: Jan Krzysztof Duda
YouTube / ChessBase India / Na zdjęciu: Jan Krzysztof Duda
zdjęcie autora artykułu

Jan Krzysztof Duda sprawił ogromną niespodziankę podczas internetowego turnieju szachowego z cyklu "Magnus Carlsen Invitational". Pokonał najlepszego obecnie zawodnika na świecie.

W tym artykule dowiesz się o:

Epidemia koronawirusa skomplikowała również życie szachistów na całym świecie. Nie można rozgrywać turniejów, nie można się spotykać, nie można podróżować. Stąd pomysł na szachy rozgrywane... online. Aktualny mistrz świata - Magnus Carlsen - postanowił zorganizować cykl zawodów pod wspólną nazwą "Magnus Carlsen Invitational". Zawody są o tyle atrakcyjne i prestiżowe, że pula nagród wynosi aż milion dolarów.

Aktualnie trwa drugi z turniejów zaliczanych do tego cyklu. Jedyny Polak w bardzo mocnej i starannie wyselekcjonowanej stawce - Jan Krzysztof Duda - sensacyjnie pokonał organizatora oraz obecnie najlepszego szachistę świata, Carlsena. Norweg nie miał pomysłu na bardzo agresywną i dynamiczną taktykę Polaka.

- Obserwowanie jego gry jest zawsze interesujące, bo zawsze gra o zwycięstwo, nigdy nie na remis - mówił Norweg jeszcze przed pojedynkiem z Dudą.

ZOBACZ WIDEO: Dawid Kownacki będzie miał problem z dostosowaniem się do wytycznych ligi ws. koronawirusa. "Czasem porywa cię fantazja"

Wielu twierdziło, że to kurtuazja z jego strony i nie będzie miał żadnych problemów z polskim zawodnikiem, który po pierwszym dniu turnieju zajmował dopiero dziesiąte (na 12 uczestników) miejsce. Szybko okazało się, że taktyka Polaka po prostu nie pasuje Carslenowi. Partia zakończyła się już po 43. posunięciach.

Tym samym 22-latek z Wieliczki  po raz pierwszy w historii pokonał Norwega. To jeden z największych sukcesów w karierze najlepszego obecnie zawodnika w Polsce, reprezentującego barwy Wasko Hetman GKS Katowice.

Czytaj także: MŚ w szachach szybkich. Sukces Jana Krzysztofa Dudy >>

Czytaj także: Zaskakujący wpis premiera Morawieckiego. Nie pogratulował skoczkom, a wicemistrzowi świata w szachach >>

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (12)
avatar
Robertus Kolakowski
21.05.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Gratulacje!  
avatar
qazaq
21.05.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
??? Na Magnus Carslen Invitational Duda akurat nie grał. Chodzi o Lindores Abbey Rapid Challenge, obecnie rozgrywane. Duda wygrał partię z Carlsenem, ale nie wygrał turnieju. Obecnie jest 9 z 1 Czytaj całość
avatar
Witalis
21.05.2020
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Gratulacje J.K. Duda! :) Przy okazji przekazuję słowa otuchy dla kilku piszących poniżej, cierpiących na nerwicę natręctw (kojarzenie nazwisk): to jest uleczalne :)  
avatar
Florian Cleeberg
21.05.2020
Zgłoś do moderacji
1
6
Odpowiedz
Gratulacje, teraz tylko powinien zmienić nazwisko,może na Dudkowski albo Dutkowiak,Jeden "sławny"Duda w polsce wystarczy.  
avatar
Teofi
21.05.2020
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
JK Duda jest vice mistrzem świata w szachach błyskawicznych. Może wypadałoby napisać o tym przy okazji takiego artykułu panie Bobakowski.