KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg z 31. tytułem mistrzyń Polski

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Piotr Morawski / Na zdjęciu: radość KTS Enea Siarkopolu Tarnobrzeg
Materiały prasowe / Piotr Morawski / Na zdjęciu: radość KTS Enea Siarkopolu Tarnobrzeg
zdjęcie autora artykułu

KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg wygrał wszystkie 20 spotkań w sezonie i po raz 31. zdobył złoty medal w kobiecej ekstraklasie.

Po drugim z rzędu triumfie w Lidze Mistrzyń, podopieczne trenera Zbigniewa Nęcka nie miały sobie równych także w drużynowych MP. W poniedziałek, w rewanżowym meczu finałowym, pokonały u siebie Bebetto AZS UJD 3:0. Z kolei w sobotę w Częstochowie zwyciężyły 3:1.

Od sezonu 1990/91 tarnobrzeski zespół zaledwie 2-krotnie nie wywalczył mistrzostwa kraju. Srebrnym medalem musiał się zadowolić w 2006 i 2022 roku, a na najwyższym stopniu podium stawały wtedy pingpongistki GLKS Nadarzyn i KU AZS UE Wrocław. Gdyby historia miała się jeszcze raz powtórzyć, KTS z Podkarpacia kolejny tytuł "odda" około 2037-38 roku...

Po ubiegłorocznej porażce z wrocławiankami, w Tarnobrzegu postanowiono sobie za cel szybkie odzyskanie prymatu. Z ekipy rywalek sprowadzono najlepszą zawodniczkę – Natalię Bajor, chociaż z różnych względów, przede wszystkim zdrowotnych, nie mogła w pełni rozwinąć skrzydeł w swoim pierwszym sezonie w Enei Siarkopolu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: skandaliczne zachowanie pięściarza. Sędzia musiał przerwać walkę

Świetnie grały Rumunka Elizabeta Samara, Portugalka Fu Yu, Niemka Han Ying i Kinga Stefańska. Polska kapitan jest w zespole od połowy lat 90., a ten tytuł jest jej… 27!

Trzeba oddać częstochowiankom, że w finale - szczególnie w swojej hali - mocno postawiły się faworytkom. Ukrainka Tetiana Bilenko wygrała z Han Ying 3:2, a następnie jej rodaczka Anastazja Dymytrenko prowadziła z Fu Yu 2:1, by ostatecznie przegrać 2:3. Na trójce zagrała Julia Szemiel, medalistka m.in. Letnich Igrzysk Głuchych i MP Niesłyszących.

W poniedziałek Fu Yu pokonała Dymytrenko 3:1, Samara - Bilenko 3:1 i Stefańska - Szemiel 3:0.

W całych rozgrywkach 2022/23 ekipa prowadzona przez Nęcka miała bilans 20-0, m.in. wygrywając 12 spotkań po 3:0. Punkt "urwał" jej Maximur Broker Toruń (rezultat 3:2); w jednym z pojedynków skreczowała Bajor.

Z kolei klub spod Jasnej Góry po raz piąty rywalizował o złoto w DMP, poprzednio w 1997, 2004, 2005, 2017 roku. Zawsze mocniejszym przeciwnikiem były zawodniczki z Tarnobrzega. We wcześniejszych trzech sezonach częstochowianki zdobyły brąz, a tym razem zrobiły krok do przodu.

W półfinałach play off Enea Siarkopol, podobnie jak w rozgrywkach zasadniczych, wygrał z KU AZS UE 3:0 i 3:1. Miłą niespodzianką dla wrocławskich kibiców było zwycięstwo reprezentacyjnej tenisistki stołowej Katarzyny Węgrzyn nad Samarą 3:1.

Pasjonująca była walka Bebetto AZS UJD z SKTS Sochaczew. Na Mazowszu rozegrano pięć pojedynków i każdy zakończył się wynikiem 3:2. Górą był SKTS, a punkty zdobyły m.in. drużynowe mistrzynie Europy juniorek Ilona Sztwiertnia i Zuzanna Wielgos.

W rewanżu wygrały częstochowianki 3:1, a motorem "napędowym" była Bilenko.

Decydującą część zmagań w męskiej Lotto Superlidze zaplanowano na pierwszą dekadę czerwca, zaraz po mistrzostwach świata w południowoafrykańskim Durbanie (20-28 maja). W półfinałach (02.06, 04.06) broniąca tytułu Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki zagra z Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów, a Dekorglass Działdowo z Polskim Cukrem Gwiazdą Bydgoszcz.

Finał odbędzie się 10 czerwca na neutralnym terenie - w Poznaniu.

Wyniki:

Finał: KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg - Bebetto AZS AJD Częstochowa 3:1, 3:0

Półfinały: KTS Enea Siarkopol – KU AZS UE Wrocław 3:0, 3:1 Bebetto AZS AJD – SKTS Sochaczew 2:3, 3:1

Przeczytaj także: Zapomniany olimpijczyk z Seulu

Źródło artykułu: Informacja prasowa