Szansa polskich klubów na Final Four

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Piotr Morawski / Na zdjęciu: radość KTS Enea Siarkopolu Tarnobrzeg
Materiały prasowe / Piotr Morawski / Na zdjęciu: radość KTS Enea Siarkopolu Tarnobrzeg
zdjęcie autora artykułu

To było dobre losowanie dla polskich klubów, które mają szansę na awans do Final Four Ligi Mistrzów pingpongistów. Kolejny raz faworytem kobiecej edycji jest zaś Enea Siarkopol Tarnobrzeg.

W PreZero Arenie Gliwice, przy okazji Mistrzostw Europy Kadetów i Juniorów (Orlen 2023 European Youth Championships), odbyło się losowanie kontynentalnych pucharów. W prestiżowej Lidze Mistrzów wystąpi rekordowa liczba pięciu naszych drużyn, zaś jedna będzie rywalizować w Pucharze Europy.

Od decydującej, drugiej rundy LM zagrają: broniąca tytułu Enea Siarkopol (numer 1. w rozstawieniu) oraz męskie zespoły Dekorglassu Działdowo (5.) i Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki (6.).

Dzisiaj każdy z tych klubów poznał tylko po jednym rywalu, a są to kolejno: TTC Nowy Sad (Serbia), GV Hennebont (Francja) i TTC Neu-Ulm (Niemcy).

ZOBACZ WIDEO: Ludzie Królowej #4. Anna Kiełbasińska walczy nie tylko z rywalkami. "Od dwóch lat jestem na lekach"

Tarnobrzeżanki w drodze po triumf w poprzednim sezonie – drugi z rzędu oraz trzeci w historii Champions League – pokonały 2-krotnie ekipę z Nowego Sadu po 3:0. Dekorglass minimalnie uległ pingpongistom z Hennebont w finale Pucharu Europy (3:2, 1:3). Z kolei Dartom Bogorię czeka dwumecz z TTC Neu-Ulm, który poprzednią edycję LM zakończył na rozczarowującym – dla właścicieli najbogatszej drużyny w Europie – półfinale.

W finale zmierzyły się inne kluby z Niemiec – FC Saarbruecken pokonał Borussię Duesseldorf. Natomiast w grze o złoto Bundesligi lepsza była Borussia. Polskie zespoły uniknęły tych przeciwników w drugiej fazie grupowej.

W pierwszej wystąpią dwa męskie kluby z Polski: debiutanci Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz i Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów.

Zmagania są zaplanowane we wrześniu w formie turniejów. Bydgoszczanie trafili na chorwacki STK Libertas Marinkolor Dubrownik (gospodarz), węgierski PTE PEAC Kalo-Meh i austriacki SolexConsult TT Wiener Neustadt. Tenisiści stołowi z Suchedniowa zmierzą się w austriackim Wels z SPG Felbermayr (gospodarz), CTT Les Borges (Hiszpania) i TTC Ostrawa 2016 (Czechy).

Triumfatorzy czterech grup pierwszej rundy uzupełnią stawkę drużyn w decydującej fazie grupowej. Następnie zwycięzcy czterech grup awansują do Final Four zaplanowanego w dniach 30-31 marca 2024 roku w Saarbruecken. To nowość w regulaminie rozgrywek pod egidą ETTU.

Zmagania kobiet odbywać się będą tradycyjnie, tzn. z drugiej rundy grupowej po dwa najlepsze kluby zakwalifikują się do ćwierćfinałów. Dalej też będzie obowiązywać system pucharowy.

W pierwszej rundzie wystąpi m.in. klub Natalii Partyki – SKST Plus Hodonin (Czechy). A co ciekawe, w ogóle do LM nie zgłosił się jeden z europejskich potentatów TTC Berlin.

Po kilkuletniej przerwie do międzynarodowych rozgrywek wracają zawodniczki Bebetto AZS UJD Częstochowa. Turniej pierwszej fazy Pucharu Europy z ich udziałem odbędzie się we wrześniu w Austrii (gospodarzem Linz Froschberg), a w grupie jest także belgijski TT Vedrinamur.

Jeśli chodzi o składy polskich klubów, klubowy mistrz Europy KTS Enea Siarkopol utrzymał najlepsze pingpongistki, na czele z Han Ying, Yang Xiaoxian, Fu Yu, Elizabetą Samarą i Natalią Bajor. Dartom Bogoria wzmocnił się Japończykiem Takuyą Jinem, Dekorglass – Chińczykiem Zhou Yu, Gwiazda – Tajwańczykiem Kao Cheng-Jui, a Orlicz – Koreańczykiem Park Jeongwoo.

Liga Mistrzów:

2 runda (kobiet): grupa A: Enea Siarkopol Tarnobrzeg, TTC Nowy Sad, zespół z 1 rundy

2 runda (mężczyzn): grupa B: Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki, TTC Neu-Ulm, zespół z 1 rundy grupa C: Dekorglass Działdowo, GV Hennebont TT, zespół z 1 rundy

1 runda (mężczyzn): grupa A: Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz, STK Libertas Marinkolor Dubrownik (gospodarz), PTE PEAC Kalo-Meh, SolexConsult TT Wiener Neustadt grupa D: Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów, SPG Felbermayr Wels (gospodarz), CTT Les Borges, TTC Ostrawa 2016

Puchar Europy:

1 runda (kobiet) grupa D: Bebetto AZS UJD Częstochowa, Linz Froschberg (gospodarz), TT Vedrinamur

Przeczytaj także: Ratunkiem rakietka od brata

Źródło artykułu: Informacja prasowa