17 medali Polaków w mistrzostwach świata i Europy

Materiały prasowe / Na zdjęciu: polscy pingpongiści wraz z trenerem
Materiały prasowe / Na zdjęciu: polscy pingpongiści wraz z trenerem

17 medali, w tym 4 złote, zdobyli Polacy w młodszych kategoriach wiekowych mistrzostw świata i Europy w 2023 roku. W Lidze Mistrzyń triumfowała Enea Siarkopol Tarnobrzeg, a finał Pucharu Europy osiągnął Dekorglass Działdowo.

Najlepiej Biało-Czerwoni spisali się w ME kadetów i juniorów w Gliwicach, gdzie wywalczyli 8 krążków (2-3-3). 5-krotnie (2-1-2) stanęli na podium w kontynentalnym czempionacie młodzieżowców w seniorach. Po 2 medale sięgnęli w MŚ juniorów (0-0-2) i ME młodzików (0-1-1).

Pierwszoplanową postacią całej naszej reprezentacji był 17-letni Miłosz Redzimski (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki), dziś już lider seniorskiej kadry narodowej! W krótkiej karierze zdobył kilkanaście medale z międzynarodowych imprez mistrzowskich, a zaczął od brązu w ME Kadetów w 2019 roku w Ostrawie. W ostatnich miesiącach został młodzieżowym (U-21) mistrzem i juniorskim (U-19) wicemistrzem Starego Kontynentu. W MŚ U-19 razem z Japończykiem Keishim Hagiharą dotarł do półfinału debla.

To nie koniec dokonań w 2023 roku wychowanka KS Bogoria. Na jego koncie jest też brąz MME w mikście z Anną Brzyską.

ZOBACZ WIDEO: Zdjęcia wrzucili do sieci. Zobacz, gdzie Ronaldo zabrał swoją ukochaną

Chronologicznie, pierwszym wielkim turniejem były właśnie młodzieżowe zawody europejskie w Bośni i Hercegowinie. Oprócz Redzimskiego, bohaterem naszej ekipy był Samuel Kulczycki. Tytuł w singlu stracił na rzecz młodszego kolegi, przegrywając z nim 2:4 w półfinale. To niepowodzenie 21-letni Kulczycki powetował sobie złotem w mikście z Zuzanną Wielgos i srebrem w deblu z Maciejem Kubikiem.

Wspaniały sukces przyniosły polskim pingpongistom rozgrywane po raz pierwszy od 33 lat w naszym kraju ME kadetów i juniorów; w 1980 roku gospodarzem był Poznań, a rozbłysły gwiazdy młodziutkich Szwedów Joergena Perssona i Jana-Ove Waldnera.

Na najwyższym stopniu podium w PreZero Arenie Gliwice stanęli w grze podwójnej: Zuzanna Wielgos i Anna Brzyska w U-19 oraz Patryk Żyworonek i Mateusz Sakowicz w U-15. Zaledwie 14-letni Żyworonek był także w finałach – lecz bez zwycięstw – w grze pojedynczej oraz mieszanej z Francuzką Gaetane Bled. Srebro wywalczył ponadto singlista Redzimski.

Wśród brązowych medalistów mieliśmy Marcela Błaszczyka, na co dzień pierwszoligowca, rodzinnie niezwiązanego z legendarnym Lucjanem Błaszczykiem. Wrócił ze Śląska z brązem w deblu z Alanem Kulczyckim i mikście z Zuzanną Wielgos. Drużynowo trzecie były juniorki: Wielgos, Wiktoria Wróbel, Anna Brzyska, Ilona Sztwiertnia i Natalia Bogdanowicz.

Bez sukcesów Polki i Polacy startowali w seniorskich MŚ w Durbanie. Na wyróżnienie zasłużyła Natalia Bajor za występ w igrzyskach europejskich w Krakowie. Wygrywała z teoretycznie lepszymi od siebie, m.in. Austriaczką Sofią Polcanovą i dotarła do półfinału. Gdyby to były ME, miałaby medal w kieszeni. Niestety, regulamin tej imprezy przewidywał grę o brąz, którą przegrała z koleżanką klubową z Enei Rumunką Elizabetą Samarą.

Po raz 2. z rzędu i 3. w historii zespół z Tarnobrzega sięgnął po mistrzostwo Europy. Naszpikowany zagranicznymi gwiazdami KTS odniósł 10 zwycięstw po 3:0. Rekord nie do pobicia.

W drugim pod względem ważności Europe Cup tenisiści stołowi Dekorglassu w finałowym dwumeczu nieznacznie ulegli (3:2, 1:3) francuskiemu GV Hennebont. Jednym z liderów wicemistrzów Polski był Jakub Dyjas. W półfinale PE był Dartom Bogoria z Redzimskim, Markiem Badowskim i Panagiotisem Gionisem.

Na koniec słowo o niedawno wprowadzonych do kalendarza ME młodzików (do lat 13). Jan Mrugała zdobył srebrny medal z Julią Czają i brązowy indywidualnie.

Polscy mistrzowie Europy w 2023 roku:

młodzieżowcy:
Miłosz Redzimski, singiel
Samuel Kulczycki/Zuzanna Wielgos, mikst

juniorzy:
Zuzanna Wielgos/Anna Brzyska, debel

kadeci:
Patryk Żyworonek/Mateusz Sakowicz, debel

Komentarze (0)