Podopieczne trenera Zbigniewa Nęcka zdominowały współczesny klubowy, europejski ping-pong. W Champions League zwyciężają nieprzerwanie od 2022 roku (wcześniej w 2019). Od tego czasu wygrały 29 z 30 meczów. Aż 19 rozstrzygnęły po 3:0, w tym wszystkie 10 (!) w sezonie 2022/23. To wynik nie do powtórzenia w najbliższych latach.
W porównaniu do Ligi Mistrzów, w polskiej lidze podkarpacki zespół występuje bez Monakijki Yang Xiaoxin. Liderkami z prawdziwego zdarzenia są Rumunka Elizabeta Samara z bilansem pojedynków 10-0 i Portugalka Fu Yu 9-0. Najczęściej na zmianę wspierają je Natalia Bajor 9-2 i Kinga Stefańska 8-4. Szansę gry dostaje także zaledwie 13-letnia Łucja Kobosz.
Enea Siarkopol zgromadziła 40 punktów w 14 spotkaniach. Do kompletu zabrakło dwóch „oczek”, a to dlatego, że za zwycięstwa 3:2 przyznawane są 2 pkt, zaś za 3:0 i 3:1 – 3. Wymienionym polskim składem triumfowały po pięciu pojedynkach w Toruniu, a także u siebie – także w pierwszej rundzie – z wiceliderem AZS UE Wrocław. Wtedy z Bajor i Stefańską wystąpiła Niemka Han Ying. Od kilku miesięcy pauzuje z powodu kontuzji ścięgna Achillesa.
ZOBACZ WIDEO: 88-latek zadziwia. Ujawnił tajemnicę dot. swojego zdrowia
W ostatnim meczu drugiej rundy KTS Enea Siarkopol zwyciężył w stolicy Dolnego Śląska 3:0. Fu Yu wygrała z Katarzyną Węgrzyn 3:1, Natalia Bajor z Anną Węgrzyn 3:2 i Elizabeta Samara z Malwiną Jarecką 3:0. W ekipie wrocławskiej zabrakło Ukrainki Solomiji Bratejko.
- W sezonie olimpijskim największym problemem było znalezienie realnych terminów rozegrania meczów. Zakończyliśmy podstawową cześć sezonu polskiej Ekstraklasy z kompletem wygranych i to jest dobra sytuacja. Jednak przed nami jeszcze mecze play-off, które zadecydują o podziale medali. Co do ostatnich przeciwników, mecz z drużyną z Łomży zgodnie z przewidywaniami bez historii, natomiast w spotkaniu z AZS UE Wrocław obejrzeliśmy sporo ciekawych sportowo zagrań, w których zwłaszcza siostry Ania i Katarzyna Węgrzyn pokazały swoje duże możliwości – mówi trener Zbigniew Nęcek.
W półfinałach (28 i 31 maja) obrończynie tytułu z Tarnobrzega zagrają z Bebetto AZS UJD Częstochowa i AZS UE Wrocław z wicemistrzem kraju SKTS Sochaczew. Piąte miejsce zajął Start Nadarzyn, szóste Fibrain KU AZS Politechnika Rzeszów, zaś do 1. ligi spadły Maximus Broker Toruń i Akademia Łomżyńska KU AZS Łomża, która nie wygrała nawet jednego seta.
Niewykluczone, że - tak jak rok temu – o trofeum powalczą klubowe mistrzynie Starego Kontynentu z rywalkami z Sochaczewa, w składzie z reprezentacyjną zawodniczką Iloną Sztwiertnią oraz bardzo doświadczonymi Magdaleną Sikorską i Darią Łuczakowską. Gwiazdą mazowieckiej drużyny jest Rumunka Irina Ciobanu.
- Praktycznie już w pierwszej rundzie zapewniłyśmy sobie awans do fazy play-off. Starałyśmy się w każdym meczu zagrać jak najlepiej. Między innymi z Anastazją Dymytrenko i Dominiką Wołowiec wygrałam pewnie, natomiast z Zuzanną Wielgos przy stanie 1:1 w setach prowadziłam 10:7. Od tego momentu moja przeciwniczka zdobyła 4 szczęśliwe punkty, a mnie nie udało się już powrócić do dobrej gry – powiedziała Magdalena Sikorska z SKTS Sochaczew, ekipy z 20-letnią historią. W tym sezonie pokonała m.in. kadrowiczki Katarzynę Węgrzyn, Zuzannę Wielgos i Paulinę Krzysiek. Z kolei w lidze włoskiej ograła Rumunkę Andreę Dragoman,
Wyniki kwietniowych meczów kobiecej Ekstraklasy:
KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg - Maximus Broker Toruń 3:0
Akademia Łomżyńska KU AZS Łomża - Fibrain KU AZS Politechnika Rzeszów 0:3
Bebetto AZS UJD Częstochowa - Maximus Broker 3:1
Start Nadarzyn - Bebetto AZS UJD Częstochowa 3:0
AZS UE Wrocław - SKTS Sochaczew 3:1
Fibrain KU AZS Politechnika Rzeszów - AZS UE Wrocław 0:3
Enea Siarkopol Tarnobrzeg - Akademia Łomżyńska KU AZS Łomża 3:0
AZS UE Wrocław - Enea Siarkopol Tarnobrzeg 0:3
Tabela:
1. Tarnobrzeg 14-0 40 pkt
2. Wrocław 11-3 30
3. Sochaczew 9-5 28
4. Częstochowa 8-6 23
5. Nadarzyn 8-6 20
6. Rzeszów 4-10 16
7. Toruń 2-12 11
8. Łomża 0-14 0
Przeczytaj także:
Dekorglass z Pucharem Europy