Polak lepszy od Chińczyka w finale turnieju w Varażdinie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: Marcel Błaszczyk
Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: Marcel Błaszczyk
zdjęcie autora artykułu

Duży sukces Marcela Błaszczyka, który po pokonaniu 8 rywali zdobył złoty medal w WTT Youth Contender w Chorwacji. W finale turnieju wygrał z Chińczykiem Li Hechenem 3:2.

W tym artykule dowiesz się o:

To największy sukces w indywidualnej karierze 17-letniego pingpongisty Polonii Kielce. W maju zwyciężył w podobnych zawodach we Władysławowie, ale w gronie rówieśników; w meczu o złoto ograł Rafała Formelę z Olimpii Grudziądz. Tym razem triumfował w najstarszej kategorii juniorskiej U-19 i w bardzo silnej obsadzie.

Łącznie w Varażdinie Marcel Błaszczyk wygrał 13 z 14 pojedynków singlowych. W U-17, po dwóch zwycięstwach eliminacyjnych, wygrał w spotkaniach z Chorwatem Andrejem Mrkiciem 3:1, Rumunem Robertem Podarem 3:1 i Koreańczykiem Lee Seungsoo 3:2 i 11:9 w ostatnim secie. W ćwierćfinale zaś przegrał z Japończykiem Somą Ono 1:3. Ostatecznie na podium znaleźli się sami przedstawiciele tego azjatyckiego kraju, a na najwyższym stopniu podium Ryuusei Kawakami.

Bez cienia wątpliwości co do swoich formy i umiejętności, podszedł wychowanek Dwójki Rawa Mazowiecka do rywalizacji w U-19. Piorunująca w jego wykonaniu była decydująca faza. W ćwierćfinale i półfinale przegrywał po 0:2, a w finale 0:1. To go nie podłamało, przeciwnik – jeszcze bardziej zmobilizowało. Polak za każdym razem triumfował 3:2.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: pogromca Błachowicza złapał oponę. Kilkanaście sekund i po sprawie!

Marcel Błaszczyk, niespokrewniony z legendą polskiego tenisa stołowego Lucjanem Błaszczykiem, jest 3-krotnym medalistą mistrzostw Europy juniorów w grze podwójnej. W latach 2023-24 zdobył srebro i brąz w mikście Zuzanną Wielgos oraz brąz w deblu z Alanem Kulczyckim.

Na przełomie sierpnia i września Marcel Błaszczyk startował w dwóch turniejach serii Youth Contender. W słoweńskiej miejscowości Otocec zajmował miejsca 9-16. W U-17 pokonał m.in. Francuza Thomasa Laroche 3:2, a w U-19 wygrał ze wspomnianym Somą Ono 3:1. W meczu o ćwierćfinał poniósł porażkę z innym japońskim pingpongistą Shunto Iwaidą 1:3.

Reprezentant Polski na co dzień trenuje w Centrum Szkolenia PZTS im. Andrzeja Grubby w Gdańsku. Na mecze pierwszej ligi jeździ do Kielc. W tym sezonie będzie grał z tak doświadczonymi zawodnikami, jak Daniel Górak, Tomasz Lewandowski i Jakub Folwarski. Celem będzie awans do Lotto Superligi.

Poza Marcelem Błaszczykiem, po medale w bałkańskich sięgnęło dwoje bardzo młodych polskich zawodników – Monika Sonnenberg w U-13 srebro w Słowenii i brąz w Chorwacji, a Ignacy Utylski brąz w U-11 w Chorwacji.

Z niezłej strony pokazała się 13-letnia Łucja Kobosz, która ma za sobą już pojedyncze występy w seniorskiej Ekstraklasie w zespole mistrzyń kraju Enei Siarkopolu Tarnobrzeg. Między innymi w U-15 w Varażdinie wygrała ze Słowaczką Vivien Murkovą 3:2, a w 1/8 finału przegrała z Chinką Zhu Qihui 0:3 (w poszczególnych setach 10:12, 10:12, 11:13), zwyciężczynią zawodów.

Najwyżej sklasyfikowani biało-czerwoni w młodzieżowym rankingu światowym zagrają od środy w imprezie jeszcze wyższej rangi – Youth Star Contender w Skopje. Na liście uczestników są m.in. Mateusz Zalewski, Marcel Błaszczyk, Natalia Bogdanowicz i Katarzyna Rajkowska w juniorach oraz Patryk Żyworonek, Wojciech Szymczak, Katarzyna Rajkowska w kadetach.

Wyniki Marcela Błaszczyka w WTT Youth Contender w Varażdinie:

U-19: Eliminacje - Stefan Radonjić (Czarnogóra) 3:0 Eliminacje - Robert Podar (Rumunia) 3:0 1/32 finału - Uros Ninković (Serbia) 3:1 1/16 finału - Nazari Sołodkij (Ukraina) 3:0 1/8 finału - Jindrich Moravek (Czechy) 3:2 Ćwierćfinał - Yuhi Sakai (Japonia) 3:2 Półfinał - Divyansh Srivastava (Indie) 3:2 Finał - Li Hechen (Chiny) 3:2

U-17: Eliminacje – Lionel Stift (Austria 3:1 Eliminacje – Uros Ninković (Serbia) 3:0 1/32 finału - Andrej Mrkić (Chorwacja) 3:1 1/16 finału - Robert Podar (Rumunia) 3:1 1/8 finału - Lee Seungsoo (Korea Płd.) 3:2 Ćwierćfinał – Soma Ono (Japonia) 1:3

Źródło artykułu: WP SportoweFakty