Historyczna szansa w europejskich pucharach

Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: Dariusz Szumacher
Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: Dariusz Szumacher

- Cztery drużyny w ćwierćfinałach to historyczna szansa i potwierdzenie pozytywnych zmian w klubach - mówi Dariusz Szumacher, prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

W tym artykule dowiesz się o:

Redakcja PZTS: Końcówka roku przyniosła sukcesy polskich zespołów na międzynarodowej arenie. Oprócz zawodniczek Enei Siarkopolu Tarnobrzeg, w czołowej ósemce Ligi Mistrzów są trzy męskie drużyny.

Dariusz Szumacher: Enea Siarkopol ma szansę na czwarty z rzędu i piąty łącznie tytuł w Lidze Mistrzyń. Zespół z Tarnobrzega pisze wspaniałą kartę w historii kontynentalnego tenisa stołowego. Tylko TTC Berlin Eastside odniósł więcej, bo pięć zwycięstw, ale nigdy nie miał takiej serii jak mistrzynie Polski.

W męskiej Lidze Mistrzów czekamy na pierwszy tytuł. Powalczą o niego Dekorglass Działdowo, Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów i Dartom Bogoria Grodzisk Mazowieckich. Po zmianach regulaminowych, od pewnego czasu cztery najlepsze drużyny grają w turnieju finałowym. W połowie 2025 roku odbędzie się w Saarbruecken.

Jednego uczestnika Final Four już mamy, a kto wie, może będzie i drugi.

Dekorglass i Orlicz zmierzą się w dwumeczu, a jego zwycięzca będzie reprezentował Lotto Superligę w półfinale prestiżowych rozgrywek. Z pewnością nie bez szans jest Dartom Bogoria w rywalizacji ćwierćfinałowej z austriackim Solex-Consult Wiener Neustadt. Awans dwóch klubów do decydujących zawodów byłby potwierdzeniem korzystnych zmian zachodzących w polskich klubach. Pod względem sportowym i organizacyjnym należą do czołówki.

ZOBACZ WIDEO: Dostał na serwetce adres. Pojechał na Targówek i szok. "Był prawidłowy"

W losowaniu "drabinki" wreszcie dopisało szczęście? Dekorglass raz był w ćwierćfinale, Orlicz nigdy, zaś Dartom Bogoria kilka razy zatrzymywał się na tym etapie.

Szczęściu trzeba umieć dopomóc. Tym razem w 1/4 finału polskie zespoły uniknęły bardzo silnych przeciwników z Niemiec i Francji, tj. Borussii Duesseldorf, FC Saarbruecken, Nimes Montpellier i GV Hennebont. Mogą zagrać z nimi, ale dopiero w Final Four.

Ale to nie oznacza, że wygrywaliśmy ze słabymi rywalami w 1/8 finału. Drużyna z Suchedniowa wyeliminowała mocny francuski Pontoise Cergy, Dekorglass poradził sobie z klubem Bundesligi Post Muelhausen, który na rewanż ściągnął drużynowego mistrza globu Chińczyka Lin Gaoyuana, byłą drugą rakietę świata. Dartom Bogoria miał za rywala czołowy czeski klub El Nino Praga. Zresztą nasi południowi sąsiedzi wprowadzili do "16" również cztery męskie kluby.

W drugich pod względem ważności rozgrywkach - Pucharze Europy, też jesteśmy w "grze".

Dwustopniową fazę grupową w Pucharze Europy skutecznie pokonały tenisistki stołowe Fibrain AZS Politechniki Rzeszów oraz tenisiści stołowi KTS Gliwice, do których - po odpadnięciu z Ligi Mistrzów - dołączy SBR Dojlidy Białystok. Zresztą kluby ze Śląska i Podlasia trafiły na siebie, więc jeden z nich znajdzie się w ćwierćfinale.

Rozmawiamy o sześciu naszych drużynach. Jakie role odgrywają w nich Polacy i Polki?

W każdym są widoczni, w Lidze Mistrzów w Dekorglassie Jakub Dyjas i Samuel Kulczycki, Orliczu Mateusz Zalewski i Robert Floras, Dartomie Bogorii Miłosz Redzimski i Marek Badowski, Enei Siarkopolu Natalia Bajor. Plus w Pucharze Europy w Politechnice Zuzanna Wielgos i Katarzyna Grzybowska-Franc, KTS Gliwice Grzegorz Felkel i Jarosław Tomicki, SBR Dojlidy Patryk Chojnowski. To ważne, że mają możliwość rywalizowania i wygrywania z zagranicznymi rywalami.

Niewiele polskich klubów z innych dyscyplin może poszczycić się medalami w LM i PE.

Mam nadzieję, że rośnie pozycja tenisa stołowego wśród sportów olimpijskich w Polsce. Kluby są widoczne w Europie, odnosimy też spektakularne sukcesy w młodzieżowcach, juniorach i kadeci, w tym w mistrzostwach świata. Mecze Lotto Superligi są transmitowane w TVP Sport. Brakuje dużych osiągnięć seniorów w imprezach mistrzowskich. To muszą być medale regularnie zdobywane w ME i MŚ.

Kilka miesięcy temu także było głośno o naszych zespołach.

Enea Siarkopol po raz trzeci z rzędu triumfowała w Lidze Mistrzyń, a Dekorglass po raz drugi zwyciężył w Pucharze Europy, pokonując w finale Dartom Bogoria. Takiego dwumeczu o tytuł pewnie jeszcze nie było w ETTU Cup, bowiem Dekorglass zwyciężył 3:0 i 3:0, a tymczasem aż 5 z 6 pojedynków zakończyło się wynikami 3:2 w setach. Większość z ostatnich, skróconych partii rozstrzygnięto w decydującej akcji, a więc to był rezultat 6-5.

Jak był 2024 rok dla polskiego tenisa stołowego?

Bardzo owocny w pozytywy, a mam na myśli klubowe i reprezentacyjne, głównie w ogólnym wydaniu młodzieżowym, zmagania na kontynencie. Dwa finały drużynowych mistrzostw globu, zwycięstwa w singlu i deblu w ME U-21, złote krążki w kadetach i srebrne w juniorach...

Mnóstwo medali, niesamowitych meczów i cudownych emocji. W seniorskich ME brąz Natalii Bajor w deblu ze Słowaczką Tatianą Kukulkovą. Widoczni byliśmy także podczas największych zawodów, tzn. igrzysk olimpijskich w Paryżu, gdzie startowali Natalia Bajor 9-16 w singlu i Miłosz Redzimski 17-32 w singlu oraz drużyna żeńska Natalia Bajor, Katarzyna Węgrzyn, Zuzanna Wielgos, Anna Węgrzyn 1/8 finału.

Marzenia związane z 2025 rokiem?

Dwie drużyny w finałach Ligi Mistrzów, sukces podczas drużynowych ME w Zadarze, a także dobre rezultaty w indywidualnych MŚ w Katarze, które byłby potwierdzeniem postępów naszych reprezentantów.

Najważniejsze osiągnięcia polskich tenisistów stołowych w 2024 roku:

Igrzyska olimpijskie
9-16 w singlu - Natalia Bajor
9-16 drużyna kobiet - Natalia Bajor, Katarzyna Węgrzyn, Zuzanna Wielgos, Anna Węgrzyn

Mistrzostwa Europy seniorów
brąz w deblu - Natalia Bajor/Słowaczka Tatiana Kukulkova

Mistrzostwa świata juniorów i kadetów
srebro drużyny juniorów - Miłosz Redzimski, Mateusz Zalewski, Marcel Błaszczyk, Rafał Formela
srebro drużyny kadetów - Patryk Żyworonek, Samuel Michna, Aleks Pakuła, Jan Mrugała
brąz debla juniorek - Zuzanna Wielgos/Portugalka Julia Leal

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy
złoto w singlu - Miłosz Redzimski
złoto w deblu - Miłosz Redzimski/Maciej Kubik
srebro w singlu - Maciej Kubik
brąz w singlu - Anna Brzyska
brąz w mikście - Maciej Kubik/Anna Brzyska

Mistrzostwa Europy juniorów i kadetów
złoto w singlu U-15 - Patryk Żyworonek
złoto w deblu U-15 - Patryk Żyworonek/Samuel Michna
złoto w mikście U-15 - Katarzyna Rajkowska/Aleks Pakuła
srebro w deblu U-15 - Aleks Pakuła/Jan Mrugała
srebro drużyna U-15 - Katarzyna Rajkowska, Maja Łakoma, Emilia Twardawa, Wanessa Kulczycka
srebro w mikście U-19 - Zuzanna Wielgos/Marcel Błaszczyk
srebro w deblu U-19 - Anna Brzyska/Zuzanna Wielgos
brąz w singlu U-15 - Aleks Pakuła
brąz w singlu U-19 - Zuzanna Wielgos
brąz drużyna U-19 - Zuzanna Wielgos, Anna Brzyska, Natalia Bogdanowicz, Karolina Hołda i Zuzanna Pawelec

Kluby:
Złoto w Lidze Mistrzyń - Enea Siarkopol Tarnobrzeg
Złoto w Pucharze Europy - Dekorglass Działdowo
Srebro w Pucharze Europy - Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki

Komentarze (0)