Andrew Baggaley Mistrzem Świata

Andrew Baggaley, występujący w zespole Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz, zdobył tytuł Mistrza Świata w Ping Pongu 2016. Tegoroczne zawody rozgrywane były w dniach 22-24.02, w Alexandra Palace, w Londynie.

Przemysław Zbróg

Pierwszym etapem rywalizacji były rozgrywki grupowe. Awans do kolejnej rundy gwarantowały dwa zwycięstwa. Andrew Baggaley bez straty seta pokonał Jacquesa Pietquina oraz Oriola Monzo.

Dalsza część turnieju rozgrywana była systemem pucharowym, co oznacza, że porażka eliminowała z dalszych zmagań. Do rywalizacji na tym etapie przystąpiło 32 zawodników. Reprezentant klubu z Bydgoszczy najpierw pokonał Adama Brata (15:6, 15:14), a następnie w 1/8 zmierzył się z Paulem McCreery. Po dwóch setach zakończonych wynikiem 15:9 Anglik awansował do ćwierćfinału.

W 1/4 rywalem Baggaleya był Filipińczyk Richard Gonzalez. Pojedynek zakończył się kolejną wygraną 2:0 (15:8, 15:12). Półfinał i finał rozgrywano do trzech wygranych setów. W 1/2 Anglik mierzył się ze swoim rodakiem Andrew Rushtonem, który w 1/8 pokonał Zbigniewa Leszczyńskiego. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem 3:0 (15:5, 15:13, 15:7) i awansem do finału.

W ostatnim spotkaniu Baggaley rywalizował z Maxymem Shmyrevem. Był to pierwszy rywal, który wygrał seta przeciwko Anglikowi oraz zagroził mu w całym meczu. Wyrównany pojedynek zakończył się jednak zwycięstwem zawodnika Wschodzący Białystok Superligi 3:2 (13:15, 15:5, 14:15, 15:14, 15:11) i zdobyciem tytułu Mistrza Świata w Ping Pongu 2016.

W Londynie wystąpił także trener bydgoszczan, Zbigniew Leszczyński. Swój udział zakończył na 1/8 finału przegrywając z Andrew Rushtonem (5:15, 11:15).

Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz zajmuje obecnie 7 miejsce w Tabeli Wschodzący Białystok Superligi ze stratą siedmiu punktów do 4 miejsca, które premiowane jest awansem do fazy play-off. Najbliższe spotkanie bydgoszczanie rozegrają w ramach 14. Kolejki, która odbędzie się 2 lutego. Rywalem będzie zajmujący trzecie miejsce zespół Kolping Frac Jarosław. Terminarz pozostałych spotkań znajdą Państwo na stronie superliga.com.pl.

Spotkania w fazie pucharowej:
1/16
Andrew Baggaley (ENG) 2:0 Adam Brat (SVK) (15:6, 15:14)
Zbigniew Leszczyński (POL) 2:0 Zhao Jie (CHN) (15:12, 15:10)

1/8
Andrew Baggaley (ENG) 2:0 Paul McCreery (N.I) (15:9, 15:9)
Zbigniew Leszczyński (POL) 0:2 Andrew Rushton (ENG) (5:15, 11:15)

1/4
Andrew Baggaley (ENG) 2:0 Richard Gonzalez (PHI) (15:8, 15:12)

1/2
Andrew Baggaley (ENG) 3:0 Andrew Rushton (ENG) (15:5, 15:13, 15:7)

Finał
Andrew Baggaley (ENG) 3:2 Maxim Shmyrev (RUS) (13:15,15:5, 14:15, 15:14, 15:11)

Polska Superliga Tenisa Stołowego sp. z o.o. jest spółką założoną 15 września 2009 roku w wyniku umowy pomiędzy klubami tenisa stołowego mężczyzn uczestniczącymi w rozgrywkach najwyższego szczebla - ekstraklasy, które były inicjatorem powołania spółki oraz Polskiego Związku Tenisa Stołowego.