Maja Chwalińska w końcu się doczekała! Trzysetowy bój w eliminacjach Wimbledonu

Maja Chwalińska udanie rozpoczęła starania o główną drabinkę Wimbledonu 2022. We wtorek polska tenisistka cieszyła z pierwszego w karierze zwycięstwa w wielkoszlemowych eliminacjach.

Rafał Smoliński
Maja Chwalińska Materiały prasowe / LOTOS PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Maja Chwalińska
Dotychczas Maja Chwalińska (WTA 172) nie odnosiła sukcesów w Wielkim Szlemie. Czterokrotnie podchodziła do kwalifikacji, ale kończyła zmagania już po pierwszym spotkaniu. Tak było m.in. w ubiegłym sezonie na kortach trawiastych w Roehampton. Po roku bielszczanka powróciła do Wielkiej Brytanii i tym razem cieszyła się ze zwycięstwa na inaugurację.

Chwalińska pokonała w I rundzie eliminacji do Wimbledonu 2022 Alionę Bolsovą (WTA 230) 6:2, 4:6, 6:4. Pojedynek trwał godzinę i 59 minut, a nasza reprezentantka odrobiła w trzecim secie stratę przełamania.

Początek meczu był znakomity w wykonaniu Chwalińskiej. Polka wywierała presję na returnie i choć Hiszpanka szybko odrobiła stratę breaka i wyrównała na po 2, to inicjatywa cały czas była po stronie 20-latki. Bielszczanka zaatakowała jeszcze przy serwisie Bolsovej w szóstym i ósmym gemie. Dzięki temu zamknęła trwającego 40 minut seta pewnym zwycięstwem.

W drugiej partii przyszła odpowiedź ze strony Hiszpanki, która starała się częściej chodzić do siatki. Nasza tenisistka dała się przełamać w trzecim i siódmym gemie, ale rywalka miała poważne problemy z zamknięciem seta. Chwalińska odrobiła stratę jednego przełamania, a w 10. gemie miała break pointa na po 5. Bolsova jednak przetrwała i w końcu wykorzystała trzecią okazję.

Emocje sięgnęły zenitu w decydującej partii. Chwalińska dwukrotnie przegrywała ze stratą przełamania, ale za każdym razem (czwarty i ósmy gem) doprowadzała do remisu. Przy stanie po 4 Polka przepuściła rozstrzygający atak. Pewnie wygrała serwis, by po zmianie stron wypracować dwie piłki meczowe przy podaniu przeciwniczki. Bolsova nie wytrzymała kolejnej wymiany i pojedynek dobiegł końca.

Chwalińska dołączyła do Katarzyny Kawy (więcej tutaj) w II rundzie eliminacji Wimbledonu 2022. Jej przeciwniczką będzie w środę Rumunka Alexandra Ignatik (WTA 174, znana bardziej pod panieńskim nazwiskiem Cadantu).

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 40,3 mln funtów
wtorek, 21 czerwca

I runda eliminacji gry pojedynczej kobiet:

Maja Chwalińska (Polska) - Aliona Bolsova (Hiszpania) 6:2, 4:6, 6:4

Hubert Hurkacz wrócił do elity. Sprawdź najnowszy ranking ATP!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)