Emocje w meczu Pauli Kani-Choduń. Super tie-break zadecydował o półfinale

Paula Kania-Choduń rozegrała kolejny wyrównany mecz w ramach zawodów WTA 250 na kortach ziemnych w Palermo. Polska tenisistka i partnerująca jej Anastazja Detiuc awansowały w czwartek do półfinału debla.

Rafał Smoliński
Paula Kania-Choduń Materiały prasowe / PZT / Na zdjęciu: Paula Kania-Choduń
W środę duet Paula Kania-Choduń i Anastazja Detiuc okazał się lepszy po super tie-breaku od brazylijskiej pary Carolina Alves i Rebeca Pereira. W czwartek obie panie znów potrzebowały tej rozgrywki, aby odnieść zwycięstwo. Tym razem pokonały debel Angelina Gabujewa i Anastazja Zacharowa 7:6(3), 5:7, 10-6 i dzięki temu awansowały do półfinału.

W spotkaniu z Rosjankami wydarzenia na korcie zmieniały się jak w kalejdoskopie. W pierwszym secie Kania-Choduń i Detiuc wygrały od stanu 1:3 trzy gemy, ale także i one szybko straciły przewagę przełamania. W 12. gemie Gabujewa i Zacharowa nie wykorzystały piłki setowej. Potem był tie break, w którym polsko-czeska para ruszyła do ataku po zmianie stron i to ona zamknęła premierową odsłonę.

Na początku drugiej partii powtórzyła się historia z pierwszej części spotkania. Rosjanki wyszły na 3:1, lecz przegrały trzy kolejne gemy. Kania-Choduń i Detiuc miały w ósmym gemie następne break pointy, lecz rywalki uratowały serwis. Losy seta rozstrzygnęły się przy stanie po 5. Gabujewa i Zacharowa zdobyły kluczowe przełamania, a po zmianie stron wykorzystały pierwszego setbola.

Ponieważ po dwóch setach był remis, o zwycięstwie rozstrzygnął super tie-break. W rozgrywce tej sytuacja była dynamiczna. Po 12 punktach był remis i wówczas decydujący cios zadały nasza tenisistka i jej partnerka. Szybko wypracowały trzy piłki meczowe, by przy pierwszej okazji zwieńczyć spotkanie.

Po godzinie i 57 minutach Kania-Choduń i Detiuc odniosły drugie zwycięstwo w Palermo i w sobotę powalczą o finał. Ich przeciwniczki wyłoni piątkowe spotkanie z udziałem rosyjsko-węgierskiego duetu Amina Anszba i Panna Udvardy oraz rozstawionej z drugim numerem kazachsko-gruzińskiej pary Anna Danilina i Oksana Kałasznikowa.

Palermo Ladies Open, Palermo (Włochy)
WTA 250, kort ziemny, pula nagród 251,7 tys. dolarów
czwartek, 21 lipca

ćwierćfinał gry podwójnej:

Anastazja Detiuc (Czechy) / Paula Kania-Choduń (Polska) - Angelina Gabujewa / Anastazja Zacharowa 7:6(3), 5:7, 10-6