Mistrzyni Wimbledonu rozbita w trzecim secie. Pliskova skruszyła opór niewygodnej rywalki

Daria Kasatkina wyeliminowała Jelenę Rybakinę z turnieju WTA 500 w San Jose. Trzeci set został przegrany przez mistrzynię Wimbledonu 0:6. Karolina Pliskova zwyciężyła Katie Boulter, której uległa w dwóch wcześniejszych meczach.

Jelena Rybakina PAP/EPA / Na zdjęciu: Jelena Rybakina
W San Jose Jelena Rybakina (WTA 23) zanotowała pierwszy występ od czasu triumfu w Wimbledonie. Kazaszka nie rozpoczęła dobrze lata w USA. W trzecim secie zdobyła zaledwie siedem punktów i przegrała 6:1, 2:6, 0:6 z Darią Kasatkiną (WTA 12). W ciągu godziny i 40 minut Rybkina została przełamana sześć razy.

Kasatkina wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie meczów z Rybakiną. W II rundzie jej rywalką będzie Taylor Townsend (WTA 316), która w 70 minut pokonała 6:1, 6:4 Storm Sanders (WTA 279) w starciu kwalifikantek. Amerykanka zaserwowała siedem asów i wywalczyła 27 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła jeden break point i wykorzystała trzy z pięciu szans na przełamanie.

Karolina Pliskova (WTA 15) zwyciężyła 1:6, 7:6(5), 6:3 Katie Boulter (WTA 127). Po łatwo wygranym pierwszym secie, w drugim Brytyjka ruszyła w pogoń z 1:5. Doprowadziła do tie breaka, a w nim prowadziła 5-4, by stracić trzy kolejne punkty. Decydującą partię Boulter rozpoczęła od przełamania, ale sześć z ośmiu kolejnych gemów zdobyła Czeszka.

W trwającym dwie godziny i 13 minut meczu Pliskova zaserwowała osiem asów i popełniła 16 podwójnych błędów. Osiem razy oddała podanie, a sama uzyskała sześć przełamań. Była liderka rankingu zdobyła o jeden punkt mniej od Boulter (92-93). Czeszka wyrównała na 2-2 bilans spotkań z Brytyjką. Zmierzyły się po raz trzeci w tym roku. Boulter była górą dwa razy na trawie (Eastbourne, Wimbledon).

Madison Keys (WTA 27) wygrała 6:4, 6:2 z Shuai Zhang (WTA 40). W ciągu 59 minut finalistka US Open 2017 posłała siedem asów i zgarnęła 27 z 33 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Miała trzy szanse na przełamanie i wszystkie wykorzystała. Zhang nie miała żadnego break pointa. Kolejną rywalką Keys będzie Tunezyjka Ons Jabeur.

Pliskova w II rundzie spotka się z Amandą Anisimovą (WTA 22). Półfinalistka Rolanda Garrosa 2019 i ćwierćfinalistka Wimbledonu 2022 wróciła z 3:5 w drugim secie i pokonała 6:2, 7:6(5) Ashlyn Krueger (WTA 242). Elizabeth Mandlik (WTA 240) sprawiła niespodziankę i wygrała 6:3, 6:3 z Alison Riske (WTA 33). W pierwszym secie dużo wyżej notowana Amerykanka roztrwoniła prowadzenie 3:0. Następną przeciwniczką Mandlik będzie Hiszpanka Paula Badosa.

Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose (USA)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 757,9 tys. dolarów
poniedziałek, 1 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Daria Kasatkina (7) - Jelena Rybakina (Kazachstan) 1:6, 6:2, 6:0
Karolina Pliskova (Czechy, 8) - Katie Boulter (Wielka Brytania, WC) 1:6, 7:6(5), 6:3
Madison Keys (USA) - Shuai Zhang (Chiny) 6:4, 6:2
Amanda Anisimova (USA) - Ashlyn Krueger (USA, WC) 6:2, 7:6(5)
Taylor Townsend (USA, Q) - Storm Sanders (Australia, Q) 6:1, 6:4
Elizabeth Mandlik (USA, Q) - Alison Riske-Amritraj (USA) 6:3, 6:3

Czy Karolina Pliskova awansuje do ćwierćfinału w San Jose?