ATP Metz: Były mistrz Sopotu Monfils przełamuje się w hali

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Najwyżej rozstawiony Francuz Gaël Monfils (ATP 13) po zwycięstwie 7:6, 3:6, 6:2 nad oznaczonym numerem drugim Niemcem Philippem Kohlschreiberem (ATP 23), wygrał w niedzielę halowy turniej cyklu ATP World Tour w rodzimym Metz (pula nagród 450 tys. euro).

To drugi tytuł w karierze 23-letniego Monfilsa, byłego przedstawiciela czołowej dziesiątki światowego rankingu, który czekał na to zwycięstwo od 2005 roku, gdy triumfował w międzynarodowych mistrzostwach Sopotu. Rok przed nim nad Morzem Bałtyckim najlepszy był Rafael Nadal, któremu kolekcjonowanie kolejnych tytułów przyszło łatwiej.

Przeciw 25-letniemu Kohlschreiberowi, drugiej rakiecie Niemiec (po Tommym Haasie), zaserwował Monfils 14 asów (dwa razy więcej od rywala), zbierając 88% piłek z pierwszego podania. Otwierającego seta czarnoskóry faworyt mógł wygrać wcześniej niż w tie breaku, ale nie skorzystał z żadnego z sześciu break pointów. W drugiej partii dał się przełamać i dopiero w rozstrzygającym secie potwierdził swoją przewagę dwukrotnym wygraniem serwisu augsburgczyka, który poniósł drugą porażkę w czwartym finale turnieju ATP.

To był siódmy finał cyklu dla urodzonego w Paryżu Monfilsa: w tym roku przegrał już w meksykańskim Acapulco, a przed czterema laty w Metz z Ivanem Ljubuciciem. Jego ojciec pochodzi z Gwadelupy, a matka z Martyniki, sam mieszka w szwajcarskiej Genewie. Od ubiegłego roku współpracuje z Rogerem Rasheedem, mającym nie mniej wrogów od pochlebców byłym trenerem Lleytona Hewitta, ex lidera rankingu.

finał gry podwójnej:

Colin Fleming (Wielka Brytania) / Ken Skupski (Wielka Brytania) - Arnaud Clement (Francja, 1) / Michael Llodra (Francja, 1) 2:6, 6:4, 10-5