Niesamowita! Serena wyrzuciła wiceliderkę rankingu

To nie był ostatni singlowy mecz Sereny Williams! Amerykanka wyeliminowała wiceliderkę rankingu Anett Kontaveit. Trwa pożegnalny marsz legendy tenisa w wielkoszlemowym US Open 2022 w Nowym Jorku.

Serena Williams Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Serena Williams
Serena Williams (WTA 605) notuje 81. wielkoszlemowy start, 21. w US Open. Jest to jej ostatni występ w karierze. W poniedziałek odprawiła Czarnogórkę Dankę Kovinić. W II rundzie zmierzyła się z Anett Kontaveit (WTA 2). Nie był to ostatni mecz Amerykanki. Pokonała Estonkę 7:6(4), 2:6, 6:2 po świetnym widowisku.

Williams rozpoczęła mecz w bojowym nastroju. W trzecim gemie uzyskała dwa break pointy, ale Kontaveit wyszła z opresji. Po chwili szansę na przełamanie miała Estonka, ale tym razem uratowała się Amerykanka. Legenda tenisa bardzo dobrze serwowała i szybkimi returnami wywierała na rywalce presję. Solidnie się broniła i przeprowadzała bardzo dobre ataki.

Kontaveit w ważnych momentach świetnie przyspieszała grę i nie pozwoliła rywalce na przejęcie inicjatywy. W siódmym gemie Estonka zdecydowanymi atakami zniwelowała trzy break pointy. Williams nadspodziewanie dobrze radziła sobie w dłuższych wymianach. Po błędzie bekhendowym rywalki uzyskała przełamanie na 5:4. Amerykance zadrżała ręka i w 10. gemie oddała podanie podwójnym błędem. Była niezwykle zdeterminowana i ostatecznie I set padł jej łupem w tie breaku. Zakończyła go asem.

Na otwarcie II partii Kontaveit zdobyła przełamanie świetnym returnem. Brak ogrania Williams dał o sobie znać. Nie była już w stanie odpierać ataków rywalki, która wciąż grała na bardzo wysokim poziomie. Amerykanka dwa razy wypuściła z rąk sporą przewagę. W trzecim gemie miała 40-15, a w piątym wyszła na 40-0, ale w obu przypadkach oddała podanie. W międzyczasie Williams zdobyła jedno przełamanie, ale warunki na korcie dyktowała Kontaveit. Wynik seta na 6:2 Estonka ustaliła asem.

Williams nigdy się nie poddaje, co pokazała w III partii. Znów bardzo dobrze returnowała i potrafiła zdobywać szybkie punkty serwisem. W drugim gemie Kontaveit odparła dwa break pointy, ale przy trzecim wyrzuciła forhend. Na 3:0 Amerykanka nie podwyższyła, bo po raz drugi oddała podanie z 40-0. Estonka nie wyrównała na 2:2, bo popełniała coraz więcej błędów. Przestrzelony forhend kosztował ją stratę serwisu.

Amerykanka była naładowana pozytywną energię i długim momentami grała jak w transie. Świetnie się broniła i w mistrzowski sposób przechodziła do ataku. Kontaveit miała coraz większe problemy z agresywnym returnem byłej liderki rankingu. Williams obroniła break pointa i prowadziła 5:2. Amerykanka poszła za ciosem i efektownym returnem zakończyła mecz w ósmym gemie.

W trwającym dwie godziny i 27 minut meczu Williams zaserwowała 11 asów i wywalczyła 47 z 64 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Posłała 38 kończących uderzeń przy 40 niewymuszonych błędach. Kontaveit zanotowano 32 piłki wygrane bezpośrednio i 27 pomyłek. Obie tenisistki zaliczyły po pięć przełamań. Amerykanka zdobyła o jeden punkt więcej od Estonki.

Williams pozostaje w grze o 24. wielkoszlemowy tytuł w singlu. Ostatni taki triumf odniosła w Australian Open 2017. US Open wygrała sześć razy (1999, 2002, 2008, 2012, 2013, 2014). W całym WTA Tour Amerykanka ma bilans finałów 73-25. Ostatni tytuł wywalczyła w Auckland w 2020 roku. Była liderką rankingu łącznie przez 319 tygodni. Tylko dwie zawodniczki znajdowały się na czele więcej razy, Steffi Graf (377) i Martina Navratilova (332).

Kolejną rywalką Williams będzie w piątek Ajla Tomljanović (WTA 46), która zwyciężyła 1:6, 6:2, 7:5 Jewgieniję Rodinę. W trzecim secie Australijka od 3:5 zgarnęła cztery gemy z rzędu. W trwającym 2,5 godziny starciu obie tenisistki uzyskały po siedem przełamań. Tomljanović zdobyła o osiem punktów więcej (106-98). Dla Rodiny był to pierwszy występ na zawodowych kortach od 2019 roku.