Gigantyczna sensacja w US Open!

Kolejna sensacja w US Open 2022! Z wielkoszlemową imprezą w Nowym Jorku pożegnała się rozstawiona z numerem trzecim Maria Sakkari. Grecka tenisistka uległa Chince Xiyu Wang po trzysetowej batalii.

Maria Sakkari PAP/EPA / CJ GUNTHER / Maria Sakkari
W ubiegłym roku Maria Sakkari (WTA 3) doszła w US Open do półfinału. Tym razem odpadła już w II rundzie. W środę sensacyjnie przegrała 6:3, 5:7, 5:7 z 21-letnią Xiyu Wang (WTA 75). W trzecim secie Greczynka roztrwoniła prowadzenie 3:1. Chinka jest mistrzynią juniorskiego US Open z 2018 roku.

W pierwszym secie Wang z 1:3 wyrównała na 3:3, ale straciła trzy kolejne gemy. W drugiej partii w pościg ruszyła Sakkari. Przegrywała 1:4, by w 10. gemie obronić piłkę setową i doprowadzić do stanu 5:5. Po chwili zmarnowała break pointa, a przy 5:6 oddała podanie. W trzecim secie Chinka od 1:3 zgarnęła sześć z ośmiu kolejnych gemów.

W trwającym dwie godziny i 44 minuty meczu Wang popełniła 12 podwójnych błędów, ale też uzyskała sześć przełamań. Obroniła 12 z 17 break pointów. Naliczono jej 35 kończących uderzeń i 35 niewymuszonych błędów. Sakkari zanotowano 35 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek. Obie tenisistki zdobyły po 108 punktów. Chinka odniosła pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Poczynając od kwietnia Wang ma bilans meczów 31-13. Dzięki temu awansowała w rankingu ze 150. na najwyższe w karierze 75. miejsce. W tym czasie osiągnęła cztery finały, trzy w cyklu ITF oraz jeden w WTA 125 (challenger w Walencji). W sierpniu już w WTA Tour osiągnęła półfinał w Waszyngtonie i ćwierćfinał w Granby. Dla odmiany Sakkari w ostatnich tygodniach w San Jose, Toronto i Cincinnati wygrała tylko jeden mecz.

Sakkari w tym roku osiągnęła finały w Petersburgu i Indian Wells. Jedyny do tej pory tytuł zdobyła w Rabacie (2019). W ubiegłym sezonie doszła do dwóch wielkoszlemowych półfinałów, w Rolandzie Garrosie i US Open. Wang po raz pierwszy awansowała do III rundy imprezy tej rangi. Kolejną rywalką Chinki będzie Amerykanka Alison Riske-Amritraj.