Faworyci lepsi od nierozstawionych. Są pierwsi ćwierćfinaliści US Open

Casper Ruud i Matteo Berrettini zmierzą się w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2022. Obaj w niedzielę pokonali nierozstawionych rywali, choć zanotowali straty w setach.

Marcin Motyka
Casper Ruud PAP/EPA / Sarah Yenesel / Na zdjęciu: Casper Ruud
Podczas US Open 2022 Corentin Moutet skorzystał z uśmiechu fortuny. Francuz wprawdzie przegrał w eliminacjach, ale wszedł do drabinki jako tzw. "szczęśliwy przegrany" z kwalifikacji i pierwszy raz w karierze dotarł do 1/8 finału turnieju wielkoszlemowego. Kolejnego kroku już jednak nie wykonał, bo w niedzielę uległ 1:6, 2:6, 7:6(4), 2:6 rozstawionemu z numerem piątym Casperowi Ruudowi.

W dwóch pierwszych setach Moutet był tłem dla faworyzowanego rywala i zdobył łącznie trzy gemy. W trzecim Francuz bardziej skoncentrował się na grze i od razu dało mu to efekt - nawiązał wyrównanej walkę i zdołał nawet wygrać tę partię w tie breaku. Jednak w czwartej odsłonie Ruud odzyskał kontrolę nad wydarzeniami na korcie i doprowadził mecz do szczęśliwego dla siebie zakończenia.

Tym samym 23-letni Ruud został pierwszym w historii Norwegiem w 1/4 finału US Open. Ogółem to dla niego drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał (w czerwcu zagrał w finale Rolanda Garrosa). Jego kolejnym rywalem będzie Matteo Berrettini, z którym ma bilans 3-2, ale przegrał z nim w Nowym Jorku przed dwoma laty.

Oznaczony numerem 13. Berrettini w niedzielę zostawił na korcie mnóstwo zdrowia. W pojedynku z Alejandro Davidovichem Włoch został zmuszony do pięciosetowej batalii, ale ostatecznie po trzech godzinach i 46 minutach zaciętej rywalizacji pokonał Hiszpana 3:6, 7:6(2), 6:3, 4:6, 6:2.

Dla 26-letniego Berrettiniego (w niedzielę 17 asów, sześć przełamań i 49 zagrań kończących) to szósty w karierze awans do wielkoszlemowego ćwierćfinału, a trzeci w Nowym Jorku.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 60,1 mln dolarów
niedziela, 4 września

IV runda gry pojedynczej:

Casper Ruud (Norwegia, 5) - Corentin Moutet (Francja, LL) 6:1, 6:2, 6:7(4), 6:2
Matteo Berrettini (Włochy, 13) - Alejandro Davidovich (Hiszpania) 3:6, 7:6(2), 6:3, 4:6, 6:2