Bez niespodzianki w starciu Estonek. Maraton Krejcikovej z Bencić

Estonka Anett Kontaveit rozprawiła się ze swoją rodaczką Kaią Kanepi w turnieju WTA 250 w Tallinie. Drugą finalistką została Czeszka Barbora Krejcikova, która wyeliminowała Szwajcarkę Belindę Bencić po maratonie.

Anett Kontaveit Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Anett Kontaveit
W sobotę odbyły się półfinały w Tallinie. W jednym z nich doszło do starcia reprezentantek gospodarzy. Nie było niespodzianki. Anett Kontaveit (WTA 4) pokonała 6:4, 6:4 Kaię Kanepi (WTA 32). W pierwszym secie niżej notowana tenisistka przegrywała ze stratą dwóch przełamań. Ruszyła w pogoń, obroniła trzy piłki setowe i z 2:5 zbliżyła się na 4:5. Na więcej jej rodaczka nie pozwoliła. W drugiej partii miało miejsce jedno przełamanie, które Kontaveit uzyskała w pierwszym gemie.

W ciągu 80 minut Kontaveit zaserwowała pięć asów. Wykorzystała trzy z pięciu break pointów. Było to jej pierwsze spotkanie z Kanepi. Kontaveit jak na razie może się pochwalić jednym wielkoszlemowym ćwierćfinałem. Osiągnęła go w Australian Open 2020. Kanepi taki rezultat w najważniejszych imprezach zanotowała siedem razy.

Barbora Krejcikova (WTA 27) zwyciężyła 6:7(5), 7:6(2), 6:2 Belindę Bencić (WTA 14). W pierwszym secie Czeszka z 3:5 wyszła na 6:5, by zmarnować dwie piłki setowe i przegrać go w tie breaku. W drugim przełamań nie było, a w końcówce tym razem skuteczniejsza była mistrzyni Rolanda Garrosa 2021. W trzeciej partii Krejcikova dwa razy odebrała podanie rywalce. Przy 5:2 wykorzystała szóstą piłkę meczową.

W trwającym trzy godziny i 22 minuty maratonie obie tenisistki popełniły po 10 podwójnych błędów. Bencić zaserwowała 10 asów, a Krejcikova miała ich sześć. Czeszka zdobyła 50 z 64 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Raz została przełamana, a wykorzystała trzy z 20 break pointów. Było to trzecie spotkanie tych tenisistek. W ubiegłym roku dwa razy wygrała Szwajcarka.

Kontaveit będzie miała szansę na siódmy tytuł w WTA Tour, drugim w tym roku (Petersburg). Krejcikova powalczy o czwarty triumf. Trzy odniosła w zeszłym roku, w tym w Rolandzie Garrosie. Estonka ma bilans finałów 6-10, a u Czeszki jest to 3-3.

W niedzielę dojdzie do trzeciej konfrontacji Kontaveit z Krejcikovą. W fazie grupowej WTA Finals 2021 wygrała Estonka 6:3, 6:4. W obecnym sezonie w Sydney zwyciężyła Czeszka 0:6, 6:4, 7:6(12) po obronie siedmiu piłek meczowych.

Tallinn Open, Tallin (Estonia)
WTA 250, kort twardy w hali, pula nagród 251,7 tys. dolarów
sobota, 1 października

półfinał gry pojedynczej:

Anett Kontaveit (Estonia, 1) - Kaia Kanepi (Estonia) 6:4, 6:4
Barbora Krejcikova (Czechy, 7) - Belinda Bencić (Szwajcaria, 2) 6:7(5), 7:6(2), 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)