Niespodziewana mistrzyni. Historyczny triumf w Parmie

Mayar Sherif odniosła historyczny triumf. Pokonała Greczynkę Marię Sakkari w finale turnieju WTA 250 w Parmie i jako pierwsza w historii Egipcjanka zdobyła tytuł w WTA Tour.

Mayar Sherif PAP/EPA / MARTIN DIVISEK / Na zdjęciu: Mayar Sherif
Sobota była niezwykle pracowita dla tenisistek w Parmie. Najpierw rozegrane zostały półfinały, które w piątek nie odbyły się z powodu deszczu. Maria Sakkari (WTA 7) pokonała 7:5, 6:2 Dankę Kovinić (WTA 78). W pierwszym secie Czarnogórka z 0:3 wyszła na 5:4, ale w końcówce skuteczniejsza była Greczynka. W drugiej partii faworytka od 1:2 zdobyła pięć gemów z rzędu tracąc w nich tylko cztery punkty.

W drugim półfinale Mayar Sherif (WTA 74) zwyciężyła 6:4, 3:6, 6:4 Anę Bogdan (WTA 53). W trzecim secie Rumunka uzyskała przełamanie na 2:1. Pięć z siedmiu kolejnych gemów padło łupem Egipcjanki. Mecz trwał dwie godziny i 50 minut. Sherif obroniła 10 z 12 break pointów i wykorzystała trzy z siedmiu szans na przełamanie.

Wieczorem w finale doszło do niespodzianki. Tytuł wywalczyła Sherif, która pokonała 7:5, 6:3 Sakkari. Greczynka w obu setach roztrwoniła prowadzenie 2:0. W pierwszym serwowała przy 5:4, ale straciła trzy gemy z rzędu. W drugim miała dwa break pointy przy 3:3. Egipcjanka oba obroniła, a następnie zaliczyła przełamanie na 5:3. W dziewiątym gemie wykorzystała drugą piłkę meczową.

W ciągu 96 minut Sherif cztery razy oddała podanie, a sama zamieniła na przełamanie sześć z 13 szans. Zdobyła o 10 punktów więcej (70-60) i wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie meczów z Sakkari. Dla Egipcjanki jest to pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Dla Sherif był to drugi singlowy finał w WTA Tour. W ubiegłym sezonie w Kluż-Napoce przegrała 1:6, 1:6 z Andreą Petković. Sakkari ma teraz bilans finałów 1-5. Jedyny tytuł Greczynka wywalczyła w 2019 roku w Rabacie.

W deblu najlepsze okazały się Anastazja Detiuc i Miriam Kolodziejova, które pokonały 1:6, 6:3, 10-8 Holenderkę Arantxę Rus i Słowenkę Tamarę Zidansek. W super tie breaku Czeszki od 4-7 zdobyły sześć z siedmiu kolejnych punktów. Dla każdej z nich jest to pierwszy tytuł w WTA Tour. Wcześniej w półfinale wyeliminowały Paulę Kanię-Choduń i Renatę Voracovą (wróciły z 5-8 w super tie breaku).

finał gry podwójnej:

Anastazja Detiuc (Czechy) / Miriam Kolodziejova (Czechy) - Arantxa Rus (Holandia) / Tamara Zidansek (Słowenia) 1:6, 6:3, 10-8

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Mayar Sherif awansuje do Top 20 rankingu?