Zażarty bój o dużą stawkę. Amerykański debiutant w półfinale ATP Finals

Taylor Fritz awansował do półfinału rozgrywanych na korcie twardym w hali w Turynie ATP Finals 2022. W ostatnim meczu w Grupie Zielonej Amerykanin w trzech setach pokonał Felixa Augera-Aliassime'a.

Marcin Motyka
Taylor Fritz PAP/EPA / Alessandro di Marco / Na zdjęciu: Taylor Fritz
Przed ostatnią kolejką rywalizacji w Grupie Zielonej Felix Auger-Aliassime i Taylor Fritz mieli w dorobku po jednym zwycięstwie i jednej porażce. W czwartkowy wieczór obaj debiutanci w ATP Finals zmierzyli się w bezpośrednim pojedynku o awans do półfinału. Po trzysetowej batalii górą okazał się Amerykanin, zwyciężając 7:6(4), 6:7(5), 6:2.

Mecz od początku był niesamowicie zacięty. Obaj, zdając sobie sprawę ze stawki i splendoru, walczyli o każdy punkt i starali się maksymalnie wykorzystywać swojej atuty.

W dwóch premierowych setach nie doszło do żadnego przełamania i wszystko rozstrzygało się w tie breakach. Pierwszą dodatkową rozgrywkę Fritz wygrał 7-4. W drugiej Amerykanin był o dwa punkty od triumfu, ale przegrał 5-7.

Trzecia partia przyniosła najmniej emocji i przebiegała pod dyktando Fritza, który utrzymał jakość swojej gry, podczas gdy Auger-Aliassime prezentował się coraz słabiej. W efekcie od stanu 2:2 25-latek z San Diego zdobył cztery gemy z rzędu i mógł cieszyć się z sukcesu.

Mecz trwał dwie godziny i 43 minuty. W tym czasie Fritz zaserwował pięć asów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał dwa z pięciu break pointów, posłał 23 zagrania kończące i popełnił 22 niewymuszone błędy. Z kolei Augerowi-Aliassime'owi zapisano dziewięć asów, 32 uderzenia wygrywające i 36 pomyłek własnych.

Ostatecznie Fritz zajął drugie miejsce w Grupie Zielonej, ustępując Casperowi Ruudowi (bilans 2-1). Z kolei Auger-Aliassime uplasował się na trzeciej lokacie, wyprzedzając jedynie Rafaela Nadala (1-2).

Fritz został pierwszym amerykańskim półfinalistą ATP Finals od 2017 roku, gdy do tej fazy dotarł Jack Sock. O finał, w sobotę, 25-latek z San Diego zmierzy się z Novakiem Djokoviciem.