Pierwsze rozstrzygnięcia w ATP Finals. Casper Ruud w półfinale, Rafael Nadal wyeliminowany

Casper Ruud po tie breaku trzeciego seta pokonał Taylora Fritza w drugiej kolejce Grupy Zielonej rozgrywanych na korcie twardym w hali w Turynie ATP Finals 2022. Tym samym Norweg zapewnił sobie awans do 1/2 finału, a z turnieju odpadł Rafael Nadal.

Marcin Motyka
Casper Ruud PAP/EPA / Alessandro di Marco / Na zdjęciu: Casper Ruud
Casper Ruud i Taylor Fritz niespodziewanie wygrali mecze pierwszej kolejki rywalizacji w Grupie Zielonej ATP Finals 2022. We wtorek w ich bezpośrednim pojedynku z drugiego zwycięstwa w turnieju cieszył się Norweg, który pokonał Amerykanina 6:3, 4:6, 7:6(6).

Początek meczu należał do Ruuda, który wykorzystał serię błędów rywala, w drugim gemie wywalczył przełamanie, po czym podwyższył prowadzenie na 3:0, by ostatecznie wygrać pierwszego seta 6:3.

Z kolei losy drugiej partii rozstrzygnęły się w końcówce, kiedy to Fritz odważniej zaatakował i zepchnął przeciwnika do defensywy. W dziesiątym gemie Amerykanin wypracował setbola, przy którym Norweg zepsuł forhend, w efekcie stan meczu został wyrównany.

W trzeciej odsłonie nie było przełamań, doszło za to emocjonującego tie breaka. W nim Ruud prowadził 5-1, ale Fritz ruszył w pościg. Amerykanin zmniejszył stratę 4-5, następnie obronił dwa meczbole i wyrównał na 6-6. W kolejnej akcji jednak 25-latek z San Diego pomylił się z forhendu i dał rywalowi trzecią piłkę meczową. Tę szansę Norweg już wykorzystał i odetchnął z ulgą, celebrując ważne zwycięstwo.

Mecz trwał dwie godziny i dziesięć minut. W tym czasie Ruud zaserwował 14 asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał jednego z pięciu break pointów, posłał 32 zagrania kończące i popełnił 23 niewymuszone błędy. Z kolei Fritzowi zapisano 15 asów, 32 uderzenia wygrywające oraz 28 pomyłek własnych.

Tym samym Ruud po dwóch kolejkach z bilansem dwóch zwycięstw i żadnej porażki zapewnił sobie awans do półfinału i na zakończenie fazy grupowej zmierzy się z Rafaelem Nadalem, który wobec wtorkowego rozstrzygnięcia został już wyeliminowany z turnieju. Z kolei Fritz w meczu o promocję do 1/2 finału powalczy w czwartek z Felixem Augerem-Aliassime'em.