Rafael Nadal kończy ATP Finals miłym akcentem. Nie było rewanżu za Rolanda Garrosa
Rafael Nadal nie zakończył występu w prestiżowym turnieju ATP Finals 2022 z zerowym dorobkiem. W swoim ostatnim meczu w Grupie Zielonej utytułowany Hiszpan pokonał w dwóch setach Norwega Caspera Ruuda.
W czerwcu Nadal nie dał Ruudowi żadnych szans w finale wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2022. Teraz Norweg mógł wziąć rewanż za porażkę doznaną na paryskiej mączce. Tymczasem na korcie twardym w hali Pala Alpitour w Turynie to Hiszpan znów okazał się lepszy w imprezie głównego cyklu, bowiem pokonał tenisistę z Oslo 7:5, 7:5.
Początek czwartkowego spotkania był bardzo wyrównany. Obaj panowie pewnie serwowali i długo trzeba było czekać na pierwsze break pointy. Te wypracował w dziewiątym gemie Ruud. 23-latkowi nie było jednak dane ich wykorzystać. Najpierw zepsuł minięcie, gdy rywal ruszył do siatki. Z kolei przy drugim Nadal posłał świetne podanie.
ZOBACZ WIDEO: Hit sieci. Siedział na trybunach, wziął piłkę i zrobił toW końcowej fazie premierowej odsłony role się odwróciły. W 12. gemie Norweg obniżył poziom, co bezwzględnie wykorzystał 22-krotny mistrz wielkoszlemowy. Po błędzie z bekhendu Ruuda pojawiły się trzy piłki setowe. Nadal wykorzystał już pierwszą, gdy po dobrym forhendzie po linii wszedł w kort i zdobył punkt kończącym wolejem.
W drugiej części pojedynku Nadal serwował znakomicie. Posłał 10 asów i zdobył 20 na 20 punktów po trafionym pierwszym podaniu. Ruud nie był w stanie mu zagrozić. Robił jednak wszystko, aby jak najdłużej pozostać w grze. Decydujące piłki zostały rozegrane w 12. gemie. Po wygrywającym forhendzie Rafa miał dwa meczbole. Przy pierwszym zepsuł return. Przy drugim posłał kończący bekhend po krosie.
Po godzinie i 42 minutach Nadal odniósł premierowe i zarazem jedyne zwycięstwo w ATP Finals 2022. Dzięki temu przerwał serię czterech kolejnych porażek i zakończy sezon pozytywnym akcentem. W czwartek posłał 16 asów, skończył 37 piłek i miał 16 niewymuszonych błędów. Jego przeciwnik zanotował 4 asy, 20 wygrywających uderzeń i 18 pomyłek.
Sytuacja Ruuda po meczu z Nadalem nie zmieniła się. Już po dwóch kolejkach Norweg zapewnił sobie awans do półfinału z pierwszej pozycji. Przeciwnika w fazie pucharowej wyłoni dla niego piątkowy pojedynek Andriej Rublow - Stefanos Tsitsipas. Natomiast drugiego półfinalistę z Grupy Zielonej poznamy wieczorem, po godz. 21:00. Wówczas to zmierzą się ze sobą Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime i Amerykanin Taylor Fritz. Jeden z nich spotka się w półfinale z Serbem Novakiem Djokoviciem, który wygrał już zmagania w Grupie Czerwonej.
ATP Finals, Turyn (Włochy)
Tour Finals, kort twardy w hali, pula nagród 14,750 mln dolarów
czwartek, 17 listopada
GRA POJEDYNCZA:
Grupa Zielona
Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Casper Ruud (Norwegia, 3) 7:5, 7:5
Wyniki i tabele ATP Finals 2022
Czytaj także:
Utalentowany Polak złamał kolejną barierę. Zobacz ranking przed ATP Finals
Duży awans Urszuli Radwańskiej. Iga Świątek kolejny tydzień na tronie
Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
-
Wojtek Zgłoś komentarz
Ja to widzę tak .Casper oddał ten mecz Rafie ( wiele jemu zawdzięcza ) Awans i tak ma pewny ;) -
fanka Rożera - official SF Zgłoś komentarz
grupie. Turnieju tego nigdy nie wygrał w całej karierze. Wygrał dziś mecz o przysłowiową pietruszkę, po 4 klęskach z rzędu na hardzie. Jedyna twoja i Nadala marna pociecha, że od lat skutecznie unika na hardzie i trawie konfrontacji z Djokoviciem. Bo bilans byłby z Serbem co najmniej 50 - 30