Rafael Nadal kończy ATP Finals miłym akcentem. Nie było rewanżu za Rolanda Garrosa

Rafael Nadal nie zakończył występu w prestiżowym turnieju ATP Finals 2022 z zerowym dorobkiem. W swoim ostatnim meczu w Grupie Zielonej utytułowany Hiszpan pokonał w dwóch setach Norwega Caspera Ruuda.

Rafał Smoliński
Rafael Nadal Getty Images / Nicolò Campo/LightRocket / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Przed czwartkowym pojedynkiem sytuacja Rafaela Nadala (ATP 2) i Caspera Ruuda (ATP 4) była jasna. Hiszpan po dwóch porażkach pożegnał się z marzeniami o grze w półfinale Turnieju Mistrzów. Natomiast Norweg był już pewny występu w fazie pucharowej. Mimo tego obaj walczyli w Turynie o 200 rankingowych punktów i premię w wysokości 383 tys. dolarów.

W czerwcu Nadal nie dał Ruudowi żadnych szans w finale wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2022. Teraz Norweg mógł wziąć rewanż za porażkę doznaną na paryskiej mączce. Tymczasem na korcie twardym w hali Pala Alpitour w Turynie to Hiszpan znów okazał się lepszy w imprezie głównego cyklu, bowiem pokonał tenisistę z Oslo 7:5, 7:5.

Początek czwartkowego spotkania był bardzo wyrównany. Obaj panowie pewnie serwowali i długo trzeba było czekać na pierwsze break pointy. Te wypracował w dziewiątym gemie Ruud. 23-latkowi nie było jednak dane ich wykorzystać. Najpierw zepsuł minięcie, gdy rywal ruszył do siatki. Z kolei przy drugim Nadal posłał świetne podanie.

W końcowej fazie premierowej odsłony role się odwróciły. W 12. gemie Norweg obniżył poziom, co bezwzględnie wykorzystał 22-krotny mistrz wielkoszlemowy. Po błędzie z bekhendu Ruuda pojawiły się trzy piłki setowe. Nadal wykorzystał już pierwszą, gdy po dobrym forhendzie po linii wszedł w kort i zdobył punkt kończącym wolejem.

W drugiej części pojedynku Nadal serwował znakomicie. Posłał 10 asów i zdobył 20 na 20 punktów po trafionym pierwszym podaniu. Ruud nie był w stanie mu zagrozić. Robił jednak wszystko, aby jak najdłużej pozostać w grze. Decydujące piłki zostały rozegrane w 12. gemie. Po wygrywającym forhendzie Rafa miał dwa meczbole. Przy pierwszym zepsuł return. Przy drugim posłał kończący bekhend po krosie.

Po godzinie i 42 minutach Nadal odniósł premierowe i zarazem jedyne zwycięstwo w ATP Finals 2022. Dzięki temu przerwał serię czterech kolejnych porażek i zakończy sezon pozytywnym akcentem. W czwartek posłał 16 asów, skończył 37 piłek i miał 16 niewymuszonych błędów. Jego przeciwnik zanotował 4 asy, 20 wygrywających uderzeń i 18 pomyłek.

Sytuacja Ruuda po meczu z Nadalem nie zmieniła się. Już po dwóch kolejkach Norweg zapewnił sobie awans do półfinału z pierwszej pozycji. Przeciwnika w fazie pucharowej wyłoni dla niego piątkowy pojedynek Andriej Rublow - Stefanos Tsitsipas. Natomiast drugiego półfinalistę z Grupy Zielonej poznamy wieczorem, po godz. 21:00. Wówczas to zmierzą się ze sobą Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime i Amerykanin Taylor Fritz. Jeden z nich spotka się w półfinale z Serbem Novakiem Djokoviciem, który wygrał już zmagania w Grupie Czerwonej.