Od perfekcji do frustracji. Były mistrz ATP Finals wyeliminowany w fazie grupowej

Stefanos Tsitsipas rozegrał perfekcyjnego pierwszego seta, ale przegrał z Andriejem Rublowem w meczu trzeciej Grupy Czerwonej ATP Finals 2022 w Turynie. Tym samym to moskwianin został ostatnim półfinalistą turnieju.

Marcin Motyka
Stefanos Tsitsipas PAP/EPA / Alessandro di Marco / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
Stefanos Tsitsipas i Andriej Rublow po dwóch kolejkach zmagań w Grupie Czerwonej mieli w dorobku po jednym zwycięstwie i jednej porażce. W piątkowy wieczór zmierzyli się w bezpośrednim meczu o ostatnie wolne miejsce w półfinale. Z wygranej i z awansu do kolejnej fazy turnieju cieszył się moskwianin, który pokonał Greka 3:6, 6:3, 6:2.

Tsitisipas, mecz ATP Finals 2019, rozpoczął mecz na niebotycznym poziomie. Grek zachwycał skutecznością, kreatywnością i jakością zagrań. Już w czwartym gemie, po kończącym forhendzie, uzyskał przełamanie, po czym podwyższył prowadzenie na 4:1, by wygrać pierwszego seta 6:3.

Rublow przetrwał jednak napór przeciwnika, sam podwyższył poziom swojej gry i ograniczył liczbę błędów, co spowodowało, że zaczął przechylać szalę na swoją korzyść. W drugiej odsłonie od stanu 3:3 zdobył trzy gemy z rzędu i doprowadził do wyrównania w całym pojedynku.

A Tsitsipas przeszedł w piątek drogę od prezentowanej w pierwszym secie perfekcji, gdy nie popełnił żadnego niewymuszonego błędu, po dotykającą go w trzeciej partii frustrację, która rosła wraz z kolejnymi uwagami jego ojca i trenera. Podsumowaniem fatalnej postawy Greka w tym fragmencie spotkania był podwójny błąd serwisowy, jakim oddał podanie przy stanie 2:5 w decydującej odsłonie.

Mecz trwał 102 minuty. W tym czasie Rublow zaserwował dziesięć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z pięciu break pointów, posłał 27 zagrań kończących i popełnił 23 niewymuszone błędy. Z kolei Tsitsipasowi zapisano dziesięć asów, 22 uderzenia wygrywające oraz 16 pomyłek własnych.

Rublow zakończył rywalizację w Grupie Zielonej na drugim miejscu, za plecami Novaka Djokovicia (bilans 3-0). Tsitsipas uplasował się na trzeciej lokacie, wyprzedzając jedynie Daniła Miedwiediewa (0-3).

W półfinale, w sobotę, Rublow zmierzy się z Casperem Ruudem. Z Norwegiem wygrał cztery z pięciu rozegranych meczów, a jedyną porażkę poniósł w fazie grupowej zeszłorocznych ATP Finals.